وزیر امور خارجه از برگزاری جلسه کمیسیون مشترک به صورت ۳ ماه یک بار در سطح معاونین وزرا خبر داد و گفت: در این جلسه حتماً یکی از نکاتی که گفت‌و‌گو می‌شود بحث خسارات ما خواهد بود. آمریکا باید خسارت خروج از برجام را پرداخت کند.

به گزارش بورس امروز، محمدجواد ظریف در پاسخ به این مطلب که بارها از سوی مقام‌های دولتی از جمله رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور عنوان شده است که مطالبه ایران از دولت جدید آمریکا بازگشت این کشور به دوران قبل از ترامپ است و این در حالی است که در همان دوره اوباما نیز برجام بارها نقض شده بود، گفت: نکته‌ای که باید بر آن تأکید کنم این است که برای اجرای تعهدات آمریکا مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: بعد اینکه آمریکا تعهدات خود را انجام داد، می‌آید و در داخل ۱+۵ برجام می‌نشیند، آن‌وقت می‌شود عضوی از کمیسیون مشترک برجام. کمیسیون مشترک هم ۳ ماه یک‌بار جلسه‌ای در سطح معاونین وزرا دارد و در این جلسه گفت‌و‌گو می‌شود و حتماً یکی از نکاتی که گفت‌و‌گو می‌شود بحث خسارات ما خواهد بود، حتماً یکی از نکات گفت‌و‌گو درباره نحوه اجرا خواهد بود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه درگذشته هم همین گفت‌و‌گو صورت می‌‌گرفت، تصریح کرد:‌ ما تعداد زیادی نامه در دوره اوباما به کمیسیون مشترک درباره عدم اجرای تعهدات آمریکا نوشتیم که باز این روش را ادامه می‌دهیم.

ظریف خاطرنشان کرد: البته این را هم نباید فراموش کنیم آمریکا در دنیا هیچ‌گاه به‌عنوان یک کشور قانون‌مداری شناخته نمی‌شد، نه اینکه فقط در دوره ترامپ باشد، هیچ‌گاه در هیچ دوره‌ای کشور قانونمندی شناخته نمی‌شد و از این موضوع نباید متعجب باشیم، همه می‌دانند که این اتفاقات باعث بی‌حیثیتی خودشان شد.

  • منبع خبر : تسنیم