مدیرعامل سبدگردان داریوش گفت: در حال حاضر سهام عدالت حدود 46 میلیون نفر سهامدار دارد و می تواند به عنوان یک پشتوانه برای اعتبارات خرد باشد. ما در سبدگردان داریوش این پیشنهاد را دادیم تا با ایجاد یک شبکه پرداخت خرد، با استفاده از این سهام، تسهیلات خرد کوتاه مدتی را برای مردم فراهم کنیم.

 

همایون دارابی مدیر عامل سبدگردان داریوش در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز، درباره اقدام بانک ها برای صدور کارت اعتباری سهام عدالت گفت: سهام عدالت اقدام مهمی در توسعه مالکیت عمومی است که از سال 85 در کشور اجرا شده است. با این حال متاسفانه در مرحله اجرا، بر اساس همان دستور رهبر انقلاب که جامع و کامل بود، روی نداد. هیچ کدام از مسئولین در این راستا توجه نکردند که مردم با حقوق خود آشنایی ندارند. اکنون که سهام عدالت می تواند به کمک خانوارها بیاید، متاسفانه کمترین کسی از جزئیات آن آگاهی دارد. در همین راستا نیز مباحث حاکمیتی شرکتی، نحوه استفاده از منافع آن و ارزش سهام عدالت برای سهامداران نامشخص و مبهم است.

وی یادآوری کرد: در سخنان رهبر انقلاب در خصوص آزادسازی سهام عدالت تاکید شده است که دولت تلاش کند تا سهام عدالت در نزد خانوارها باقی بماند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص ویژگی های نظام بانکی توضیح داد: متاسفانه در نظام بانکی کشور، مشکلات زیادی در تسهیلات خرد داریم زیرا بانک های کشور تمایل چندانی به ارائه تسهیلات خرد به مردم ندارند. آنها بیشتر تلاش دارند که تنها تسهیلات کلان ارائه دهند و عملیات‌های کلان آنقدر بالاست که تمایلی به ارائه خدمات تسهیلاتی خرد به مردم ندارند. در نتیجه مردم روند سختی را برای دریافت وام های کوتاه مدت با رقم های پایین دارند.

دارابی با بیان اینکه جنس تسهیلات کوتاه مدت سهام عدالت از نوع بازار سرمایه است، توضیح داد: در حال حاضر سهام عدالت حدود 46 میلیون نفر سهامدار دارد و می تواند به عنوان یک پشتوانه برای اعتبارات خرد باشد. ما در سبدگردان داریوش این پیشنهاد را دادیم تا با ایجاد یک شبکه پرداخت خرد، با استفاده از این سهام، تسهیلات خرد کوتاه مدتی را برای مردم فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه بهتر است کارت اعتباری سهام عدالت از سوی بازار سرمایه به مردم ارائه شود، گفت: با توجه به اینکه شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در بازار سرمایه فعال هستند و سهامداران آن نیز عضوی از بازار سرمایه اند، بازار سرمایه می تواند ابزارهای مناسبی برای ارائه تسهیلات خرد برای سهامداران باشد. به عقیده بنده سبدگردان ها می توانند نهاد خوبی برای ارائه این تسهیلات باشند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که بدهکاری مردم چه پیامدهایی را به دنبال دارد، توضیح داد: بدهکار شدن مردم چندان بار منفی ندارد زیرا مردم می توانند این پول را خرج کرده و مجدد بازگردانند. متاسفانه در نظام اقتصادی کشور، کارت اعتباری برای مردم تعریف نشده است و مردم تا زمانی که حقوق دریافت نکنند، نمی توانند مایحتاج خود را خریداری کنند در حالی که با این اقدام مردم می توانند به میزان لازم از این نقدینگی استفاده کرده و سر ماه آن را پرداخت کنند. هرچه این روند ادامه یابد، میزان اعتبار افراد بیشتر می شود.

دارابی در پایان گفت: با توجه به اینکه در سنوات گذشته تجربه نشان داده است که نظام بانکی تمایلی به ارائه تسهیلات خرد ندارد، بعید است که مردم نیز از این امکان استقبال کنند اما به عقیده بنده بازار سرمایه پتانسیل های خوبی را برای اجرای این طرح دارد. بازار سرمایه با داشتن حدود 28 میلیون کد فعال، خرید و فروش های بیشتری دارد. همچنین بازار سرمایه تطبیق پذیری بیشتری نسبت به نظام بانکی در ارائه تسهیلات خرد دارد. امیدواریم که بتوان از این پتانسیل بازار برای ارائه تسهیلات خرد به مردم استفاده کرد.