معاون وزیر بهداشت گفت: با واکسینه کردن افراد بالای ۶۰ سال حدود ۷۰ درصد از مرگ و میرهای کرونایی کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش بورس امروز، قاسم جان‌بابایی، در پاسخ به این پرسش که «چرا درحالی که واکسیناسیون کادر درمان کامل نشده است، دیگر گروه‌های اجتماعی واکسن دریافت می‌کنند؟» گفت: کادر درمان همه جا جزء اولویت‌های تزریق واکسن است و در حال حاضر هم به اندازه کافی واکسن برای کادر درمان توزیع کرده‌ایم.

وی افزود: برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی تا صددرصد و برخی از دانشگاه‌ها تا ۹۰ درصد واکسن دریافت کرده‌اند؛ البته یک تعدادی از پرستاران و پزشکان هم خودشان نخواستند.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در رابطه با توزیع واکسن بین بیماران خاص هم گفت: یک تعداد از واکسن‌ها به بیماران خاص داده شده است و البته توزیع واکسن بین آنها روزانه ادامه دارد.

برای اولویت بندی واکسن سند کشوری داریم

جان بابائی در خصوص نحوه واکسیناسیون تمام گروه‌های جامعه اظهار کرد: برای الویت بندی واکسن یک سند کشوری ایجاد شده است. ممکن است از نظر برخی‌ها مثلا سالمندان کهریزک در اولویت نباشند ولی باید بدانند که ۸۰ درصد مرگ و میرها را سالمندان تشکیل می‌دهند و شیوع بیماری در کهریزک می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد.

واکسیناسیون سالمندان یعنی کاهش ۷۰ درصدی مرگ

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با واکسینه کردن افراد بالای ۶۰ سال در کشور، ۷۰ درصد از مرگ و میرمان کاهش پیدا می‌کند.

وی در خصوص جهش‌های متنوع ویروس‌های کرونا، گفت: نمی‌توانیم رفتار ویروس‌هایی که جهش پیدا می‌کنند را پیش بینی کنیم. یک ویروس ممکن است با جهش خودش را مدفون کند یا وضعیت وخیم‌تری را ایجاد کند.

 

  • منبع خبر : پارسینه