رئیس‌کل بیمه مرکزی از زمان شروع کار صندوق بیمه حوادث طبیعی خبر داد و گفت: با تصویب آیین‌نامه‌های صندوق بیمه حوادث طبیعی در هیئت دولت، این صندوق از سال آینده، کار خود را شروع می‌کند.

به گزارش بورس امروز، غلامرضا سلیمانی با اعلام این خبر گفت: صندوق بیمه حوادث طبیعی که در زمینه زلزله، سیل و حتی سونامی و سایر حوادث طبیعی در نظر گرفته شده در شهر‌های مختلف کشور ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: بعد از پیگیری و اصلاحات لازم، تشکیل این صندوق در مجلس شورای اسلامی و سپس در شورای نگهبان به تصویب رسید.

تشریح نحوه تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی

رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: رئیس مجلس نیز به طور رسمی این موضوع را در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام و رئیس‌جمهور از دوم آذرماه به طور رسمی به وزارت اقتصاد و دارایی و بیمه مرکزی ابلاغ کرد.

سلیمانی گفت: ما برای تشکیل صندوق و هیئت‌امنا اقدامات لازم را انجام می‌دهیم و جلسات و کمیته‌های لازم را تشکیل دادیم تا بر روی آیین‌نامه‌های آن کار کنند که امیدواریم به تصویب هیئت دولت برسد.

وی ادامه داد: این صندوق برای حوادث طبیعی که در کشور اتفاق می‌افتد در نظر گرفته شده و اگر خسارتی پیش آید با حق بیمه حداقلی که از شهروندان گرفته می‌شود و بخشی که پرداخت آن را دولت قبول کرده، صندوق شکل می‌گیرد.

جزئیات پرداختی برای بیمه واحدهای مسکونی

رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: بیمه واحد‌های مسکونی که انشعاب برق دارند، تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی صندوق قرار می‌گیرند که ۵۰ درصد آن را بیمه و ۵۰ درصد دیگر را بیمه شدگان و صاحبان واحد‌های مسکونی پرداخت می‌کنند.

سلیمانی تاکید کرد: پرداخت‌های بیمه بر اساس مسائل زمین‌شناسی و نوع ریسک آن در نقاط مختلف کشور متفاوت است بنابراین صندوق موظف است هر سال نرخ بیمه را مشخص کند و از همان مبلغ ۵۰ درصد را دولت و ۵۰ درصد دیگر را بیمه شدگان پرداخت می‌کنند.

وی افزود: این بیمه شامل همه حوادث طبیعی که قانون مشخص کرده است، اما ابتدا شامل واحد‌های مسکونی می‌شود و در مراحل بعدی، بخش‌های دیگر را نیز در بر خواهد گرفت.

بیمه شخص ثالث محدودیت زمانی ندارد

رئیس‌کل بیمه مرکزی درباره پرداخت بیمه خودرو‌های بیمه شده، در ساعت‌های ۹ شب تا ۴ صبح که محدودیت‌های تردد کرونایی اعمال می‌شود نیز افزود: وقتی یک خودرو تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد زمان ندارد و در طول دوره تحت پوشش، شرکت بیمه‌گر موظف است این خسارت را بر اساس بیمه‌نامه‌ها پرداخت کند، به همین دلیل ما آمادگی پرداخت خسارت در هر زمان و هر نقطه‌ای را داریم.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما