شرکت قند چهار محال یکی از تولیدکنندگان این صنعت است که به نوبۀ خود نقش مهمی در تولید قند و شکر داخل و تأمین نیاز آن داشته است. این شرکت که در بازار سرمایه بخشی از پرتفوی فعالان بازار را به دلیل پیشینه درخشان به خود اختصاص داده است، موضوع امروز گفت و گوی خبری نشریه بورس امروز شد.

خبرنگار بورس امروز با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیرعامل و نماینده گروه زحمتکش تولیدکنندگان فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال پرسش‌های خود را چنین آغاز کرد: جناب قربانی همان طور که مستحظر هستید در این گفت و گو خدمت شما آمدیم تا روند شرکت «قچار» را از زبان شما به سمع و نظر سهامداران و فعالان بازار سرمایه برسانیم. لطفاً بفرمایید که شرکت در طول ۹ ماهه نخست در شرایط کرونایی چه روندی را طی کرده است و باتوجه به نزدیکی زمان انتشار گزارشات سالانه انتظار دارید چه تقویمی از شرکت را به سهامداران ارائه نمایید؟

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال پس از پاسخ و خوش آمدگویی به خبرنگار بورس امروز در خصوص وضعیت شرکت گفت: همان طور که در گزارشات و صورت‌های مالی ۹ ماهه منتشر شده در کدال به سهامداران اطلاع رسانی شد، شرکت در طی این دوره موفق به کسب درآمد ۲.۶ هزار میلیارد ریالی شد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته از رشد ۲۲ درصدی برخوردار بوده است.

وی افزود: باتوجه به روند مثبتی که این شرکت در پیش گرفته است، انتظار داریم که با ارائه گزارش در سامانه کدال سود سالانه ۹۱۱ ریالی را برای هر سهم ایجاد کرده باشیم. این پیش‌بینی‌ها در حالی انجام شد که روند موفق ۳ ماهه ۶۱۲ میلیارد ریال تخمین خورده بود اما گزارشات ماهانه ما نشان داد که با همت کارکنان، شرکت توانایی تحقق درآمد سالانه ۳.۳ میلیارد ریالی را نیز دارد.

خبرنگار بورس امروز با ابراز خوشحالی و تبریک موفقیت شرکت در راستای رشد تولید و فروش در کنار محدودیت‌های کرونایی و اثرات ناشی از آن، ادامه داد: جناب قربانی باتوجه به اینکه شرایط کرونایی موجب رشد بیشتر تورم بخش تولید نسبت به دوره‌های پیش شده است، شرکت چه هزینه‌هایی از بخش تولید متحمل شده است و پیش‌بینی می‌شود چه تأثیراتی بر شرکت داشته باشد؟

مدیرعامل «قچار» در پاسخ به سوال خبرنگار بورس امروز توضیح داد: در طی سال ۱۳۹۹ همان طور که فرمودید، شرایط کرونایی بر تمامی کشورها حاکم بود که تورم نیمه دوم را بازار جهانی و در کشور به همراه داشت. به‌گونه‌ای که شرکت در ۹ ماهه نخست با هزینه‌بهای ۲ هزار میلیارد ریالی مواجه شد و پیش‌بینی می‌شد تا پایان سال مجموع این هزینه به ۲ هزار میلیارد ریال نیز برسد. با این وجود، به دلیل رشدی که در درآمد سال جاری شاهد بودیم و برای پایان سال نیز پیش‌بینی می‌شود، حتی با تحقق هزینه تولید ۲.۵ میلیارد ریالی محصولات انتظار رشد سود به مبلغ ۷۱۴ میلیارد ریال داریم که گزارشات سالانه نتایج علمکرد مثبت را نشان خواهند داد.

خبرنگار بورس امروز با اشاره به فعالیت‌های شرکت در حوزه سرمایه‌گذاری‌ها و سود پیش‌بینی شده برای پایان سال از محل پرسید: طبق گزارشات شرکت در ۹ ماهه، سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها با رشد ۳۰۲ درصدی همراه بوده است، لطفاً در کنار توضیح در خصوص علت افزایش چشمگیر این سود در ۹ ماهه بفرمایید شرکت برای سال مالی ۱۳۹۹ چه پیش‌بینی از تحقق سود سرمایه‌گذاری‌های خود دارد؟

قربانی با ابراز خوشحالی از تحقق این سود برای سهامداران مجموعه «قچار» افزود: باتوجه به اینکه در طی دوره‌های گذشته نقدینگی مازاد بر پول در گردش خود را در بانک سپرده‌گذاری کرده است، در سال جاری با رشد قابل توجهی همراه بوده است. با این وجود شرکت هیچگونه سرمایه‌گذاری در دستور کار ندارد و نقدینگی لازم به منظور اهداف شرکت در حساب‌ها پس‌انداز شده است. علاوه بر این، انتظار داریم در گزارشات پایان سال مالی این سود به ۲ میلیارد ریال افزایش یابد.

خبرنگار بورس امروز به عنوان سوال پایانی گفت و گوی خود پرسید: جناب قربانی به عنوان سوال پایانی اگر ممکن است در خصوص طرحی که در دستور کار است و برنامه افزایش سرمایه که مجامع فوق العاده تصویب شده است، توضیحی بفرمایید.

مدیرعامل «قچار» اظهار داشت: شرکت به منظور افزایش تولید چغندر مورد نیاز خود برنامه توسعه ماشین آلات و افزایش طرفیت دارد که انشالله همچون برآوردها، خبر افزایش درصد تکمیلی طرح به ۸۵ را به سمع و نظر سهامداران خواهیم رساند. با این وجود، برنامه افزایش سرمایه هیچ ارتیاطی با طرح شرکت ندارد و تنها به منظور اصلاح ساختار مالی انجام می‌شود تا ریسک‌های احتمالی در سال جاری را به حداقل برسانیم. همان طور که در گزارشات کدال ذکر شده است، مجمع با افزایش ۳۳۹ درصد سرمایه از محل تجدید ارزیابی موافقت کرده و در حال انجام است تا انتشالله سریع‌تر در اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت گردد.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز