در ماه‌های گذشته، عوامل متعددی از جمله اقدامات و دستورالعمل‌های غیرکارشناسی برخی مسئولین در داخل از یکسو و خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌ها، بی‌ثباتی و مشکلات بازار ارز و تبعات آن از دیگر سو، موجب کاهش و توقف صادرات شده و آسیب جدی به سهم فولاد و برند ایران در بازار های جهانی وارد کرده است.

محمد مهدی یارجانلی،مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت صنعت ورق آرین پاژ عنوان کرد: مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز و تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران، سبب شده تا نیاز به نقدینگی در شرکت‌های تولیدی بیش از سه برابر افزایش یافته و تولید را با مشکل جدی روبرو کند.

یارجانلی، معتقد است مهم‌ترین مشکل کنونی تولیدکنندگان،‌ کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش است و اضافه می‌کند: تامین مواد اولیه برای تولید، نیاز به سرمایه دارد و این در حالی است که با وجود افزایش بهای مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات، هزینه‌های جاری و…، قیمت محصولات، متناسب با هزینه‌های تولید، افزایش پیدا نکرده است.

وی، با انتقاد از عملکرد مسئولان دولتی حوزه توسعه صادرات، خاطرنشان می‌کند: هم‌اکنون بسیاری از بازارهای اقتصادی، پس از گذار از تقاضاهای هیجانی کوتاه مدت، در وضعیت رکود پیش‌بینی شده به‌سر می‌برند و مهم‌ترین گزینه تضمین کننده ادامه حیات کارخانه‌های تولیدی، تمرکز بر صادرات است.

مدیرعامل شرکت صنعت ورق آرین پاژ با ابراز تاسف از عوامل داخلی و خارجی سد راه صادرات یاد کرده و می‌گوید: در ماه‌های گذشته، عوامل متعددی از جمله اقدامات و دستورالعمل‌های غیرکارشناسی برخی مسئولین در داخل از یکسو و خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌ها، بی‌ثباتی و مشکلات بازار ارز و تبعات آن از دیگر سو، موجب کاهش و توقف صادرات شده و آسیب جدی به سهم فولاد و برند ایران در وارد کرده است.

یارجانلی خاطرنشان کرد: ادامه این روند در بلند مدت، پیامدهای بسیار نگران کننده برای کشور، همچون افت شدید تولید و به دنبال آن افزایش جمعیت بیکاران و تداوم و تشدید رکود را در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  اصول توسعه پایدار در شرکت صبا نور

مجموعه صنعت ورق آرین پاژ با ظرفیت اسمی سالانه ۳۰۰ هزار تن محصولات فولادی با کیفیت سطحی مورد نیاز مصارف خودرو و لوازم خانگی و دیگر صنایع پایین‌دستی به صورت شیت، رول، نوار، تسمه و قطعات با کیفیت سطحی بالای انواع ورق‌های فولادی، در شهرک صنعتی نیزار استان قم واقع شده است. این شرکت که از سال ۱۳۸۹ آغاز به کار کرده، هم‌اینک علاوه بر تولید ورق‌های فولادی، در زمینه انجام خدمات بازرگانی و لجستیک و تجاری تخصصی صنعت فولاد داخلی و بین‌المللی، خدمات تولیدی و فنی در مرکزR&D و کارگاه ساخت و خودکفایی با خطوط پیشرفته تولیدی فعال است.