عضو ناظر در شورای عالی بورس اوراق بهادار گفت: در شورای عالی بورس و اوراق بهادار مصوب شد، حقوقی‌ها بازارگردانی را آغاز کنند اما شاهد رفتار غیر منطقی از سوی برخی حقوقی‌ها هستیم.

به گزارش بورس امروز، محسن علیزاده گفت: این سازمان بالاترین رکن ناظر بازار سرمایه است و سهامداران خرد از نهاد ناظر انتظارهای فراوانی دارند.

وی با بیان اینکه سهامداران باید به این مسئله واقف باشند که شاخص بازار سهام همیشه مثبت نیست و دچار کاهش هم می‌شود اما باید بدانیم در این وضع چگونه سهام خود را مدیریت کنیم، افزود: در شورای عالی بورس و اوراق بهادار مصوب شد، حقوقی‌ها بازارگردانی را آغاز کنند اما شاهد رفتار غیر منطقی از سوی برخی حقوقی‌ها هستیم.

عضو ناظر در شورای عالی بورس اوراق بهادار گفت: به تازگی چند شرکت حقوقی دارای تخلف نیز به سازمان بورس و اوراق بهادار معرفی شده‌اند و نهاد ناظر بازار سرمایه اخطاریه برای آنها ارسال کرده است.

علیزاده درباره تمهیداها مجلس شورای اسلامی برای حفاظت از حقوق سهامداران حقیقی عنوان کرد: در مجلس اقدام‌های بسیاری برای جلوگیری از تخلف‌های سهامداران حقوقی انجام شده و از سازمان بورس نیز درخواست شده تا نحوه فعالیت سهامداران حقوقی را پس از تصویب الزام بازارگردانی در شورای عالی بورس، به مجلس اعلام کنند.

عضو ناظر در شورای عالی بورس اوراق بهادار به نقش نظارتی سازمان بورس اشاره کرد و گفت: از سازمان بورس و اوراق بهادار انتظار می‌رود که به عنوان نهاد ناظر در بازار سرمایه با سهامداران متخلف برخورد جدی و قانونی داشته باشد.

سازمان بورس می‌تواند از ابزارهای قانونی استفاده کند

عضو ناظر در شورای عالی بورس اوراق بهادار به اختیارهای سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر می‌تواند در مواقع خاص از ابزارهای قانونی استفاده کند. برای نمونه اقدامی مانند کاهش دامنه نوسان که در زمان شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی رخ داد می‌تواند سبب کاهش افت شاخص باشد.

  • منبع خبر : پایگاه خبری بازار سرمایه ایران