ما در حوزه املاک با مشکل عدم شفافیت قیمت، ارائه قیمت نامناسب توسط مالک یا تشدید قیمت توسط برخی بنگاه‌ها مواجه هستیم اما در تکنولوژی ما کارشناسی قیمت به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد.

بنیان‌گذار استارتاپ دانش‌بنیان ملکانا گفت: تلاش ملکانا شفاف سازی قیمت به نحوی است که بازار را به اصلاح و کنترل قیمت هدایت کند و از طرف دیگر، اجرای این طرح سبب می‌شود تا دلالان دیگر نتوانند قیمت مسکن را بالا ببرند.

به گزارش خبرنگار بورس امروز؛ عباس برتینا در نشست خبری معرفی استارتاپ دانش ‌بنیان ملکانا با بیان اینکه ایده فعالیت این استارتاپ از اسفند ۹۵ شکل گرفت و طی سال ۹۶ تیم فنی نسبت به طراحی و اجرای زیرساختارهای این پروژه اقدامات لازم را انجام داد گفت: استارتاپ ملکانا شامل بخش‌ های سخت‌افزاری، دیتا سنتر و بخش نرم‌افزاری است که شامل وب سایت سامانه و اپلیکشن‌های مختلفی است که برای عرضه به عموم طراحی شده است.

وی با تأکید بر اینکه ویژگی اصلی ملکانا استفاده از فناوری‌های نوین در آن است، ادامه داد: این موضوع باعث شده که معاونت علمی ریاست جمهوری به ملکانا گواهی دانش‌بنیان ارائه دهد.

بنیان گذار ملکانا با اشاره به استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در این استارتاپ گفت: این تکنولوژی سه سال است که به دنیا معرفی شده و در حال جایگزین شدن به جای بسیاری از فناوری‌های قبلی است و شما با استفاده از این فناوری می‌توانید از طریق گوشی تلفن همراه یا لپ تاپ خود فضای دیگری را ببینید و یا با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی می‌توانید به سایت ملکانا وارد شده و در محیط مورد نظر خود حرکت و فضا را مشاهده کنید.

برتینا خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در جهان است که ما به صورت گسترده از این تکنولوژی در حوزه املاک استفاده می‌کنیم به نحوی که تا کنون بیش از ۲۰ هزار ملک در تهران را تصویربرداری کرده و در اپلیکیشن قرار دادیم و افراد می‌توانند بدون حضور در ملک آن را مشاهده کنند.ملکانا در ابتدای سال جاری در نمایشگاه نوآوری هانوفر آلمان شرکت کرد که مورد استقبال چند سرمایه‌گذار آلمانی قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:  حرکت شاخص کل بورس روی نوار ثبت رکوردهای تازه

بنیان گذار استارتاپ ملکانا با بیان اینکه بیشتر استارتاپ‌های ما در ایران از یک ایده خارجی استفاده کرده‌اند عنوان کرد: ما بنا داریم که ایده خود را به خارج از کشور صادر کنیم که مذاکرات آن در حال انجام است.

وی موضوع کارشناسی قیمت املاک را ویژگی منحصر بفرد دیگر این استارتاپ خواند و گفت : ما در حوزه املاک با مشکل عدم شفافیت قیمت، ارائه قیمت نامناسب توسط مالک یا تشدید قیمت توسط برخی بنگاه‌ها مواجه هستیم اما در تکنولوژی ما کارشناسی قیمت به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد.

برتینا در این باره توضیح داد: در این تکنولوژی ملکانا املاک را بررسی و تحلیل کرده و بر اساس شرایط ملک وضعیت قیمت را با سه برچسب قیمت گران، قیمت مناسب و خوش قیمت مشخص می‌کند و برای این تحلیلی قیمت از ۲۷ آیتم استفاده می‌کند. در این فرایند مشخص می‌شود که آیا قیمت انتخاب شده برای ملک براساس شرایط ملک مناسب است یا خیر.

مدیرعامل ملکانا خاطرنشان کرد: همچنین امکان دیگری که در این سامانه فراهم است آن است که فرد محله مورد نظر خود را مشخص و شرایط ملک مورد نظرش را در سامانه مشخص می‌کند و قیمت ملکی با شرایط مورد نظر خود را از سامانه دریافت می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه تلاش ملکانا شفاف‌سازی قیمت به نحوی است که بازار را به اصلاح و کنترل قیمت هدایت کند تصریح کرد: در کشور ما ۷۰ درصد قیمت ملک از زمین و تنها ۳۰ درصد از قیمت مصالح است، لذا بخش زیادی از گرانی حوزه مسکن ناشی از جنگ روانی بوده که با شفاف‌سازی قیمت‌ها می‌توان آن را کنترل کرد.

بیشتر بخوانید:  تمدید «کاهش ۵۰درصدی هزینه خرید اوراق بانک مسکن» تا اسفند / رایزنی با فرابورس برای ثبات‌ بازار اوراق‌

برتینا تأکید کرد: مهم‌ترین ویژگی ملکانا ارتباط مستقیم میان مالک و خریدار است، یعنی در سایر سامانه‌های مجازی و حتی شبکه سنتی املاک واسطه‌گری وجود دارد که باعث عدم شفافیت می‌شود اما حذف واسطه‌گری می‌تواند در کاهش هزینه‌ها موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما در واسطه‌گری شفاف عمل می‌کنیم و کمیسیونی که دریافت می‌کنیم از آنچه در اتحادیه در نظر گرفته شده کمتر است که ارائه این تخفیف‌‌ها باعث ایجاد چالش و تهدیدهای قانونی و غیرقانونی بر علیه ما شده است.

برتینا با اشاره به اینکه خدمات ارائه شده در ملکانا کاملا رایگان بوده و تنها کمیسیون مربوطه گرفته می‌شود، بیان کرد: ما در این استارتاپ از وکلای زبده برای بستن قرارداد استفاده می‌کنیم تا قراردادهایمان قوی و دارای حداقل نواقص حقوقی باشد.