افزایش قیمت همواره در دوران رکودی اقتصادی بدون اینکه تفکری برای افزایش قدرت خرید مصرف کننده بکنیم باعث افت شدید فروش میشود و عملا اتفاقی که در فولادی ها رخ داد که عدم تقاضا و انبارهای مملو از محصولات دلالها و تزریق این محصولات به بازار برای جلوگیری از رسوب سرمایه باعث پایین آمدن قیمت فروش محصولات بعضا تا زیر قیمت کارخانجات گردیده در خودرو هم در صورتی که قیمتها جذابیتی برای خریدار نداشته باشد.

امیررضا کاویانی،سرپرست پستهای گاز فولاد خراسان در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: بحثی که این روزها بر سر زبانهاست  افزایش قیمت خودرو و کاهش مشکلات خودروسازها با افزایش درآمد فروش این شرکتهاست .

وی افزود: لازم است که یک فیدبک بزنیم به افزایش اقلام مشابه و نتایجی و یا بهتر بگیم فجایعی که برای صنایع مشابه بوجود آورد . نکته اینکه افزایش قیمت همواره در دوران رکودی اقتصادی بدون اینکه تفکری برای افزایش قدرت خرید مصرف کننده بکنیم باعث افت شدید فروش میشود و عملا اتفاقی که در فولادی ها رخ داد که عدم تقاضا و انبارهای مملو از محصولات دلالها و تزریق این محصولات به بازار برای جلوگیری از رسوب سرمایه باعث پایین آمدن قیمت فروش محصولات بعضا تا زیر قیمت کارخانجات گردیده در خودرو هم در صورتی که قیمتها جذابیتی برای خریدار نداشته باشد.

سرپرست پستهای گاز فولاد خراسان خاطرنشان کرد: کسانی به قصد سرمایه گذاری خودرو خریدن نه برای مصرف با عرضه زیر قیمت بازار مخصوصا هر چه به سمت پایان سال نزدیک شویم افت قیمت بخاطر افت مدل باعث فشار فروش بیشتر شده و عملا باعث رکود بیشتر این صنعت میگردد و از طرفی تحریم ها و مواد اولیه گران باعث بالا رفتن بهای تمام شده خودروسازها شده و این شرکتها راهی ندارن بجز رفتن به سمت منابع استقراض بانکی یا پیش فروش .

وی در ادامه اضافه کرد : مشکل بعدی زمانی حادتر میشود که شرکتهای خوردروسازی با انبوهی از انصراف خریداران مواجه شوند و مجبور به انبار کردن محصولات و پرداخت سود انصراف گردند .با این فرمول من درآوردی شرکتهای خودروساز برای عرضه محصولات وقتی قرار باشد ۵ درصد زیر قیمت بازار خودرو تحویل شود و تورم بالای ۲۰ درصد باشه عملا راهی جز انصراف برای خریدار و خرید نقدی از بازار نیست البته این گزینه برای مصرف کننده واقعی است و گرنه سرمایه گذار راهی بجز خروج از این بازار را ندارد.

بیشتر بخوانید:  اعلام دلایل افزایش قیمت محصولات کرمان موتور

کاویانی در انتها اشاره کرد: این تورم شش ماهه گذشته یه شمشیر دولبه هست که متاسفانه بخاطر نوع مدیریت شرکتهای خودرویی که اکثرا مقروض هستن هر دو لبه بر علیه خودروسازها عمل میکند قیمتها همگام تورم رشد نکنند باعث از بین رفتن حاشیه سود و در صورتی قیمت بیشتر از قدرت خرید مصرف کننده رشد کند کاهش حجم فروش و بالطبع کاهش تیراز تولید و بالا رفتن هزینه های تولید و کاهش سود دهی این شرکتها. تجربه فولادی ها را دوباره تکرار نکنیم آنهم فولادی که قابلیت صادرات به بازارهای جهانی را داشته و خودرو ما را کسی جز مصرف کننده داخلی مجبور به استفاده نیست.

بیشتر بخوانید: اخبار نماد خودرو