شبکه بلومبرگ در گزارشی با اشاره به این که جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا قصد دارد به توافق‌هایی بین المللی از جمله توافق هسته ای ایران بازگردد، مطرح کرد که لغو تحریم های نفتی ایران در اولویت پایین تری برای او قرار دارد که حل و فصل مسائل پیرامون آن ممکن است به زودی اتفاق نیفتد.

به گزارش بورس امروز، به نقل از شبکه بلومبرگ، جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا قصدش برای بازگرداندن آمریکا به طرح‌های بین‌المللی از جمله معاهده آب‌وهوایی پاریس و توافق هسته‌ای را پنهان نکرده است. وب‌سایت بایدن اعلام کرده است که او در اولین روز ریاست‌جمهوری‌اش به معاهده پاریس ملحق می‌شود اما اتخاذ رویکردی جدید نسبت به ایران که شامل لغو تحریم‌ها علیه صادرات نفتی ایران می‌شود، در لیست اولویت‌های پایین‌تر است و مدت بیشتری طول می‌کشد.

دو حزب دموکرات و جمهوری خواه آمریکا هنگامی که مذاکرات توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ انجام می شد، با آن مخالف بودند که مانع از به تصویب رسیدن آن در سنای آمریکا شد.  این مخالفت هنوز هم پابرجاست.
اکنون هم ایران و هم آمریکا در حال تخطی از شروط توافق هستند؛ آمریکا از طریق اعمال تحریم‌های چندگانه و ایران از طریق افزایش

غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد و فراتر از محدودیت‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای، این تخطی‌ها را انجام داده‌اند.
ساده‌ترین مسیر به سمت حالت اولیه برای هر دو طرف، لغو این اقدامات و بازگشت به توافق هسته‌ای همانند چهار سال پیش و تلاش برای مطرح‌کردن نگرانی‌های دیگر است. اگر آمریکا به‌جای آن، لغو تحریم‌ها را مشروط به پایان بخشیدن حمایت از حزب‌الله، حماس و حوثی‌های یمن کند، مشکل می‌توان شاهد این بود که این دو کشور چگونه می‌توانند به اختلافاتشان غلبه کنند.

اگر تحریم‌های نفتی علیه ایران لغو شود، ایران قادر خواهد بود سطح تولید قبلی‌اش تا ۴ میلیون بشکه در روز را نسبتاً سریع از سر بگیرد، همان طور که با لغو تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶ این کار را انجام داد. اما روی این‌که چنین اتفاقی در آینده نزدیک اتفاق بیفتد، حساب نکنید.
بنابراین، اولین مشتریان نفتی ایران منتظر آینده‌ای قابل‌پیش‌بینی خواهند ماند. تصورش سخت است که صاحبان پالایشگاه‌ها در اروپا، ژاپن، کره جنوبی یا هند، آشکارا نفت خام ایران را خریداری کنند درحالی‌که اقدامات تنبیهی هنوز در مقررات آمریکا وجود دارد، مگر این‌که اطمینان قابل اعتمادی به آن‌ها داده شود که با واکنشی مواجه نمی‌شوند و این به معنای لغو تحریم‌ها است.

  • منبع خبر : ایسنا