شماره 54 نشریه بورس امروز، با عنوان “تقابل شاخص کل و هموزن ” در دی ماه ۱۳۹۹ منتشر شد.

ماهنامه اجتماعی اقتصادی بورس امروز شماره دی ماه خود را با گزارشی از بازارگردانی فولاد مبارکه و شرکت‌های تابعه آن آغاز کرد که به گفته مدیرعامل، این صندوق عنوان بزرگ‌ترین بازارگردانی را به اسم فولاد مبارکه به ثبت رسانده است. در ادامه گزارشات، ماهنامه به طور اختصاصی به بازارگردانی و تبعات عدم اجرای آن پرداخت و سخنان قائم‌مقام سبدگردانی مدبرآسیا را به سمع همگان رساند.

در صفحه بازار سرمایه، ماهنامه به تقابل شاخص هم‌وزن با شاخص کل پرداخت. طبق گفته مدیر اسبق نظارت بر بورس‌ها، عیسی حسین‌پناه، مثبت بودن شاخص هم‌زون در مقابل نزولی بودن شاخص کل، حکایت از بی‌رغبتی سهامداران تازه وارد به نمادهای بزرگ دارد. بخش دریچه این ماه با خبر دلبستگی‌های بودجه ۱۴۰۰ به بازار سرمایه باز شد و چالش‌های این بودجه را بیان کرد.

بخش مهره‌های صنعت شماره ۵۴ نگاهی به قانون الحاقات ۱و و۲ قانون بوده، شرکت ملی نفت داشت و پیامدهای این ابلاغیه را از زبان متخصصان صنعت پالایشی بیان کرد. در ادامه مهره‌های صنعت، ماهنامه نگاه کوتاهی به افتتاح فاز دوم پتروشیمی ایلام و رونمایی از دو گرید جدید محصولات پتروشیمی کارون پرداخت.

در نهایت، ماهنامه بخش مهره‌های صنعت را با خبری از ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار پتروشیمی و تأثیرات آن را از زبان دو کارشناس حوزه پتروشیمی بست. بخش فوکوس با تمرکز بر شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد و قاچاق شمش شروع شد. در بخش یک برش نیز، ماهنامه به حضور صندوق‌های جسورانه در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور پرداخت و رشد اقتصادی را که با حمایت این صندوق‌ها از استارتاپ‌ها ایجاد می‌شود را از زبان مدیرعامل شرکت سبدگردان الگوریتم بیان کرد.

فوکوس ماهنامه دی۱۳۹۹ بر شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد و قاچاق شمش فولادی بود و در ادامه بررسی بر درخشش روابط عمومی شرکت جهان فولاد سیرجان و تعمیر تجهیزات فولاد خراسان داشت. بخش فوکوس با بیان تأثیر قیمت جهانی فلزات اساسی بر شرکت‌های شاخص بورس به اتمام رسید. نشریه بورس امروز با اختصاص بخش پیشگامان به نیروگاه‌های تولید بخش و بیان قابلیت رشد سودآوری آنها از سال ۱۴۰۰ به زبان مدیرعامل نیروگاه زاگرس و در ادامه دیدگاهی بر رکود تولید فولاد هرمزگان بسته شد.