با این‌که هنوز میزان دقیق افزایش حقوق کارکنان دولت در سال قبل مشخص نیست، اما مجموع حداقل افزایش حقوق کارکنان در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ حدود ۷۵ درصد خواهد بود.

به گزارش بورس امروز، اخیراً محمدباقر نوبخت در جلسه‌ای با حضور نمایندگان بازنشستگان کشوری گفته است، بر اساس قانون، رصد توسعه کشور، برعهده سازمان برنامه‌وبودجه کشور است. براین‌اساس از سال ۹۲ تا ۹۷، برای دستیابی به توسعه اقتصادی و ایجاد رفاه نسبی از طریق کاهش نرخ تورم و حفظ ارزش پول ملی تلاش‌هایی صورت گرفت و این مساعی تا حدی باعث تقلیل تورم و تبدیل نرخ دورقمی آن به نرخ یک‌رقمی با حداقل کاهش ارزش پول ملی شد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور ادامه داد: از سال ۹۶ متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان شروع شد؛ هرسال ۳۰۰۰ تا ۳۴۰۰ میلیارد تومان و امسال نیز ۲۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی پرداخت شد.

به گفته وی، برای افزایش قدرت خرید کارمندان دولت در سال گذشته، ۵۰ درصد به حقوقشان اضافه شد و این باعث شکاف و تبعیض میان دریافتی شاغلین و بازنشستگان شد. همین امر باعث شد اجرای طرح همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق قوت بیشتری بگیرد. از همین روکار تازه‌ای آغاز شد. البته هنوز عده‌ای از طرح همسان‌سازی بازمانده‌اند؛ به همین دلیل در هیئت دولت نیز مقرر شد که این موضوع کماکان بررسی شود و همه مشکلات اجرایی به‌تدریج مرتفع و احقاق حق شود تا هیچ احدی از این نظام پرداخت جا نماند.

این افزایش ۵۰ درصدی حقوق در حالی انجام شده است که بر اساس قانون بودجه سال قبل دولت مجوز افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان را داشت. افزایش مذکور از محل برخی مصوبات مثل مجوز افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بود.

از پایان سال گذشته بود که سازمان برنامه‌وبودجه با پیش‌بینی بار مالی مجوز افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز کارکنان بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری را به دستگاه‌ها صادر کرد. براین‌اساس با افزایش ۲۵ درصدی حقوق در سال ۱۴۰۰ عملاً طی دو سال ۷۵ درصد به حقوق کارمندان دولت افزوده خواهد شد.

درحالی‌که حداقل دستمزد ماهانه سال ۹۸ حدود ۱.۵۷۷.۰۰۰بوده با افزایش ۵۶ درصدی حداقل دستمزد ماهانه سال جاری به  ۲.۸۰۰.۰۰۰رسیده است.

گفتنی است، درحالی‌که آخرین نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران حاکی از رشد ۳۴ درصدی سالانه و ۴۶ درصدی نقطه‌به‌نقطه متوسط قیمت‌هاست از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام شده که میزان حقوق کارمندان و بازنشستگان برای سال ۱۴۰۰ بیست و پنج درصد است.

هرچند هنوز میزان دقیق افزایش حقوق کارکنان دولت در سال قبل مشخص نیست، اما مجموع افزایش حقوق کارکنان در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ حدود ۷۵ درصد خواهد بود که البته اگر دولت در سال ۱۴۰۰ حقوق کارکنان خود را بیشتر از ۲۵ درصد زیاد کند این رقم بیشتر خواهد شد.

لازم به ذکر است، خان دوزی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در صفحه شخصی خود نوشته بود؛ پیشنهاد رشد حقوق به‌صورت پلکان “معکوس” تصویب نشد درحالی‌که امسال حکم حقوق ۹۳ درصد کارکنان دولت (غیر از شرکت‌های دولتی) کمتر از ۸ میلیون تومان بود، منافع اقلیت، نباید مانع عدالت و کاهش شکاف طبقاتی شود.

  • منبع خبر : تسنیم