رئیس جمهور از خروج همه استان های کشور از وضعیت قرمز خبر داد و گفت: گرچه در برخی استان‌ها افت و خیزهایی را مشاهده می‌کنیم اما در همه استان‌های به روند عبور پیک رسیده‌ایم.

به گزارش بورس امروز، حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:  پروتکل‌های بهداشتی در شب‌های قدر رعایت شد و خداوند از همه این عزیزان قبول کند.

وی افزود: هفته‌های اخیر با یک خیز جدید از کرونا روبرو شدیم که خیز بسیار بلندتری از خیزهای قبلی بود. گرچه در برخی استان‌ها افت و خیزهایی را مشاهده می‌کنیم اما در همه استان‌های به روند عبور پیک رسیده‌ایم. در این دوره مبتلایان بیشتر بوده اما فوتی‌ها مساوی فوتی‌های دور سوم بوده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: بهترین واکسن اولین واکسن است، هر واکسنی که دست آدم می‌رسد باید استفاده کند.  نباید صبر کند، هر واکسن مورد تاییدی رسید با هر تاثیری، ۹۰ درصد یا کمتر یا بیشتر، باید مورد بهره‌برداری قرار داد.

روحانی گفت: در روزهای آینده ۱ میلیون دوز دیگر در اختیار قرار می‌گیرد و اوایل خردادماه ۸ میلیون دوز دیگر به‌دست می‌رسد و امیدواریم کواکس هم چند میلیون دوز در اختیار قرار بدهد و بتوانیم کاری کنیم که آن ۱۴ میلیون نفری که در اولویتِ اول از نظر سن و سال و بیماری زمینه‌ای دارند، در این دولت واکسینه شده باشند و بتوان بگوییم مرگ را مهار کردیم و البته قطع زنجیره‌ی انتقال زمان می‌برد و باید ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شوند. امیدواریم واکسن‌های داخلی در تابستان وارد به‌دست برسد و واکسن «پاستور» که با همکاری کوبا در حال آماده‌سازی است و می‌توان نام آن را «کوپاستور» دانست، زودتر به‌دست مردم برسد و مابقی واکسن‌ها نیز به تدریج خواهد آمد و شرایط بهتر خواهد شد.

وی عنوان کرد: آن‌چه امروز مطرح می‌شود که «این ویروس نوع انگلیسی است و انواع برزیلی، آفریقای جنوبی، هندی و هیبریدیِ آن هم آمده است» نباید ذهن ما را مغشوش کند؛ این یک ویروس است و مراعات و درمانش همان است و ممکن است که ده‌ها موتاسیون و جهش داشته باشد ولی باید همان رعایت فاصله‌ها، استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها و عدم انجام سفرهای غیرضروری و تجمعات دقیق‌تر اجرا شود و این راه‌حل است و مسیر دیگری نداریم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: دولت در این زمینه وظایفی از جمله تجهیز بیمارستان‌ها، در اختیار قرار دادن امکانات، اکسیژن و ونتیلاتور، امکانات تشخیصی و فراهم کردن تخت‌ها بر عهده دارد. ضمنا کار دیگری که دولت عهده‌دار آن است، بحث واکسن است و دولت باید واکسن را به هر سختی وارد کند و تا امروز ۳۰ میلیون واکسن خارجی آماده داریم و می‌رسد و تا این‌ها تزریق شود، واکسن‌های داخلی هم وارد میدان خواهد شد.

روحانی گفت: کشور نیازمند به واکسن داخلی است و این ویروس به ما نشان داد که اپیدمی خطرناکی که می‌تواند به‌صورت پاندمی در بیاید. باید کشور را به تجهیرات ساخت واکسن و توانمندی‌های علمی و عملی و تجهیزاتی مجهز کنیم و این کار اساسی در حال انجام است.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری