طی چند روز گذشته دو خبر تشکیل بازار متشکل ارزی که می تواند بر ایجاد ثبات در بازار ارز تاثیر گذار باشد و ماه شمار محاسبه شدن سود روز شمار بانکی در بین اخبار حوزه پولی کشور خودنمایی نمود.

نیما جوادیان کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:طی هفته جاری در اولین روز بهمن ماه، پس از انتشار گزارشات نه ماهه بر کدال، شاهد افت یکپارچه قیمت سهام و تشکیل صفوف فروش در اغلب صنایع بازار بودیم که با توجه به سود سازی عالی صنایع مادر مانند پالایش ، پتروشیمی، فلزات و معادن در گزارش نه ماهه ، موجب حیرت و نگرانی فعالان بازار گشت.

وی افزود: به نظر ترس از افزایش ریسک فروشهای صادراتی و رکود داخلی در آینده ، در کنار افزایش زیاندهی صنعت خودرو و عدم اعلام تسعیر ارز و برنامه افزایش سرمایه بانکها در گزارش نه ماهه موجب ایجاد جو منفی در بازار سهام گشت. البته این هیجان منفی یک روز بیشتر دوام نداشت اما دلیل اصلی آن همچنان مبهم است.

جوادیان خاطرنشان کرد: تاخیر در تصمیم گیری ها و اجرای تصمیمات از بزرگترین معضلات اقتصاد ایران و بازار سرمایه می باشند. اگر در خصوص افزایش نرخ خودرو پس از رشد نرخ ارز و تورم ایجادی زودتر تصمیم گیری میشد ، الان شاهد زیان ۱۲۸ تومانی سایپا و ۳۳۴ تومانی ایران خودرو (به ازای هر سهم) در گزارش نه ماهه نبودیم. تصمیمات اشتباه در سطح کلان ، پیشبینی پذیری بازارها را کاهش داده و بر ریسک سیستماتیک بازارها می افزاید . به همین دلیل نمیتوان بر رفتارهای هیجانی فعالان اقتصادی، مردم عادی و فعالان بازار سرمایه خرده گرفت.

کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: طی چند روز گذشته دو خبر تشکیل بازار متشکل ارزی که می تواند بر ایجاد ثبات در بازار ارز تاثیر گذار باشد و ماه شمار محاسبه شدن سود روز شمار بانکی در بین اخبار حوزه پولی کشور خودنمایی نمود.

بیشتر بخوانید:  9 شرکت جدید در صف عرضه اولیه هستند

وی در انتها اضافه کرد: متاسفانه نظارت بر تمکین بانکها در اجرای مصوبات بانک مرکزی چندان مطلوب نیست به طوریکه همچنان برخی بانکها سودهای روزشمار حدود ۲۰ درصدی به سپرده های کوتاه مدت پرداخت می نمایند. اما در صورت اجرای صحیح این مصوبه ، میتوان شاهد افزایش توجه به اوراق درامد ثابت و صندوقهای درامد ثابت که سودشان روزشمار محاسبه می گردد و ورود بخشی از سپرده های بانکی به بازار سهام بود.