کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای همکاری در حوزۀ بومی سازی و داخلی سازی صنعت فولاد آمادگی دارد. فولادگر همچنین پیشنهاد کرد با توجه به این که صنعت فولاد، پیشران بسیاری از بخش هاست، سیر تحول تکنولوژی این صنعت به صورت موزه به نمایش درآید.

در نشست شورای سیاست گذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران،خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو اظهار داشت: اکنون نقشۀ راه معدن، طرح جامع فولاد و سیاست های ایمیدرو روی میز است و اجرای این برنامه ها در راستای توسعۀ بخش معدن و صنایع معدنی به همفکری تشکل ها و بخش خصوصی نیاز دارد. با بخش های دولت برای کاهش مشکلات بخش معدن و صنایع معدنی، مذاکرات لازم را انجام می دهیم.

غریب پور با تأکید بر این که برنامۀ نظام، توسعۀ بخش معدن و صنایع معدنی با حضور بخش خصوصی است، گفت: با ورود تشکل ها و انجمن ها، تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها برای سازمان های دولتی راحت تر می گردد و در واقع تصمیمات کم اشتباه تر می شود. هرچه این گردهمایی ها بیشتر گردد، تصمیم گیری ها راحت می شود.

شیوۀ حمایت مالی فولادسازان از سازندگان داخلی تجهیزات

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز گفت: با توجه به شرایط پیش آمده و مواجهه با تحریم های همه جانبه، تصمیم گرفتیم با ایجاد نمایشگاه و کارگروهی، مشکلات را رفع کنیم. از این رو، فهرست نیازمندی های خود را در بخش های مختلف از قبیل مکانیک، شیمی، متالورژی، برق، ابزار دقیق و… تهیه کرده ایم و قرار است آن ها را در یک فراخوان عمومی اعلام کنیم.

بهرام سبحانی، رئیس هیأت مدیرۀ انجمن فولاد ایران گفت: اکنون دستاوردهای قابل توجهی در داخلی سازی صنعت فولاد حاصل شده که وابستگی کشور به خارج را کاهش می دهد. با این حال، اطلاع رسانی لازم در این زمینه حاصل نشده است؛ از این رو تلاش کرده ایم با برگزاری این جشنواره خلأ اطلاع رسانی را برطرف کنیم.

بیشتر بخوانید:  شاخص‌های مهم بورسی در جهان با ریزش بسته شدند

آمادگی مجلس برای همکاری در زمینۀ بومی سازی و داخلی سازی

حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز افزود: کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای همکاری در حوزۀ بومی سازی و داخلی سازی صنعت فولاد آمادگی دارد. فولادگر همچنین پیشنهاد کرد با توجه به این که صنعت فولاد، پیشران بسیاری از بخش هاست، سیر تحول تکنولوژی این صنعت به صورت موزه به نمایش درآید.

لزوم شناسایی پتانسیل های داخلی

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: مشکلات تولیدکنندگان فولاد لازم است به صورت جدی پیگیری شود. افــزود: پتانســیل های خوبــی در حــوزۀ بومی ســازی در کشــور وجــود دارد، امــا بســیاری از آنــان شناخته شــده نیســتند.