قیمت شاخص نفت برنت، امروز (جمعه سوم بهمن‌ماه) با کاهش جزئی قیمت همراه بود و به 55 دلار و 49 سنت رسید.

به گزارش بورس امروز، به دنبال نگرانی‌ها از اینکه محدودیت‌های کرونایی در چین ممکن است تقاضا برای انرژی در بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان را محدود سازد، قیمت نفت که هفته گذشته به بالاترین رقم ۱۱ ماه گذشته رسیده بود، امروز هم شاهد کاهش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید. نفت برنت دیروز هم ۱۸ سنت افزایش شده بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه مارس هم امروز با ۶۳ سنت معادل ۱.۱۹ درصد کاهش به ۵۲ دلار و ۵۰ سنت رسید.

ترمیم تقاضا برای انرژی در چین در اواخر سال گذشته به رشد قیمت نفت کمک کرد، اما این منبع قدرتمند تقاضا اکنون گرفتار موج جدید شیوع کرونا شده و این مسئله سبب محدود شدن فعالیت‌های اقتصادی و رفت‌وآمدها گشته است.

استفن اینز تحلیلگر بازار نفت در مؤسسه آسی تریدر گفت: «در واقع نگرانی‌ها از افت تقاضا در چین سبب شده تا سرمایه‌گذاران نتوانند با گذار از چشم‌انداز نامساعد کوتاه‌مدت، چشم‌انداز مثبت بلندمدت را مدنظر قرار دهند.»

دولت‌های محلی در مناطقی از چین که هنوز شاهد شیوع مجدد کرونا نیستند اقدام به برقراری محدودیت‌های جدید کرده‌اند و پکن از شهروندان خواسته تا در تعطیلات سال نوی میلادی که معمولاً میلیون‌ها چینی به روستاهای محل تولد خود سفر می‌کنند، از هرگونه مسافرتی پرهیز کنند.

به گفته مؤسسه‌ای ان زد ریسرچ، محدودیت‌های ناگهانی جدید به شدت صنعت هوانوردی را تحت‌فشار قرار داده و تعداد پروازها در سطح جهان طی هفته گذشته ۲۵ درصد افت داشته است. «این مسئله احتمالاً تأثیر شدیدی بر تقاضای سوخت خواهد داشت.»

  • منبع خبر : رویترز