در سال ۹۶، حدود ۵۰۰ هزار تن گوجه‌فرنگی به کشورهای آلمان، عراق، اوکراین، ایالات‌متحده آمریکا، قطر، کانادا، امارات متحده عربی، انگلستان، سوئیس از مبدا ایران صادرشده که درآمد حاصل از این صادرات ۱۵۷ میلیون دلار (۵۴۲ میلیارد تومان) بوده است که با توجه به حجم صادرات قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی حدوداً ۱۰۰۰ تومان (۳ سنت) محاسبه‌شده که با در نظر گرفتن میزان آب مصرفی تولید یک کیلوگرم گوجه (۱۸۰ لیتر) توجیه اقتصادی ندارد.

علی اسکینی، فعال اقتصادی عنوان کرد: تحلیل شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان در تاریخ ۶ آذر ۹۷ در کارگزاری بانک صنعت و معدن ارائه شد.ابتدا توضیحی کوتاه در مورد صنعت کشاورزی و مواد غذایی بیان گردید، سپس معرفی شرکت و تحلیل سود ۹۷ و ۹۸.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوجه‌فرنگی در دنیا

۷ تولیدکننده بزرگ گوجه‌فرنگی در جهان عبارت‌اند از:

وضعیت صادرات و واردات رب گوجه‌فرنگی در جهان

ارزش صادرات و واردات رب گوجه‌فرنگی در جهان به شرح تصویر زیر است

روند تغییرات میزان تولید گوجه‌فرنگی در ایران

روند تغییرات میزان تولید گوجه‌فرنگی ایران در نمودار زیر نمایش داده‌شده است. روند صعودی بوده و تا سال ۲۰۱۷ به ۷ میلیون تن رسیده است.

 

وضعیت صادرات رب گوجه‌فرنگی در ایران در سال‌های اخیر

تغییرات صادرات رب گوجه‌فرنگی کشور به شرح تصویر زیر است. بیشترین صادرات رب ایران به کشورهای عراق، روسیه و افغانستان بوده است.

صادرات گوجه‌فرنگی

در سال ۹۶، حدود ۵۰۰ هزار تن گوجه‌فرنگی به کشورهای آلمان، عراق، اوکراین، ایالات‌متحده آمریکا، قطر، کانادا، امارات متحده عربی، انگلستان، سوئیس از مبدا ایران صادرشده که درآمد حاصل از این صادرات ۱۵۷ میلیون دلار (۵۴۲ میلیارد تومان) بوده است که با توجه به حجم صادرات قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی حدوداً ۱۰۰۰ تومان (۳ سنت) محاسبه‌شده که با در نظر گرفتن میزان آب مصرفی تولید یک کیلوگرم گوجه (۱۸۰ لیتر) توجیه اقتصادی ندارد.

نگاهی به شرکت‌های بورسی و فرا بورسی این صنعت

۴ نماد بزرگ در صنعت، ظرفیت اسمی، عملی، ارزش بازار و حاشیه سود آن‌ها در شکل زیر آورده شده است.

 

نمادظرفیت اسمی رب گوجه‌فرنگیظرفیت عملی رب گوجه‌فرنگیظرفیت اسمی انواع سسظرفیت عملی انواع سسارزش بازارحاشیه سود ناخالص (۹۶)حاشیه سود ناخالص (۹۷)
(تن)(تن)(تن)(تن) (میلیون ریال)
غشهداب۲۰,۰۰۰۱۸,۰۰۰۱۰,۰۰۰۹,۰۰۰۳,۵۲۶,۶۴۰۲۷٫۳۸%۲۷٫۳۴%
غمهرا۲۶,۵۰۰۱۸,۹۷۷۶۰۰۵۰۶۱,۵۲۹,۱۵۰۲۰٫۴۹%۱۸٫۹۰%
غچین۲۰,۰۰۰۱۸,۰۰۰۱,۰۲۰,۹۰۰۳٫۱۸%۳٫۲۳%
غدشت۳۱,۲۰۰۱۱,۸۶۲۵۵۹,۰۶۵۹٫۰۴%۸٫۴۹%

۳۰ درصد از گوجه موردنیاز شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان در زمین‌های اجاره‌شده توسط شرکت و تولید خود شرکت می‌باشد. همچنین مواد اولیه دیگر هم از شرکت‌های هم‌جوار و وابسته تهیه می‌شود که این امر موجب کاهش بهای تمام‌شده می‌شود و به‌این‌ترتیب شرکت حاشیه سود بالاتری نسبت به شرکت‌های همانند خود خواهد داشت.

معرفی شرکت

شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان (سهامی عام)
موضوع فعاليت: اﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ زیرمجموعه ﺻﻨﺎﯾﻊ ﻏﺬاﯾﯽ می‌باشد که در ﺑﺨﺶ ﺗﻮﻟﯿﺪ اﻧﻮاع ﺳﺲ و رب ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ می‌کند. اﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ ﺑﺎ ﺣﺠﻢ ﻓﺮوش ۱،۳۴۴،۴۵۰ ﻣﯿﻠﯿﻮن رﯾﺎل در ﺳﺎل ۱۳۹۶ ﺟﺰو شرکت‌های ﭘﯿﺸﺮو درزمینه ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﻓﺮوش اﻧﻮاع ﺳﺲ و رب می‌باشد.
تاریخ تأسیس: ۲۴ مرداد ۶۹ (سهامی خاص)
سهامداران عمده: گروه کارخانه‌ها صنعتی تبرک (۵۱%)، سرمایه‌گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان (۹%)، صندوق سرمایه‌گذاری امید انصار (۵٫۹%)، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بورسیران (۵%)
مديران: رئیس هیئت‌مدیره: مهدی بوستانی

نایب‌رئیس هیئت‌مدیره: ناصر بوستانی

مدیرعامل: احسان منوچهری

اطلاعات بازار: تابلو دوم بازار فرابورس ایران
تعداد پرسنل:محل ثبت:
۱۳۳مشهد
محصولات: انواع رب، سس، کنسرو، کمپوت، مربا و…

 

روند تاریخی شرکت

روند تاریخی تأسیس و اهم فعالیت‌های شرکت در فلوچارت زیر نشان داده‌شده است.

 

محصولات عمده شرکت

۲ محصول عمده شرکت و همچنین ظرفیت آن‌ها را در شکل زیر مشخص‌شده است.

 

فرایند تولید رب گوجه‌فرنگی

در شکل زیر فرایند تولید رب گوجه‌فرنگی نشان داده‌شده است.

 

فرایند تولید سس مایونز

شکل زیر مراحل تولید سس مایونز را نشان می‌دهد.

 

مواد اولیه مصرفی شرکت

شرکت برای تولید هر کیلوگرم رب، ۴٫۵ کیلوگرم گوجه‌فرنگی مصرف می‌کند و سهم مواد تشکیل‌دهنده سس مایونز به شرح زیر است.

 

شرکت در سال ۹۶ برای تأسیس شرکت زیرمجموعه افزایش سرمایه ازمحل آورده را عملیاتی کرده است .

شرکت از منظر بورس و اوراق بهادار

تعداد و ارزش سهام معامله‌شده، قیمت سهم و ارزش بازار سال‌های ۹۵ و ۹۶ به‌صورت مقایسه‌ای در نمودارهای زیر نشان داده‌شده است.

 

همچنین حجم معاملاتی انجام‌شده در دوره شش‌ماهه منتهی به ۹۷/۰۶/۳۱ مقدار ۳۲۸٫۸۰۸٫۶۴۱ سهم و در این تاریخ قیمت سهم در تابلو ۲٫۹۱۱ ریال بوده است.

تأمین‌کنندگان

تأمین‌کنندگان مواد اولیه شرکت عمدتاً عبارت‌اند از

مشتریان

مشتریان شرکت دو گروه به شرح زیر هستند.

بنکداران بعد از بررسی و تایید صلاحیت و تعیین اعتبارو اخذ ضمانت‌نامه‌های کافی توسط شرکت انتخاب می‌گردند.

جایگاه شرکت شهداب در صنعت و رقبا

در شکل زیر استان‌هایی که بیشترین میزان کاشت گوجه در آن‌ها صورت می‌گیرد و شرکت‌هایی که بیشترین میزان تولید رب گوجه‌فرنگی را دارند، نشان داده‌شده است.

 

بررسی گزارش ماهانه شرکت

فصل برداشت گوجه از مردادماه شروع‌شده و در حوالی آبان ماه به اتمام می‌رسد. مقدار تولید رب غشهداب هم مشابه همین روند است. در نمودار زیر مقدار تولید رب شرکت در ماه‌های مختلف به نمایش گذاشته‌شده است.

باوجود تولیدات شرکت در فصل دوم و سوم سال، این شرکت هرماه مقداری از تولیدات خود را به فروش می‌رساند.

شاید مهم‌ترین دلیلی که سبب توجه بازار سرمایه به غشهداب شده است، نرخ‌های چند ماه اخیر این شرکت است. همان‌گونه که در جدول زیر می‌بینیم شرکت در سه ماه ابتدای سال رب تولیدی را با نرخ میانگین ۴،۱۰۰ تومان به فروش می‌رسانده در تیرماه نرخ رب به ۵،۶۰۰ رسیده و در مردادماه نرخ فروش ۷،۱۰۰ ثبت‌شده و در شهریورماه این عدد ۹،۶۰۰ تومان بوده است. در مهرماه با یک پرش تا بالای ۱۵ هزار تومان رسیده و در آبان نیز متوسط نرخ فروش رب شرکت ۱۲،۷۰۰ است.

نرخ فروش رب برای ماه‌های سال ۹۷
آبان ۹۷مهر ۹۷شهریور ۹۷مرداد ۹۷تیر ۹۷خرداد ۹۷اردیبهشت ۹۷فروردین ۹۷
۱۲۷،۲۳۰۱۵۶،۷۰۹۹۶،۸۹۲۷۱،۲۸۸۵۶،۰۴۲۴۵،۷۴۹۴۰،۸۶۲۳۷،۶۶۶

شرکت تا آبان ماه سال گذشته، حدود ۱۴ هزار تن رب و ۵٫۶ هزار تن سس تولید کرده، امسال تولید رب تا آبان ماه ۱۳٫۱ هزار تن و تولید سس ۴٫۸ هزار تن بوده است. همچنین مقدار فروش رب تا آبان ماه سال ۹۶، ۱۳٫۸ هزار تن و در سال ۹۷ تا آبان ماه ۹٫۲ هزار تن بوده است. از طرفی مبلغ کل فروش در ۸ ماه ابتدای سال ۹۶ برابر ۴۶۳ میلیارد ریال و در سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال است. مبلغ فروش کل سال گذشته ۷۰۲ میلیارد ریال بوده است.

مقدار فروش رب (تن)

تا آبان سال ۹۷کل سال ۹۶مدت مشابه سال ۹۶
۹,۱۶۷۱۹,۶۳۲۱۳,۷۷۱

 

مقدار تولید رب (تن)

تا آبان سال ۹۷کل سال ۹۶مدت مشابه سال ۹۶
۱۳,۱۶۷۱۸,۸۲۰۱۴,۰۳۷

سایر شرکت‌های فعال نیز افزایش قیمت مشابهی داشته‌اند؛ نرخ فروش غدشت از ۳۳،۰۰۰ ریال تیرماه،به ۵۹،۰۰۰ ریال در ماه مهر رسیده، غچین در تیرماه با نرخ ۴۲،۰۰۰ و در آبان ماه ۱۷۷،۰۰۰ فروش داشته، نرخ فروش غمهرا در تیرماه ۱۲۷،۰۰۰ ریال بوده و تا ماه شهریور تا ۱۷۸،۰۰۰ افزایش نرخ داشته است.

 

نرخ فروش سایر شرکت‌ها
نماد شرکتتیرمردادشهریورمهرآبانابتدای سال تا آبانسال ۹۶
غدشت۳۳,۲۹۳۴۱,۲۵۹۴۶,۴۲۵۵۹,۱۳۶۰۴۲,۱۳۲ –۳۳,۸۰۲
غچین۴۱,۹۲۷۶۱,۹۲۷۸۴,۷۵۲۹۵,۵۱۸۱۷۷,۲۳۵۹۲,۲۷۲۳۷,۱۵۶
غمهرا۱۲۷,۰۴۵۱۵۸,۲۲۲۱۷۷,۸۵۷۰۲,۰۰۰۹۳,۰۲۵۶۴,۷۰۸

پیش‌بینی تولید شرکت

گراف زیر تولید رب و سس شرکت را نشان می‌دهد. در سال ۹۵ و ۹۶ شرکت حدود ۲۰ هزار تن رب تولید کرده است، پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۷ نیز به همین مقدار تولید برسد و در مورد سس، شرکت معمولاً هرسال حدود ۹ هزار تن سس تولید می‌کند. ظرفیت اسمی تولید رب شرکت در حدود ۲۰ هزار تن است.

شرکت در ۶ ماهه اول سال ۳٫۸ هزار تن سس تولید و در بودجه سال جاری تا پایان سال ۵٫۸ تن تولید سس پیش‌بینی کرده است. همچنین تولید رب تا شش‌ماهه اول سال ۸ هزار تن و پیش‌بینی برای تولید ادامه سال هم ۱۲٫۷ هزار تن بوده که با توجه به ۲۰ هزار تن تولید سال گذشته این عدد عملی به نظر می‌رسد. قابل ذکر است در نیمه‌های سال تقریباً مقدار تولید رب ثابت و برابر با ۱۰ هزار تن بوده است. فروش رب شرکت هم در نیمه اول ۹۶ حدود ۱۳ هزار تن بوده که احتمال تکرار آن وجود دارد.

بودجه ۹۷

شرحکل سالشش ماه اولبودجه ۶ ماه دومعملکرد ۸ ماهه
تنتنتنتن
سس۹,۶۱۶۳,۸۲۷۵,۷۸۹۴،۸۱۴
رب۲۰,۷۰۲۸,۰۱۷۱۲,۶۸۵۱۳،۱۶۷

غشهداب در نیمه اول سال ۹۷، ۵ هزار تن رب موجودی در انبار داشته، ۷ هزار تن تولید کرده و از این مقدار ۸ هزار تن را فروخته و ۳ هزار تن را در انبار نگه‌داشته است.

گردش موجودی کالا (تن) در شش ماه اول ۹۷
شرحاول دورهتولیدتعدیلاتفروشپایان دوره
گروه سس۳۳۳۳,۶۷۸۰۳,۸۲۷۱۸۴
گروه رب۴,۹۶۱۷,۲۱۱۹۵۳۸,۰۱۷۳,۲۰۲
جمع۵,۲۹۴۱۰,۸۸۹۹۵۳۱۱,۸۴۴۳,۳۸۶

در این تحلیل برای تخمین فروش شرکت، ظرفیت اسمی (۲۱ هزار تن) و ظرفیت عملیاتی (۹۰ درصد) تعریف شده است؛ و ازآنجایی‌که شرکت بخشی از تولید خود را در انبار نگه می‌دارد، یک نسبت از مقدار فروش به تولید هم پیش‌بینی‌شده است (۸۵ درصد). با استفاده از این نسبت‌ها مقدار تولید رب در شش ماهه دوم سال جاری ۱۱٫۷ هزار تن، مقدار فروش ۱۱٫۵ هزار تن و موجودی رب پایان دوره ۲ هزار تن کارشناسی شده است؛ که این اعداد به شرح جدول زیر هستند.

گردش موجودی کالا (تن) در شش ماه دوم ۹۷
شرحاول دورهتولیدتعدیلاتفروشپایان دوره
گروه سس۱۸۴۶,۲۲۲۱۱۵,۴۳۵۹۵۹
گروه رب۳,۲۰۲۱۱,۶۸۹۱,۳۱۳۱۱,۵۴۱۲,۰۳۷
جمع۳,۳۸۶۱۷,۹۱۱۱,۳۲۴۱۶,۹۷۷۲,۹۹۶

با فرض نرخ فروش رب در ادامه سال مالی جاری برابر با ۱۳،۱۳۰ تومان و نرخ سس ۶،۳۶۳ تومان، مبلغ فروش شرکت در ادامه سال ۲،۱۷۱ میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود (جدول زیر). مبلغ فروش شرکت در نیمه اول سال ۸۰۵ میلیارد ریال بوده است.

 

 عملکرد ۶ ماهه اول ۹۷ کارشناسی ۶ ماهه دوم ۹۷
شرحمقدار فروشنرخ فروشمبلغ فروشمقدار فروشنرخ فروشمبلغ فروش
(کیلو)(ریال/کیلو)(میلیون ریال)(کیلو)(ریال/کیلو)(میلیون ریال)
گروه سس۳,۸۲۷۵۷,۱۹۵۲۱۸,۸۸۶۵,۴۳۵۶۳,۶۳۰۳۴۵,۸۵۸
گروه رب۸,۰۱۷۵۴,۹۳۷۴۴۰,۴۳۱۱۱,۵۴۱۱۳۱,۳۰۰۱,۵۱۵,۳۶۳
محصولات مزروعي۱۳,۱۵۶۱۰,۸۵۷۱۴۲,۸۳۷۱۷,۲۱۱۱۸,۰۰۰۳۰۹,۷۹۸
ساير۱۳۶۲۱,۵۸۱۲,۹۳۵۰۰۰
جمع۲۵,۱۳۶۸۰۵,۰۸۹۳۴,۱۸۸۲,۱۷۱,۰۱۹

 

 

بیشتر بخوانید:  عرضه ۹۹ هزار تن محصولات معدنی در بورس کالا