صبا نور دارای ۱۵۰ میلیون تن ذخیره معدنی سنگ آهن شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در سال ۱۳۷۶ با سرمایه اولیه ۵۰۰ میلیون ريال  تاسیس و در سال ۱۳۹۰ با نماد ”کنور“ دربازار فرابورس پذیرش و در سال ۱۳۹۳ وارد بازار دوم بورس تهران گردید. سرمایه شرکت نیز در سال ۱۳۹۶ به ۲۹۳۶ میلیارد […]


صبا نور دارای ۱۵۰ میلیون تن ذخیره معدنی سنگ آهن

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در سال ۱۳۷۶ با سرمایه اولیه ۵۰۰ میلیون ريال  تاسیس و در سال ۱۳۹۰ با نماد ”کنور“ دربازار فرابورس پذیرش و در سال ۱۳۹۳ وارد بازار دوم بورس تهران گردید. سرمایه شرکت نیز در سال ۱۳۹۶ به ۲۹۳۶ میلیارد ریال رسیده است. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور درحال حاضر حائز رتبه ششم کشوری از حیث تولید سنگ آهن، کنسانتره و گندله و بزرگترین تولید کننده این محصولات در غرب و شمال غرب کشور می باشد.

چشم انداز: دستیابی  به رتبه برترکیفیت ، سوددهی وایمنی بعنوان یکی از ۱۰شرکت اول حوزه اکتشاف ، استخراج وفرآوری مواد معدنی

ماموریت:  بهره برداری ،تولید وسرمایه گذاری سود آور درحوزه اکتشاف ، استخراج وفرآوری موادمعدنی بواسطه تاسیس شرکت ها ،احداث خطوط تولید ،خرید وفروش سهام مدیریتی ، ارتقاء کمی وکیفی ظرفیتهای موجود بهمراه گسترش وپیاده سازی مفاهیم زیست محیطی (HSEE)  ومسئولیت های اجتماعی (CSR) در راستای تکمیل زنجیره فولاد وسایر کانیها در کشور خصوصا در استان های غربی

راهبردها: تحقق تولید سالانه ۲ میلیون تن گندله، ۲ میلیون تن کنسانتره و استخراج ۴ میلیون تن سنگ آهن.ارتقا سازمان به عنوان شرکت دارای بالاترین نسبت درآمد به هزینه درمیان شرکتهای معدنی کشور و یکی از ده شرکت سودآور برتر معدنی کشور.ورود به عرصه اکتشاف، استخراج وفرآوری سایرمواد معدنی منجمله طلا، مس ، سرب وروی به صورت مستقل یا از طریق مشارکت راهبردی با شرکت های صاحب نام داخلی و خارجی.تجمیع و هم افزایی پورتفوی محصولات هلدینگ و تکمیل زنجیره ارزش.افزایش دامنه اکتشافات معادن ومجوزهای استخراج معادن سنگ آهن شرکت.

اهداف: غلبه بر چالشهای موجود در شرکتهای تابعه و ساماندهی عملیات هلدینگ ازطریق ارتقا استانداردهای حاکمیت شرکتی و هلدینگ داری گسترش سرمایه گذاری ها در راستای تکمیل زنجیره ارزش هلدینگ و ارتقاء هم افزای.افزایش تولید گندله از ۵۵۰ هزارتن به ۲ میلیون تن از طریق افزایش بهره وری در کارخانه گندله همدان واحداث کارخانه ۱ میلیون تنی درکردستان .افزایش تولیدکنسانتره از ۱   میلیون تن به  ۲  میلیون تن از طریق افزایش بهره وری وبهینه سازی خطوط تولید در کارخانه کنسانتره مجتمع شهرک و همدان .افزایش در تولید سنگ آهن از ۱٫۵ میلیون تن  به ۴ میلیون تن درسال .تجمیع و هم افزایی پورتفوی محصولات هلدینگ و تکمیل زنجیره ارزش .ورود به عرصه استخراج وفرآوری سایر کانیها به صورت مستقل یا از طریق مشارکت راهبردی با شرکت های صاحب نام داخلی و خارجی .بومی سازی طراحی وبهینه سازی قسمت های مختلف  خطوط تولیدی بااستفاده ازتوان داخلی و نیروی انسانی شرکت . ارتقاء  HSEE و استفاده از عوامل توسعه پایدار و توسعه فرهنگی  CSR جهت افزایش اثرات مطلوب با اقدامات پیشگیرانه در مسائل زیست محیطی وانرژی”تامین آب ، بهینه سازی مصرف و جلوگیری از آلودگی آب.”استفاده از سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات برای دستیابی به اهداف شرکت مانند کارایی عملیاتی، برنامه ریزی، پیشبینی و نظارت بر تولید و خدمات

بیشتر بخوانید:  احتمال کاهش مجدد مالیات نقل و انتقال سهام

زمینه فعالیت شرکت صبا نور

این شرکت دارای سه معدن است. دو معدن در شهرک کردستان و گلالی در استان کردستان و معدن بابا علی در همدان قرار دارند. ظرفیت ذخیره قطعی و احتمالی هر سه معدن جمعاً ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن می‌باشد. این معادن و کارخانه‌ها برای حدود یک هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است. این کارخانه‌ها عبارتند از کارخانه کنسانتره کردستان با ظرفیت یک‌میلیون تن و کارخانه کنسانتره همدان با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن. همچنین شهریور سال گذشته استارت یک کارخانه گندله‌سازی با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در همدان توسط شرکت صبا نور زده شد که طبق برنامه‌ها امسال قرار است به ۸۰ درصد ظرفیت تولید گندله برسیم.

پروژه یک‌میلیون تنی گندله‌سازی واقع در منطقه بیجار کردستان یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها است که ۲۹ تیر امسال کلنگ احداث آن با حضور دکتر شریعتمداری، وزیر محترم و آقای کرباسیان مدیرعامل مجموعه ایمیدرو زده شد. سرمایه‌گذاری این پروژه ۲۰ میلیون دلار ارزی و۱۲۰میلیارد تومان ریالی است.

معدن شهرک                                                         

سال اخذ پروانه معدن ۱۳۸۰
ذخیره قطعی- میلیون تن ۴۴
ذخیره احتمالی- میلیون تن ۵۷
سقف فعلی سالانه پروانه بهره برداری ۷۵۰,۰۰۰
عیار متوسط ۴۰
نوع سنگ مگنتیت

معدن گلالی                                

سال اخذ پروانه معدن ۱۳۸۰
ذخیره قطعی- میلیون تن ۲۵
ذخیره احتمالی- میلیون تن ۵
سقف فعلی سالانه پروانه بهره برداری ۲۵۰,۰۰۰
عیار متوسط ۴۵
نوع سنگ مگنتیت

معدن باباعلی

سال اخذ پروانه معدن ۱۳۸۰
ذخیره قطعی- میلیون تن ۱۱
ذخیره احتمالی- میلیون تن ۴
سقف فعلی سالانه پروانه بهره برداری ۶۰۰۰۰۰
عیار متوسط ۴۰
نوع سنگ مگنتیت

شرکت صبانور در سه معدن خود بالغ بر حدود ۸۰ میلیون تن ذخیره قطعی سنگ آهن و حدود ۷۰ میلیون تن ذخیره احتمالی داشته که در مجموع دارای حدود ۱۵۰ میلیون تن ذخیره معدنی سنگ آهن است.

پیگیری از مراجع ذیصلاح واخذ مجوز افزایش پروانه بهره برداری شهرک از۷۵۰٫۰۰۰ تن به ۱،۴۰۰،۰۰۰۰ تن

عمده ترین عوامل موثر در افزایش سود عملیاتی  نسبت به سال گذشته عبارتند از:افزایش درنرخ فروش کنسانتره معادل ۴۳ درصد.افزایش درمقدارتولید معادل ۱۱ درصد.افزایش به دلیل ارزش افزوده ایجاد شده در گندله معادل ۱۴۶درصد.سایر عوامل( شامل عوامل تاثیر گذار دربهای تمام شده، وهزینه های اداری و تشکیلاتی)

صادرات صبانور

سال گذشته صادرات کشور در کنسانتره نزدیک به ۵ میلیون تن بود که از این مقدار سهم، حدود یک‌میلیون تن به شرکت صبا نور تعلق داشت. امسال با توجه به مشکلات ارزی، مانند تبدیل نرخ ارز و مشکلاتی پیرامون سامانه نیما، عمده فعالیت ما معطوف به فروش داخلی می‌شود و بخشی از این محصولات به فولاد خراسان و فئلاد مبارکه فروخته خواهد شد. بخش دیگر نیز به صورت FOT  و XWORK به بخش خصوصی فروخته می‌شود .

بیشتر بخوانید:  تامین مالی جمعی از سوی فرابورس برای بنگاههای تولیدی آغاز شد

اعمال تحریم‌ها بر فعالیت مجموعه صبانور

قبل از تحریم‌ها و بحث افزایش نرخ دلار، ما صادرکننده F.B.O یا C.F.R بودیم. مشتری‌های داخلی ما محصولات را خریداری می‌کردند و به مشتری چینی می‌فروختند و در مورد نرخ پیش‌پرداخت‌ها و قیمت‌ها مذاکره و نهایتاً با نرخ مناسبی صادرات را انجام می‌دادند. بعد از به وجود آمدن بحث اعمال تحریم‌ها، طرف‌های چینی از این موضوع استفاده کرده و پیش‌پرداخت را نمی‌دهند و خواهان خرید محصول با نرخ کمتری هستند. با وجود چنین مشکلاتی صادرکننده تمایل کمتری برای صادرات محصول دارد. نکته دیگر آنکه تقریباً ۹ میلیون تن در کشور کمبود کنسانتره داریم و اولویت ما تولید به منظور فروش در داخل کشور است. بهتر است ما  بخشی از محصولمان را صادر کنیم و با قیمت بیشتری آن را بفروشیم؛ اما تنها به دلیل مشکلات ناشی از تحریم و شرایط تحمیلی خرید از جانب چینی‌ها، صادرات برای ما بسیار سخت شده است.


فروش محصولات صبانور در بازار داخلی

خوشبختانه از این جهت که در داخل کشور نیز با کمبود کنسانتره مواجه هستیم؛ می‌توانیم محصولات خود را در بازار داخلی به فروش برسانیم. البته فروش داخلی نیز مشکلاتی دارد، از جمله آنکه دریافت پول، زمان بیشتری می‌برد.

برنامه های بلندمدت در مجموعه صبانور

با توجه به افزایش قیمت جهانی سنگ آهن و افزایش تولید و سودآوری شرکت در مسیر خوبی قرار گرفته ایم. EPS مجموعه رشد صعودی دارد و در مقایسه با چهار ماه اول سال گذشته افزایش داشته است. فروش سال گذشته شرکت ۲۷۰ میلیارد تومان بوده و نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان سود کردیم. امسال احتمالاً به ۴۰۰ میلیارد تومان فروش خواهیم رسید که سودی معادل ۲۰۰ میلیارد تومان را به همراه خواهد داشت. در حقیقت تحریم‌ها آسیب چندانی به فعالیت ما وارد نمی‌کند؛ چراکه نیازمند واردات مواد اولیه از خارج کشور نیستیم.

شرکت صبانور فعالیتهای معدنکاری و فرآوری سنگ آهن خود را بر اساس اصول توسعه پایدار بنا نموده است و با ایجاد همسویی بین فعالیتهای معدنی و فرآوری با الگوهای محیط زیست و مسئولیت های اجتماعی، خود را شرکت توسعه معدنی و صنعتی سبز و مسئول معرفی می نماید.

مدیریت شرکت بر این باور است معدنکاری سبز محدود به پایان عمر معادن و بازسازی آن نمی باشد، بلکه در شرکت دیدگاه سبز از مرحله پی جویی آغاز می گردد و در مراحل اکتشاف، استخراج و پس از استخراج همواره وجود دارد. این نگرش موجب گردیده شرکت صبانور در مناطقی که فعالیتهای پی جویی و اکتشاف در دست اجرا دارد، معیارهای زیست محیطی نظیر جمع آوری و برداشت خاک نباتی، توجه به توان اکولوژیکی، شناسایی ارزشهای زیستی و زیست محیطی، توجه به عیار حد استخراجی و منظر سیما را لحاظ نماید. همچنین در چارچوب مسئولیت های اجتماعی خود میزان و ساختار جمعیت، سطح و منابع کسب درآمد، سطح خدمات اجتماعی و رفاهی جوامع را در محدوده بلافصل و تحت تأثیر مستقیم معدن و صنایع معدنی خود شناسایی نموده و راهکارهای موثر برای مدیریت هر یک از آنها به کار می گیرد. بطوریکه فعالیتهای معدنی نه تنها به محیط زیست آسیب نرسانده و سلامت جامعه تحت تأثیر را به خطر نیاندازد، بلکه زمینه ساز رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی گردد.

بیشتر بخوانید:  تایید حسابرس و افزایش سرمایه "ثامان" و "خنصیر"

شرکت صبانور خود را ملزم به شناسایی تمام اثرات منفی و مفید فعالیت های استخراج بر محیط زیست نموده و اقدامات کنترلی موثر نظیر حذف نشت و ریزش مواد نفتی، مدیریت زهاب اسیدی، جلوگیری از تخلیه فاضلاب های بهداشتی، حذف و یا کاهش انتشار گرد و غبار انجام دهد تا از آلودگی آب، خاک و هوا پیشگیری نماید.  شرکت صبانور خود را در قبال جامعه تحت تأثیر از معدن مسئول دانسته و جهت حفظ و ارتقاء سطح سلامت، افزایش آگاهی و کیفیت زندگی، تأمین خدمات رفاهی و درمانی، تأمین زیرساختهای مورد نیاز که بعضاً در بهبود شرایط محیط زیست اقدامات چشمگیری  انجام داده است :

اقدامات سال ۹۷

  1. باز سازی و احیای معادن شرکت صبا نور (معدن باباعلی در همدان و معدن گلالی و شهرک در کردستان
  2. انجام آزمایشها و مطالعات خاکشناسی و ارائه طرح اختلاط خاک زراعی مناسب جهت ایجاد بستر مناسب کاشت گیاهان در تراس های بلا استفاده معدن
  3. انجام ازمایش آب از منابع آب منطقه جهت آبیاری فضای سبز طرح
  4. عقد قرارداد و همکاری با مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان جهت بررسی های علمی و انتخاب گونه های مناسب گیاهی
  5. بررسیهای ژئوتکنیکی پایداری تراسها جهت اجرای طرح

ایجاد فضای سبز بر روی باطله های کارخانه فرآوری سنگ آهن (کنسانتره)

جنگلکاری در محوطه های پیرامونی مجتمع صنعتی همدان.جنگلکاری در محوطه هایپیرامونی مجتمع صنعتی بیجار.توسغه فضای سبز داخلی مجتمع صنعتی همدان

      اقدامات سال ۹۸

۱ –تهیه بستر زراعی مناسب و انتقال به محل اجرای طرح۲-تهیه و کاشت نهال و بوته های تایید شده توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان ۳-عملیات نگهداری از طرح اجرا شده ۴-تهیه و ارائه برنامه های مصوب جهت توسعه طرح به نقاط دیگر معدن .