از مجموع اسناد خزانه اسلامي پذيرش شده قانون بودجه سال97، 74 هزارميليارد ريال مربوط به بند هـ تبصره5 ، 68هزار ميليارد ريال از محل بند ز تبصره5 ، 3 هزارميليارد ريال مربوط به بند م تبصره5 ، 140 هزارميليارد ريال با مجوز بند ب تبصره5 قانون بودجه بوده كه توسط دولت منتشر شده است.
ندا بشیری،مدیر ابزارهای نوین مالی عنوان کرد: در هفته گذشته شاهد پذیرش دور جدیدی از اسناد خزانه اسلامی به ارزش ۲۳٫۶۰۰ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران بودیم.
وی افزود: با پذیرش سری جدید اسناد خزانه اسلامی،حجم اسناد خزانه اسلامی موضوع تبصره ۵ قانون بودجه سال۹۷ که معاملات ثانویه آن در فرابورس در قالب ۱۴ نماد معاملاتی فراهم شده، به رقم ۲۸۵ هزارمیلیارد ریال رسید. از مجموع اسناد خزانه اسلامی پذیرش شده قانون بودجه سال۹۷، ۷۴ هزارمیلیارد ریال مربوط به بند هـ تبصره۵ ، ۶۸هزار میلیارد ریال از محل بند ز تبصره۵ ، ۳ هزارمیلیارد ریال مربوط به بند م تبصره۵ ، ۱۴۰ هزارمیلیارد ریال با مجوز بند ب تبصره۵ قانون بودجه بوده که توسط دولت منتشر شده است.
مدیر ابزارهای نوین مالی خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۴ نماد معاملاتی مربوط به قانون بودجه سال ۹۷، ۱۰ نماد معاملاتی با متوسط نرخ بازدهی ۲۲٫۵% در حال معامله می‌باشد، یک نماد با رقم ۳۳٫۵ هزار میلیارد ریال سررسید شده، و اقدامات جهت شروع معاملات ثانویه سایر نمادها در حال انجام است.
وی اظهار داشت:در طی روز‌های آتی تا انتهای دی ماه نیز شاهد سررسید ۶۰ هزار میلیارد ریال از اوراق پذیرش شده در بازار فرابورس ایران خواهیم بود، که انتظار می‌رود با سررسید شدن این حجم از اوراق نرخ‌های بازدهی بازار بدهی تحت شعاع قرار گیرد.
بشیری در انتها اضافه کرد: بخش عمده از این حجم مربوط به اسنادخزانه اسلامی بوده و قریب به ۱۵% از این حجم مربوط به شهرداری قم و مشهد است.همچنین، پذیرش اوراق جدید در فرابورس ایران دنبال می‌شود تا تعادل عرضه و تقاضا حفظ شده و با مشاوران این ناشران همکاری‌های لازم جهت پذیرش هر چه سریع‌تر این اوراق انجام می‌گیرد.