در دو روز گذشته شاهد باز شدن نمادهایی بودیم که با ریزش شدیدی در بازگشایی روبه‌رو شدند. اما نکته مهم‌تر در این خصوص نبود قاعده و قانون مشخص و رفتار سلیقه‌ای سازمان بورس در در رویارویی با این شرایط است.

به گزارش بورس امروز، در روز گذشته نماد قجام با منفی ۳۳ درصد بازگشایی شد اما به دلیل حجم معاملات بسیار پایین و پر نکردن حتی ۵۰ درصد حجم مبنا، این بازگشایی توسط سازمان بورس تایید نشد. در کمال ناباوری امروز این سهم با منفی ۵۰ درصد، در بازگشایی مواجه گردید. معاملات این نماد در ابتدا به نظر می‌رسید که تایید شده است، اما عصر امروز شاهد ابطال معاملات امروز قجام بودیم.

این پایان ماجرا نبود، سناریوی فوق در چندین نماد دیگر هم دیده شده است. سهم کفپارس، در بازگشایی دیروز با منفی ۲۰ درصد روبه رو گشت که مورد تایید سازمان قرار نگرفت. در بازگشایی امروز فشار فروش شدیدتر شد و این نماد در نهایت با منفی ۳۰ درصد بر روی تابلوی معاملات قرار گرفت. این درحالی است که کفپارس تا قبل از این بازگشایی حدود ۵۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده بود.

اما قسمت ناامید‌کننده‌تر نماد کدما است که در ۲۶ روز گذشته دو بازگشایی داشته که با منفی ۳۸ و ۳۴ درصد همراه بوده است. چیزی در حدود ۶۰ درصد کاهش قیمت تنها در کمتر از یک ماه. این نماد در سقف قیمتی خود، حدودا ۲۹۰۰ درصد بازدهی ثبت کرده که در نهایت پس از ریزش و اصلاح قیمتی به ۲۰۰۰ درصد محدود شده است. با این وجود این سهم با اختلاف پربازده‌ترین نماد در سال ۹۹ بوده است.

  • منبع خبر : بورسان