🔹با توجه به بازگشت سهام شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران (ونیکی) به بانک تجارت، تغییر و تحولی در ترکیب و سهم سهامداران ایجاد شد.

به گزارش بورس امروز، به دنبال حکم صادره ازسوی مرجع قضایی، ۲ میلیون و ۲۹۱ هزار و ۷۳۹ هزار و ۹۹۷ سهم شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران (ونیکی) معادل ۳۲.۳۷ درصد از مالکیت شرکت توسعه معادن جنوب به بانک تجارت منتقل شده است.

رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک تجارت، در این باره گفته بود: ارزش روز این مقدار سهم که مالکیت آن در سوم آبان ۹۹ به بانک تجارت منتقل شده است در کمترین برآورد و بدون در نظر گرفتن صرف مدیریتی، حدود ۶۹ هزار میلیارد ریال است که بی‌شک با در نظر گرفتن صرف مدیریتی برای ۳۲ درصد سهام منتقل شده به بانک، این مبلغ به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

بانک تجارت با ۳۲ درصد و موسسه صندوق بازنشستگی وظیفه از کارافتادگی و پس انداز کارکنان بانک‌ها ۲۹ درصد نیز از جمله سهامداران «ونیکی» به شمار می‌آیند، همچنین شرکت توسعه معادن جنوب همچنان با چهار درصد، بانک ملی با چهار درصد و مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران نیز یک درصد از دیگر سهامداران «ونیکی» هستند.

به موجب ابطال این معامله خصوصی‌سازی دو عضو هیئت مدیره در این شرکت نیز دچار تغییر می‌شود و ترکیب توسعه معادن جنوب و معادن بافق باید در اعضای هیئت مدیره تغییر کنند.

سهام «ونیکی» که هم‌اکنون به بانک تجارت بازگشته است، بانک مرکزی هم ملزم به خروج از سهام این شرکت است.

بانک مرکزی چند ماه پیش قیمت هر سهم «ونیکی» را تغییر داد اما سازمان خصوصی‌سازی قیمت‌گذاری ۴ هزار و ۳۰۰ تومان به ازای هر سهم را نپذیرفت، به‌طوری‌که قیمت هر سهم «ونیکی» در آن زمان ۲ هزارتومان و ارزش ذاتی هر سهم ۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود.

اکنون با توجه به این اقدام بانک تجارت، به نظر می‌‌رسد بانک مرکزی هم باید دوباره آگهی عرضه ۱۲ درصدی این بلوک را منتشر کند.

بیشتر بخوانید: اخبار بانک تجارت

بیشتر بخوانید: اخبار نماد ونیکی