یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که بازار سرمایه اکنون دچار سندروم گل آفتابگردان شده است و گفت: در حال حاضر اگر نمادهای بزرگ و لیدر بازار سرمایه تحت فشار فروش قرار بگیرند و صف فروش ایجاد شود، تمامی سهم های دیگر مانند گل آفتاب گردان به دنبال این نمادها رفته و روند منفی را دنبال می‌کنند.

افشین بیرامی در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز گفت: سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و به عقیده بنده اگر بخواهیم هر روز، بر اساس اتفاقاتی که می‌افتد، تحلیل بگذاریم، کار حرفه‌ای و درستی نباشد.

وی افزود: آنچه در کوتاه مدت رخ می‌دهد نباید روی تصمیم‌های سهامداران تاثیر داشته باشد.

هر سهم ارزش ذاتی خود را دارد

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه هر سهمی در بازار سرمایه ارزش ذاتی دارد، گفت: سهامداران باید صبر کنند تا بتوانند در بلندمدت ارزش ذاتی سهم خود را ببینند.

بیرامی تصریح کرد: به هرحال اتفاق‌های سیاسی، ریسک‌های اقتصادی را در کوتاه مدت به همراه خواهد داشت و این نوسانات نه تنها در کشور ما بلکه در همه کشورهای جهان جز ذات بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه گریزی از نوسانات بازار نیست، درباره وضعیت بازار امروز گفت: در حال حاضر مسئله فولادی‌ها و نرخ‌گذاری آنها تبدیل به یک مناقشه میان بازار سرمایه و شرکت‌های فولادی مقابل وزارت صمت شده است که به نظر من در بلندمدت تاثیر آنچنانی بر ذات بازار سرمایه ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که اکنون بازار سرمایه دچار سندروم گل آفتابگردان شده است و در این خصوص توضیح داد: در حال حاضر تنها کافی است که نمادهایی که لیدر بازار محسوب می‌شوند، مقداری سهم به فروش برسانند و صف فروش ایجاد شود، تمامی سهم‌های بازار نیز مانند گل آفتابگردان ه به سمت نور می‌چرخد، شروع به فروش کرده و منفی می‌شوند.

بیرامی با بیان اینکه این افت یکی از افت‌های بزرگ در بازار سرمایه است گفت: سهامداران باید با صبر و تحمل از این امر دوری کنند.

وی در پایان با ابراز امیدواری گفت: بازار ما سودآوری بلندمدت دارد و باید در این خصوص صبور باشیم.