شرکت توسعه فناوری ارتباطات پاسارگاد آریان در سال مالی منتهی به اسفند 1399 موفق به کسب درآمد عملیاتی 521 میلیارد ریال با رشد 110 درصدی نسبت به دوره مشابه شد. این شرکت با وجود افزایش بهای تمام شده به مبلغ 445 میلیارد ریال توانست سود ناخالص خود را با رشد 28 درصدی به رقم 77 میلیارد ریال برساند.

به گزارش بورس امروز، شرکت توسعه فناوری ارتباطات پاسارگاد آریان در سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ موفق به کسب درآمد عملیاتی ۵۲۱ میلیارد ریال با رشد ۱۱۰ درصدی نسبت به دوره مشابه شد. این شرکت با وجود افزایش بهای تمام شده به مبلغ ۴۴۵ میلیارد ریال توانست سود ناخالص خود را با رشد ۲۸ درصدی به رقم ۷۷ میلیارد ریال برساند. در ادامه نگاه کلی به روند درآمدی چند سال اخیر شرکت خواهیم داشت.

همان طور که مشاهده می‌شود، روند درآمدی این شرکت در طی ۵ سال گذشته در حال تغییر بوده به طوری که در سال ۱۳۹۹ با رشد شدیدی مواحه شده است. از آنجا که فعالیت این شرکت در حوزه فناوری ارتباطات است به دلیل اقبال این صنعت رشد ۱۱۰ درصدی در سال ۱۳۹۹ به خود دید.

در حال حاضر شرکت مالکیت ۱,۴۵۸ میلیارد سهم از شرکت فرابرد داده‌های ایران و ۱ میلیون سهم از شرکت توسعه ارتباطات نوین همراه را دارد. این حجم از مالکیت در سال جاری درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد ریالی را به همراه داشت که نسبت به سال مالی ۱۳۹۸ از رشد ۱۱۹ درصدی برخوردار شد.

از دیگر موارد قابل توجه در عملکرد یک سال گذشته این شرکت می‌توان به رشد ۵۶۸ درصدی درآمد غیرعملیاتی حاصل از سایر بخش‌ها اشاره کرد که در سال جاری به مبلغ ۸.۴ میلیارد ریال افزایش یافت. لازم به ذکر است که شرکت این درآمد را از محل سود وام و تسعیر ارز کسب کرده که در ادامه روند مقایسه ای جزئیات این درآمد را مشاهده می‌کنیم.

همان طور که در نمودار مشاهده می‌کنید، عمده رشد ۵۶۸ درصدی این حوزه درآمدی از محل سود وام بوده که از مبلغ ۱,۲۵۲ میلیون ریال به ۸,۲۷۵ میلیون ریال رسید. اگرچه این حوزه درآمدی نسبت به بخش عملیاتی شرکت قابلیت اتکا کمتری دارد اما عامل مؤثری در رشد ۴۲۶ درصدی سود خالص داشته است که آن را به رقم ۱ میلیارد و ۳۱۴ میلیون ریال رساند.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز