مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از ارسال نامه به بوئینگ با هدف اجرای تعهدات این شرکت هواپیماساز در قبال ایران خبر داد.

به گزارش بورس امروز، علیرضا برخور درباره امکان احیای قرارداد خرید هواپیما از شرکت بوئینگ به خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: در پایان سال گذشته میلادی نامه‌ای را به شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ ارسال کردیم که بر اجرای تعهدات و بحث حقوق بشر که آمریکا همواره مدعی آن بوده، اشاره داشتیم.

وی ادامه داد: در این نامه متذکر شدیم که بوئینگ باید به‌گونه‌ای رفتار کند که مردم ایران از امتیازات مربوط به هواپیما و قطعات مناسب و ایمن که بر اساس قرارداد حق مسلم ماست، بهره‌مند شوند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز روز گذشته از امکان پیگیری حقوقی قراردادهای خرید هواپیما از بوئینگ که با خروج آمریکا از برجام متوقف مانده، خبر داد و گفت: بوئینگ باید نسبت به قرارداد خود با (ایران ایر) پاسخگو باشد.

پس از امضای برجام و اجرایی شدن این توافق بین‌المللی، ایران‌ایر اقدام به سفارش ۸۰ فروند هواپیما از نوع B۷۳۷ مکس و B۷۷۷ از شرکت هواپیماسازی بوئینگ کرد و موفق شد مجوز اوفک، دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی که زیر نظر وزارت خزانه‌داری آمریکا فعالیت می‌کند را برای خرید این هواپیماها به دست آورد.

همچنین دو شرکت هواپیمایی آسمان و قشم‌ایر به ترتیب برای خرید ۳۰ و ۱۰ هواپیما با بوئینگ قراردادهایی امضا کرده بودند. اما با خروج آمریکا از برجام در دوره دونالد ترامپ و لغو مجوزهای اوفک، این قراردادها به حالت تعلیق درآمد و عملا بوئینگ هیچ هواپیمایی را به شرکت‌های ایرانی تحویل نداد.

  • منبع خبر : ایرنا