بازار سهام در همه کشورها نوعی ضربه گیر تورمی برای هدایت جریان نقدینگی از بازارهای فیزیکی است؛ اما متاسفانه عدم حمایت دولت از بازار باعث شده نقدینگی ناچیزی به سمت بورس هدایت شود.

مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: شاخص کل در یکسال گذشته از محدوده ۹۶ هزار که بالاتر از سقف بازار گاوی سال ۹۲ بود، نزدیک به ۷۲% رشد کرد. رشد شاخص کل بواسطه افزایش ارزش سهام گروه های صادراتی نظیر کانه های فلزی، فلزات اساسی، فراورده های نفتی و محصولات شیمیایی بوده است.

وی افزود: افزایش نرخ دلار/ ریال و افزایش قیمت در بازارهای جهانی کالایی اعم از انرژی و فلزات اساسی علت رشد اخیر بازار بوده است. اما این بازار همچنان از بازده بازارهای موازی نظیر سکه، دلار و مسکن به طرز محسوسی عقب است. قیمت سهام نسبت به اقلام و دارایی های موجود در بخش واقعی اقتصاد به شدت ارزان است. بطوری که بسیاری از فعالان بازار با هشتک بورس ارزان سعی داشتند به این موضوع اشاره کنند. بازار سهام در همه کشورها نوعی ضربه گیر تورمی برای هدایت جریان نقدینگی از بازارهای فیزیکی است؛ اما متاسفانه عدم حمایت دولت از بازار باعث شده نقدینگی ناچیزی به سمت بورس هدایت شود. با رشد مجدد نرخ دلار/ ریال از ۹۸۰۰ تا ۱۳ هزارتومان انتظار می رود بازار سهام دوباره مورد اقبال نسبی قرار گیرد. زیرا بازار سهام همواره در آخرین بخش از چرخه تورمی اقتصاد قرار دارد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در مدت اخیر نیز بازار از کف ۱۵۵ هزار واحد بلند شده و اکنون نزدیک به ۱۱ هزار واحد رشد کرده است. از سوی دیگر وضعیت فروش نفت ایران در بهمن ماه بهبود یافته و بازارهای جهانی به مدد نزدیک شدن به توافق تجاری بین چین و آمریکا مستعد صعود است. این فاکتورهای مثبت به رغم فشار تحریم ها در کنار ارزان بودن سهام می تواند باعث پیدایش یک رالی صعودی دیگر در بازار شود.

بیشتر بخوانید:  معاون مالی و امور شرکت های گروه صنعتی بارز منصوب شد

وی در ادامه اشاره کرد: پیش بینی می شود بازار سهام یک موج صعودی که در نظریه موجی الیوت موج ۵ام هست در پیش داشته باشد. دامنه این موج در حالت نرمال فراتر از سقف موج ۳ در ۱۹۶ هزار واحد خواهد بود. اهداف بعدی آن می تواند تا ۲۲۰ و سپس ۲۶۰ هزار واحد نیز باشد. از آن سطح انتظار می رود بازار وارد روند اصلاحی برای دست کم یکسال شده و روند صعودی که از اسفند ۹۵ استارت خورده پایان یابد. اندازه این موج صعودی رابطه مستقیمی با مسائل مرتبط با تحریمها، نرخ دلار/ ریال و بازارهای کالایی در جهان دارد.

میرزایی در انتها تاکید کرد: به سرمایه گذاران توصیه می شود با عدم فروش سهام از روند بازار حمایت کنند. زیرا بازار سهام ارزان است و هنوز نتوانسته مطابق تورم رشد یابد. با توجه به افزایش حجم معاملات و نزدیکی آن به مرز ۱۵۰۰ میلیارد تومان می توان از آن به عنوان یکی از علائم قطعی شروع روند صعودی بازار استناد کرد.