صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی با هدف سرمایه‌گذاری بر روی کسب و کارهای نوپا و تأمین مالی طرح‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور کسب بازده بالا در برابر پذیرش ریسک بالا از یک طرف و ارتقای سطح زندگی بازشستگان عزیز از طریق توسعه استارتاپ‌ها از طرف دیگر تشکیل شده است.

این صندوق با جمع آوری منابع مالی و سرمایه‌گذاری در اوراق مالکیت اشخاص حقوقی با موضوع فعالیت فوق نیاز صندوق‌های بازنشستگی را به منظور بهره برداری و تجاری سازی دارایی‌های یاد شده تشکیل شده است. لذا ایجاد این صندوق به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی کمک می‌کند تا بتوانند پرتفوی خود را با سرمایه‌گذاری در صنایع نوظهور و فن‌آوری‌های پیشرفته، تنوع بخشند. این صندوق زمینه برخوداری از مزایا و منافع سرمایه‌گذاری در صنایع نوپا را بدون درگیر شدن با چالش‌ها و پیچیدگی‌های صنعت سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز فراهم می‌کند.

سرمایه‌گذاری در این صندوق با ریسک بسیاری همراه است که ناشی از ماهیت اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها است. البته تمهیدات لازم اندیشیده شده است تا سرمایه‌گذاری‌های این صندوق سود آور باشند. لذا طبق الزامات سرمایه‌گذاری، برای کاهش ریسک صندوق نباید بیش از ۳۵ درصد منابع مستقیم خود را در یک شرکت خاص سرمایه‌گذاری کند.

همچنین، صندوق تنها می‌تواند در یک شرکت تا سقف ۴۵ درص منابع خود را سرمایه‌گذاری کند. لذا با اجرای محدودیت‌هایی از این دست ریسک‌های سرمایه‌گذاری صندوق کنترل می‌شود تا سرمایه‌گذاری‌های خود را به درستی و با کنترل ریسک در شرکت‌های سرمایه‌پذیر عرضه کنند.

این صندوق در تاریخ ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸ موفق به اخذ مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گردید و بخشی از سرمایه آن را از طریق پذیره‌نویسی عمومی در بورس تأمین خواهد کرد. موضوع فعالیت این صندوق طرح‌ها و شرکت‌های نوپای نوآورانه در حوزه «فن‌آوری مالی با تمرکز بر فن‌آوری بیمه‌ای و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد نیاز صندوق‌های بازنشستگی» است.  تمرکز اصلی شرکت در مرحله پایه‌گذاری (Seed) و بلوغ اولیه (Early Stage) است.

اندازه شرکت ۱۰۰ میلیارد ریال بوده که به صورت ۱۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری با ارزش اسمی هر واحد ۱ میلیون ریال می‌باشد. این صندوق به منطور تنوع بخشی به سرمایه‌گذاری‌ها، راهبرد اصلی خود را خودداری از تبدیل شدن به سهامدار اکثریت در شرکت‌ها قرار داده است.

شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشسگی کشوری به عنوان مدیر صندوق با تشکیل کمیته سرمایه‌گذاری شامل افراد مجرب و متخصص درصدد به حداکثر رساندن سود حاصل از سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های دانش بنیان و منتفع ساختن سرمایه‌گذاراران و مؤسسان محترم است.

از جمله طرح‌های دانش بنیان می‌توان به نظام‌های پرداخت، وام‌دهی (فرد به فرد، جمع سپاری و …)، بلاک چین و پول‌های رمزنگاری شده، تحلیل داده‌های مالی (بیگ دیتا) اشاره کرد که شامل بخش‌های املاک و مستغلات، امنیت اطلاعات، بیمه و خدمات مرتبط و بازار معاملات ارز می‌شوند.

در حال حاضر ارزش دارایی های سبد صندوق مذکور شامل ۱۵ میلیارد ریال اوراق با سهم ۱۶.۱۲ درصدی، ۴ میلیارد ریال وجه نقد با سهم ۴.۲۸ درصدی و ۷۴ میلیارد ریال سایر داراییها که سهم ۷۷ درصدی از سبد را به خود اختصاص دادهاند. طبق آخرین گزارشات صدوق ارزش خالص داراییها ۳۲ میلیارد ریال است.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز