مشکلات موجود در زمینه صادرات کالا و خدمات به خارج کشور بواسطه تحریم های ظالمانه اقتصادی آمریکا علیه کشورمان، روند صادرات را کند و دریافت وجوه حاصل از صادرات را با مشکل مواجه نموده است. مجموع این عوامل باعث کاهش توان رقابتی بنگاه های اقتصادی کشور، کاهش تولیدات و کاهش درآمد و سوددهی آنها می گردد.

محمود الهی فرد مدیرعامل شرکت کارگزاری سی ولکس کالا در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور، رقم پایین بودجه های عمرانی و عدم تقاضای کافی که به نوبه خود موجب کاهش تقاضای داخلی برای جذب تولیدات کارخانجات تولیدی اعم از دولتی، عمومی و خصوصی است. لذا صادرات به خارج یک مقوله استراتژیک برای اقتصاد کشور  می باشد که اگر این امکان میسر نباشد بخش مهمی از تولیدات بنگاه های اقتصادی کشور شامل کارخانجات بزرگ، متوسط و کوچک امکان تولید در ظرفیت اقتصادی را نخواهند داشت.

وی افزود: از طرفی مشکلات موجود در زمینه صادرات کالا و خدمات به خارج کشور بواسطه تحریم های ظالمانه اقتصادی آمریکا علیه کشورمان، روند صادرات را کند و دریافت وجوه حاصل از صادرات را با مشکل مواجه نموده است. مجموع این عوامل باعث کاهش توان رقابتی بنگاه های اقتصادی کشور، کاهش تولیدات و کاهش درآمد و سوددهی آنها می گردد.

مدیرعامل شرکت کارگزاری سی ولکس کالا خاطرنشان کرد: اظهار نظر در مورد آینده سهام و کلیت بازار بورس و فرابورس دشوار است. در وضعیت مبهم سیاسی منطقه، اثرات تحریم ها بر اقتصاد کشور و همچنین بر فعالیت شرکتها،  نامعلوم بودن سرنوشت FATF و توانایی و یا عدم توانایی اروپایی ها در ادامه برجام و … همه و همه  باعث می شود که پیش بینی آینده بورس تا پایان سال ۹۷ و حتی ادامه آن در سال۹۸، دشوار باشد. اصولا بازار بورس در مقایسه با بازارهای داخلی مانند بازار ارز، طلا، بازار مالی (بانکها) و بازار مسکن همچنان جذابیت بیشتری دارد.اگر سیاست های درست اقتصادی صحیح اتخاذ و درست اجرا شود به رغم وضع  تحریم های آمریکا می توان به جذابیت بازار سهام در برابر سایر بازارها امیدوار بود.

بیشتر بخوانید:  نرخ طلا و دلار امروز پنجشنبه 25 اسفند 1401

در خصوص شاخص کل بورس

الهی فرد تاکید کرد: شاخص بورس در ماه های قبل که اوج عملکرد سهام و بازار بورس بود تا عدد ۱۹۸هزار واحد (سقف تاریخی) پیش رفت و از آن تاریخ به بعد سیر نزولی بازار ( از نظر حجم کار و همچنین نزول شاخص کل) شروع شد و در طی این دوره نزول سه الی چهار ماهه شاخص بین عدد ۱۵۷هزار واحد تا ۱۸۲هزار واحد در نوسان بوده است. لذا بنظر توانائی صعود به ارقام بالاتر را فعلا تا پایان سال نمی توان انتظار داشت.

وی در انتها اضافه کرد: بر این اساس بنظر می رسد شاخص فعلا در همین محدوده ۱۵۷ تا حداکثر ۱۷۰هزار واحد در نوسان بماند. اگر ۱۵۷ هزار واحد به پایین شکسته شود آنگاه دنبال عدد شاخص در حدود ۱۳۰هزار واحد باید بگردیم. در خصوص رشد شاخص تا ۱۹۸هزار واحد و حتی ارقام بالاتر فعلا در سال ۹۷، بنظر جزو  محالات است مگر اینکه اتفاقی بسیار قوی در روابط بین اللملی ایران (به عنوان مثال لغو یا بی اثر شدن تحریمها در عمل) اتفاق بیافتد.