شرکت پلیمر آریاساسول از سود 1600 تومانی هر سهم خود در نیمه نخست سال خبر داد.

به گزارش بورس امروز، شرکت پتروشیمی آریا ساسول یکی از سودآورترین پتروشیمی‌های کشور و از تولید کنندگان اتیلن و پلی اتیلن در خاورمیانه است. این شرکت در سال ۱۳۸۷ با ظرفیت اسمی تولید ۱،۶۹۰ هزار تن با تولید ۳ محصول اصلی اتیلن، پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین و یک محصول فرعی سی تری پلاس به بهره برداری رسیده است.

اطلاعات شرکت آریا

سرمایه شرکت : ۴،۵۸۳،۸۴۰
سود انباشته : ۴۴،۸۷۴،۹۸۲
شرکت پارس تامین مجد ۴۷،۲۷٪ درصد سهام با تعداد سهام ۲.۱۶۶،۷۴۸،۹۲۹
شرکت پتروشیمی پارس ۴۷.۰۱٪ درصد سهام با تعداد سهام ۲،۱۵۴،۶۹۰،۹۲۹

شرکت پلیمر آریاساسول سهم ۱۴درصد از تولیدات صنعت اتیلن و پلیمری کشور دارد. تولیدات این شرکت در بازار داخلی از طریق بورس کالا و در بازارهای خارجی از طریق کارگزار به فروش می‌رسند. این شرکت اتان از پتروشیمی پارس تحویل می گیرد به اتیلن تبدیل می کند و تقریبا ۷۵درصد اتیلن تولید شده به پلی اتیلن سبک و سنگین تبدیل شده و مابقی را به پتروشیمی پارس و سایر مشتریان می فروشد. به طور کلی ۳۰درصد محصولات شرکت در بازار داخلی به فروش می رسند و مابقی صادر می‌شود.

اتفاق بسیار مهم سال ۲۰۲۰ کاهش قیمت نفت خام و تاثیر آن بر بازار محصولات پتروشیمیایی خصوصا پلیمری ها بوده است. تغییرات قیمت نفت سبب کاهش قیمت نهاده های تولید صنعت پتروشیمی (خوراک و حامل های انرژی) شد، که در نتیجه قیمت محصولات میانی و نهایی صنعت پتروشیمی نیز روند کاهشی به خود گرفت و همچنین تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا کرده است.

فروش محصولات شرکت در دوره مالی سه ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ به شرح زیر مبلغ ۶۰،۷۳۴میلیارد ریـال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، به میزان ۴۲ درصد افزایش یافته است.
برنامه فروش کل سال ۱۳۹۹ معادل۱،۱۱۶هزار تن است که مقدار فروش شش ماهه اول در با دوره مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش داشته است.

شرکت در نظر دارد که اتیلن مازاد تولیدی خود را تبدیل به پلی اتیلن کند. بدین منظور یک خط جدید تولید پلی اتیلن سنگین با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال را احداث کرده است. این طرح در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ وارد مدار تولید می شود.

افزایش بهای تمام شده کالای فروش رفته شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته عمدتاً ناشی از افزایش مقدار تولید و فروش محصولات، و افزایش نرخ تسعیر ارز به رغم کاهش قیمت خوراک اتان نسبت به دوره مشابه سال قبل بوده است. شایان ذکر است بخش عمده (حدود ۸۳ درصد)بهای تمام شده تولید مربوط به مواد اولیه و یوتیلیتی مصرفی است.

بر رغم وقوع بحـران پاندمی ویروس کرونا در دوره مورد گزارش که موجب کاهش قیمت نفت و رکـود بازارهای جهانـی شد، برنامه ریزی و عملکرد شرکت به گونه ای بوده است که از این جهت تولید و فروش شرکت آسیب ندیده و بیشتر از برنامه تحقق یافته است. همچنین با توجه به برگشت سریع قیمت و بهبود شرایط بازار محصولات تولیدی، شرکت توانسته با تحقق مبلغ ۴۰،۲۵۷ میلیارد ریال سود خالص (دوره مشابه سال قبل: ۲۰،۵۳۷ میلیارد ریال) سود آوری مناسب داشته باشد.

پیش بینی ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۹

فروش ۷ ماه گذشته شرکت : ۷۶,۷۷۰,۲۴۵

فروش مهرماه ۱۳۹۹ با ۶۳ درصد افزایش : ۱۶,۰۳۵,۹۰۶

پیش بینی ۵ ماه آینده شرکت : ۸۰،۱۷۹،۵۳۰

فروش ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۹ : ۶۰،۷۳۴،۳۳۹

پیش بینی فروش ۶ ماهه دوم اگر طبق مهر ماه بفروشد : ۹۶،۲۱۵،۴۳۶

حاشیه سود ۶ ماهه اول ۴۹ درصد است. طبق همین حاشیه سود سود شرکت ۷۶،۹۰۵.۳۸۹ میلیون ریال حساب شده که سود پیش بینی برای هر سهم حوالی ۱۶۰۰ تومان است.

  • نویسنده : زهرا روکی