معاون بهره برداری شرکت ذوب‌آهن با تاکید بر اینکه افق بلندمدت این مجموعه صادرات همه محصولاتش است، گفت: با توجه به نیاز کشور و دستورهای سازمان‌های بالادستی ماهانه حدود ۵۰ درصد تولیدات ذوب آهن در داخل مصرف و بقیه صادر می‌شود.

به گزارش بورس امروز، مهرداد تولائیان درباره کیفیت تولیدات ذوب آهن و رعایت استانداردها در این شرکت، اظهار کرد: همه محصولات ذوب آهن که پروفیل‌های طویل شامل میلگرد، انواع تیرآهن، نبشی، ناودانی، آرک‌ها و میلگردهای صنعتی و ریل است، مطابق استانداردهای ایران و جهان تولید می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ یک از محصولات ذوب آهن اصفهان بدون رعایت استانداردهای ملی تولید نمی‌شود، گفت: حتی اگر مشتری، سفارشی مغایر با این استانداردها داشته باشد، برند ذوب آهن چنین محصولی را تولید نمی‌کند، زیرا همواره افق این شرکت تولید محصولات صادراتی است.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن با بیان اینکه رعایت استانداردها در تولیدات بی‌گمان مشمول هزینه‌های بالاتری در مجموعه‌های صنعتی همچون ذوب آهن است، تصریح کرد: در این شرایط با افزایش هزینه‌های تولید، از تولید محصولات با کیفیت پایین خودداری می‌کنیم.

وی با انتقاد بر اینکه متاسفانه در کشور همه محصولات صنعتی استاندارد نیستند، گفت: برای نمونه شاخص‌های استاندارد در پروفیل‌های طبیعی موجود در بازار رعایت نمی‌شود و به تبع قیمت این محصولات پایین‌تر است که سبب رقابت غیرمنصفانه‌ای در بازار می‌شود.

تولائیان تصریح کرد: اگر همه تولیدات کشور کارخانجات کشور مطابق با استانداردهای ملی باشد و از صنایع پیشرو در این زمینه که برای برند خود هزینه می‌کنند، حمایت شود، وضع رقابت در بازار منصفانه می‌شود، اما هم‌اکنون این حمایت فراگیر نیست، در حالی‌که سازمان ملی استاندارد در این زمینه باید دقت بیشتری داشته باشد و ازسوی دیگر اطلاع‌رسانی مردم نقش مهمی در تولید محصولات کیفی استاندارد دارد.

وی توضیح داد: آمار بالای تلفات برخی حوادث طبیعی کشور همچون زلزله و سیل در مقایسه با دیگر کشورها ناشی از رعایت نکردن استانداردهاست.

۴۰ تا ۵۰ درصد محصولات ذوب آهن صادر می‌شود

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن تاکید کرد: با وجود شرایط تحریمی کشور، یکی از استدلال‌های ذوب آهن برای رعایت استانداردهای ملی و جهانی این است که اکنون ۴۰ تا ۵۰ درصد محصولات این شرکت صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه افق چشم‌انداز ذوب آهن نه تنها بازار داخل، بلکه صادرات است، این شرکت افزون بر استانداردهای ملی، استانداردهانی جهانی را رعایت می کند.

تولائیان با تاکید بر اینکه افق بلندمدت ذوب آهن صادرات تمام محصولاتش است، گفت: با توجه به نیاز کشور و دستورهای سازمان‌های بالادستی ماهانه حدود ۵۰ درصد تولیدات ذوب آهن در داخل مصرف و بقیه صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه استاندارد ریل، آخرین استاندارد کسب شده از سوی ذوب آهن اصفهان بود، توضیح داد: شرکت ذوب آهن اصفهان استاندارد ملی ایران را در بحث ریل کسب کرد، زیرا مصرف‌کننده داخلی اطمینان یابد که این محصول مطابق استاندارد ملی تولید می‌شود.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن با بیان اینکه استاندارد ملی براساس استانداردهای جهانی تدوین و تنها مطابق با معیارهای داخلی بومی‌سازی می شود، گفت: با توجه به قراردادهای سنگین تحویل ریل برای پروژه‌های ریلی مختلف کشور، هم‌اکنون دلیل صادر نشدن ریل ذوب آهن، تامین نیاز داخل است زیرا همچنان مشتری داخلی داریم.

وی با تاکید بر اینکه تا اوایل سال آینده اولویت ذوب آهن تامین قراردادهای داخل در بحث ریل است، اظهار کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه حمل و نقل ریلی کشور، هم‌اکنون تمرکز ذوب آهن تحویل سفارش‌های داخل است، اما به محض کاهش این سفارش‌ها، به‌طور قطع صادرات ریل خواهیم داشت زیرا تولید ریل ذوب آهن مطابق استانداردهای جهانی است.

بیشتر بخوانید: اخبار نماد ذوب