شرکت ارتباطات سیار ایران در سال مالی منتهی به اسفند ماه 1399 موفق به کسب درآمد عملیاتی 239 هزار میلیارد ریالی با رشد 32 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته شد. این درآمد عملیاتی که حاصل ارائه خدمات اپراتوری تلفن همراه است، موجب حفظ منافع سهامداران در شرایط کرونایی و کسب سود 2,503 ریالی برای هر سهم با رشد 28 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته شد.

شرکت ارتباطات سیار ایران در سال مالی منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۹ موفق به کسب درآمد عملیاتی ۲۳۹ هزار میلیارد ریالی با رشد ۳۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته شد. این درآمد عملیاتی که حاصل ارائه خدمات اپراتوری تلفن همراه است، موجب حفظ منافع سهامداران در شرایط کرونایی و کسب سود ۲,۵۰۳ ریالی برای هر سهم با رشد ۲۸ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته شد. در ادامه روند سودی «همراه» را در دوره ۵ سال پایانی دهه۹۰ مشاهده می‌کنیم.

شرکت ارتباطات سیار ایران در ۵ سال گذشته روند صعودی را در کسب سود و تقسیم آن داشته است. شرایط بازار به دلایل متعدد موجب شده است تا دیدگاه بلندمدت به بازار بهترین راه کسب سود برای سرمایه‌گذاران باشد. در این راستا شناسایی شرکت‌های سودده که در مجامع خود درصدهای مطلوبی را بین سهامداران تقسیم می‌کنند از اهمیت خاصی برخوردار است.

باتوجه به اینکه تعیین سود هر سهم نیازمند سودآوری بالاست در شرایط کرونایی عمدتاً شرکت‌های حوزه فناوری که توانایی بالقوه بالایی در کسب سود دارند، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری هستند. شرکت ارتباطات سیار ایران که در حوزه اپراتور همراه به فعالیت مشغول است، در کنار توسعه فعالیت خود به گسترش اکوسیستم دیجیتالی نیز می‌پردازد تا علاوه بر تثبیت و حفظ منافع کنونی، چشم انداز روشنی را پیش روی خود و سهامداران قرار دهد.

با وجود اینکه شرایط کرونایی و محدودیت‌های ورود و خروج موجب شده تا کسب و کارهای متعدد برنامه‌های فعالیت خود را تعدیل کرده تا بودجه‌بندی بهینه‌ای را برای خود ترسیم کنند، فعالیت‌های حوزه فناوری به دلیل پایین بودن وابستگی به حضور فیزیکی نیروهای خود موفق شدند تا در شرایط فعلی سودهای قابل توجهی را محقق کنند.

شرکت‌های حوزه فناوری به دلیل اقبال این صنعت توسط مردم در حال حاضر از اهمیت فراوانی برخوردار هستند که روز به روز به موفقیت آن‌ها در کسب و کار دیجیتال افزوده می‌شود. این درحالی است که کسب و کارهای متعدد به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از مزیت این صنعت پیش می‌روند. باتوجه به حضور شرکت‌هایی همچون ارتباطات سیار ایران و پیشینه چندین ساله در این عرصه، زمینه موفقیت بیشتری برایشان فراهم است. این روند مثبت در ترقی شرکت همراه اول انتظار رشدهای بالاتری در سال‌های آتی به دنبال دارد.

شرکت ارتباطات سیار ایران در پایان سال جاری درخواست افزایش سرمایه خود را ارائه کرده است که تا کنون اظهار نظر حسابرس را مبنی بر بلامانع بودن آن بیان شده است. این افزایش سرمایه که از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت خواهد گرفت، موجب شفافیت هرچه بیشتر از «همراه» شده تا نسبت‌های مالی دقیق‌تری را به سهامداران خود ارائه کند.

تصویب افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها توسط مجمع عمومی و اجرایی شدن آن، موجب بهبود نسبت مالکانه خواهد شد. به طوری که شرکت پیش بینی نموده در صورت تحقق این افزایش سرمایه نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌ها به ۳۴ درصد افزایش یافته و سهم بدهی‌ها از کل دارایی‌ها از نسبت ۷۷ درصدی ۶ ماهه ۹۹ به ۶۶ درصد کاهش خواهد یافت. به این ترتیب ریسک اعتباری این شرکت کاهش و رتبه اعتباری آن افزایش می‌یابد. تمامی این مواد حکایت از مطلوب بودن وضعیت این نماد برای سهامداران و جذابیت سرمایه‌گذاری دارد.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز

بیشتر بخوانید: اخبار همراه اول