رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از صدور مجوز ورود و مصرف اضطراری مشروط واکسن کرونا چینی با عنوان سینوفارم خبر داد.

به گزارش بورس امروز، کیانوش جهان‌پور روز دوشنبه در حساب توییتر خودنوشت: صدور مجوز ورود و مصرف اضطراری مشروط واکسن BBIBP-corV ساخت شرکت سینوفارم چین از سوی سازمان غذا و دارو ایران صادر شد.

همچنین وی درباره «مشروط بودن» مجوز اضطراری این واکسن به خبرنگار سلامت ایرنا گفت: براین‌اساس، تولیدکننده لازم است در فواصل زمانی منظم، نتایج مطالعات بالینی و نیز هرگونه عارضه ناخواسته غیرمنتظره جدی را به اطلاع سازمان غذا و دارو ایران برساند.

وی ادامه داد: همچنین تولیدکننده لازم است نتایج مطالعات پایداری درازمدت را به سازمان غذا و دارو ایران اطلاع دهد.

رئیس مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت اظهار کرد: تولیدکننده لازم است واکسن را از محل تولید مندرج در این سند برای ایران تأمین کند و لازم است مستندات توزیع را برای هر «بچ» (شماره سری ساخت) ارسال کند.

براساس این گزارش، پیش‌ازاین چهار واکسن کرونا شامل اسپوتنیک وی روسیه، کوواکسین ساخت باهارات هند، آسترازنکا آکسفورد ساخت R-pharm روسیه و واکسن آسترازنکا آکسفورد ساخت شرکت SKBio کره جنوبی در کشور مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده بودند. با این حساب، ۵ واکسن کرونا در کشور مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده‌اند.

واکسیناسیون کرونا از روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ با اولویت کادر درمان‌بخش‌های مراقبت ویژه کرونا آغاز شده است. واکسیناسیون کرونا در کشور بر اساس سند ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا انجام می‌شود.

بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، پیش‌بینی‌شده که تا قبل از نوروز ۱۴۰۰ حداقل یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد آسیب‌پذیر مانند کادر بهداشت و درمان واکسینه شوند.

  • منبع خبر : ایرنا