شرکت کاترپیلار با دارایی بیش از 9۰ میلیارد دلار در سال ۲۰12 در فهرست فرچون ۵۰۰ رتبه ۴۴ از بزرگترین شرکت‌های ایالات متحده را به خود اختصاص داد.

محمد هادی حمیدی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز به توضیح درباره دو شاخص جهانی مهم در حوزه صنایع معدنی پرداخته است.

شاخص کاترپیلار

حمیدی عنوان کرد: کاترپیلار (که معمولأ CAT نامیده می‌شود) شرکت صنایع سنگین آمریکایی واقع در پیوریا، ایلی‌نوی است. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌آلات سنگین عمرانی، ماشین‌آلات استخراج معدن، موتورهای دیزلی، موتورهای گازسوز، موتورهای درون‌سوز، لوکوموتیوهای دیزلی – الکتریکی و توربین‌های گازی و فعالیت های راهسازی می‌باشد.

وی افزود: سهام این شرکت در بازار بورس نیویورک معامله می‌شود، همچنین به‌عنوان جزئی از شاخص‌ های میانگین صنعتی داو جونز و اس اند پی ۵۰۰ به‌شمار می‌آید.

شرکت کاترپیلار با دارایی بیش از ۹۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ در فهرست فرچون ۵۰۰ رتبه ۴۴ از بزرگترین شرکت‌های ایالات متحده را به خود اختصاص داد. این شرکت در سال ۱۹۲۵ با ادغام شرکت سی.ال. بست تراکتور کمپانی و شرکت کارخانجات هولت، توسط بنجامین هولت راه‌اندازی گردید و در سال ۱۹۸۶ باری شد. کاترپیلار با برند CAT و رنگ زرد محصولاتش، شناخته می‌شود.

شاخص بالتیک

بالتیک (به اختصارBDI) نرخ انتقال محموله‌های فله خشک (عمدتاً مواد خام صنعتی) به وسیله کشتی‌های باربری را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، میزان تقاضای ظرفیت حمل و نقل به وسیله کشتی را در مقابل عرضه کشتی‌ های باربری محموله‌های خشک اندازه‌گیری می‌کند.

دو شاخص فوق از مهمترین شاخص های جهانی در حوزه صنایع معدنی به شمار می آیند که در پیش بینی رونق یا رکود تأثیر بسزایی دارند.

بیشتر بخوانید:  بورس، عملکرد صندوق توسعه ملی را شفاف می‌کند