بهره وري جز لاينفک بخش توليد وکار در هر واحد تولیدی و صنعتی است . یکی از شاخص های بهره وری برخورداری از توان و تخصص و نوآوری های کارشناسان و متخصصان داخلی برای طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز است . این امر در حوزه صنعت و معدن به طور خاص از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که اتکاء به تکنولوژی ساخت داخل موجب کاهش ریسک و ضامن تداوم فعالیت واحدهای معدنی و صنعتی خواهد بود .

دبیر ستاد بومی سازی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه ها، صنعتگران، مبتکران و مخترعان کشور و حمایت از ایده ها، نوآوران و اتکا به دانش بومی همواره در پی استفاده از ظرفیت های داخلی بوده و تاکنون نیز بالغ بر ۵۰ پروژه تحقیقاتی و پژوهشی را اجرا و به اتمام رسانده است .

محمد ابراهیم یلتقیان با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت شرکت تا کنون بالغ بر ۱۱ هزارو ۲۸۷ قطعه صنعتی در مجتمع های معدنی و صنعتی چادرملو بومی سازی شده است، گفت : تنها در سال گذشته ۵۵۰ قطعه جدید در این شرکت بومی سازی شده است .

وی افزود: همه تلاش ما این بوده و هست تا علاوه بر بومی سازی قطعات، به علوم روز و فناوری‌های نوین جهانی در بخش های معدن و صنایع فولاد نیز دسترسی پیدا کنیم و در همین راستا توانسته‌ایم بخش اعظم پروژه‌های خود را با توانمندی‌های داخلی راه‌اندازی كنيم وعلاوه بر میلیون ها دلارصرفه جویی ارزی به اشتغال مولد نیز کمک شایانی نمائیم.
دبیر ستاد بومی سازی شرکت چادرملو یادآوری کرد: شرکت معدني وصنعتي چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن این هدف و آرمان توسعه یافتگی، از سال ۱۳۸۱ عزم خود را جزم کرد و با بکار گیر ی توان متخصصان داخل کشور گام های بلندی را براي کاهش هزينه های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشت.
تشکيل ستاد بومي سازي شرکت

محمد ابراهیم یلتقیان افزود:در سال ۱۳۸۹ ستاد بومي سازي در چادرملو تشکيل گردید که هدف مهم آن، رسيدن به خود كفائي، شناسائي توانمنديهاي شركتهاي داخلي، ايجاد و تكميل بانك اطلاعاتي دربخش هاي طراحي ، ساخت ، برنامه ريزي ، هزينه‌يابي ، مهندسي معكوس،‌ تدارك و اجرا و در نهايت كنترل كيفي و راه اندازي و نيز رشد توان رقابت پذيري و استفاده از مزيت هاي اقتصادي بود .

بیشتر بخوانید:  زمان توسعه تکنولوژی برای رقابت جهانی فرا رسیده است

وی تصریح کرد : هر چند این شركت قبل از تشکيل ستاد بومی سازی نيز توجه ويژه اي به امر بومي سازي و تامين داخلي تجهيزات و قطعات و انجام مهندسي معکوس و تهیه نقشه های ساخت و نصب و راه اندازي طرحهاي توسعه داشته، اما با انسجام بخشی از این فعالیت ها، تحت هدایت و نظارت واحدی مستقل، این امر شتاب بیشتری یافت و از آن پس، اين شركت با تكيه بر پتانسيل نيروي انساني متخصص و كارآمد در زمينه هاي مختلف، طراحي و تهيه نقشه هاي جزء به جزء و كارگاهي به روش مهندسی معكوس، ساخت كليه قطعات، تجهیزات و ماشين آلات را با استفاده از سيستم ها و دانش فني موجود در كشور در برنامه هاي اجرايي خود قرار داد.

دبیر ستاد بومی سازی شرکت چادرملو گفت: طي سالهاي اخير با حمايت از سازندگان داخلي و برنامه هايي که جهت تأمين قطعات و لوازم يدکي ساخت داخل کشور انجام داده ایم، نه تنها موجبات کاهش توقفات در اثر فرسودگی قطعات وارداتی گردیده ایم بلکه شرایط افزايش توليد در واحدهای فرآوری سنگ آهن خود را نیز ارتقاء بخشیدیم، بطوریکه ظرفیت ۵ خط تولید کنسانتره سنگ آهن را از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ظرفیت تولید گندله در واحد گندله سازی مجتمع صنعتی چادرملو را از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ۴ میلیون تن افزایش دادیم.

یلتقیان اضافه کرد: شركت معدني و صنعتي چادرملو كه در حال حاضر یکی از بزرگترين توليد كنندگان سنگ آهن و كنسانتره كشور و از پيشگامان بومي سازي کشور است، پروژه هاي تحقيقاتي،‌ مطالعاتي و پژوهشي رادر سرلوحه برنامه هاي خود قرار داده و با اجراي پروژه هاي متعدد، موفقيت هاي بيشماري را در زمينه ساخت داخل کسب کرده است بطوریکه از سال ۱۳۸۱ تا پایان آذر ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۹ هزارو ۷۹۵ قطعه در مجتمع معدنی و ۱ هزارو ۴۹۲ قطعه در مجتمع صنعتی و در مجموع بالغ بر ۱۱ هزارو ۲۸۷ قطعه صنعتی طراحی، ساخت و مورد استفاده قرار گرفته است .

بیشتر بخوانید:  صادرات شمش یکی از اقداماتی چادرملو در دوران تحریم

وی با تاکید بر اینکه تمامی قطعات ساخته شده داخلی علاوه بر قابلیت رقابت پذیری با قطعات خارجی، همواره از کیفیت و راندمان کاری بالاتری نیز برخوردار هستند، افزود: این شرکت به منظور شناسائي قطعات يدكي و يافتن سازندگان داخلي و تعيين نيازهاي مجتمع هاي معدنی و صنعتی چادرملو به لوازم و قطعات يدکي، كنترل و بازرسي قطعات در حال ساخت و همچنين بازرسي قبل از ارسال به کارخانه ها و بازرسي مجدد در محل کارخانه ها، از مشاورين مجرب و کار آزموده داخلي بهره می گیرد.
موفقيت هاي حاصله در امر بومي سازي و ساخت داخل:

یلتقیان در ادامه این گفت و گو افزود: در اولين نمايشگاه دستاوردهاي بومي سازي و خود كفائي صنعت و معدن كه در دي ماه سال ۱۳۸۹در مصلي تهران با حضور ۵۰۰ شرکت برگزار گرديد ، شركت معدني و صنعتي چادرملو (سهامي عام) نه تنها بعنوان شركت برتر و پيشرو در عرصه بومي سازي و خود كفائي برگزيده شد بلكه لوح تنديس ويژه هيئت داوران را به خود اختصاص داد.

وی همچنین دريافت لوح سپاس و تنديس ” پروژه برتر ” بومي سازي و خود كفائي- دريافت لوح افتخار بعنوان “پيشرو در عرصه بومي سازي و خود كفائي” در حوزه معدني و صنعتي و صرفه جوئي قابل توجه ارزي بابت ساخت تجهيزات و قطعات داخلي را ازجمله دستاوردهای بومی سازی شرکت چادرملو عنوان کرد .