مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران پیش بینی می‌کند که این شرکت با 40 درصد بیشتر از میزان فروش سال گذشته، رکورد خود را خواهد زد.

به گزارش بورس امروز، سعد عبدی در این خصوص گفت: خوشبختانه شرکت ملی صنایع مس ایران سال ۹۸ را با فروش ۱۸ هزار میلیارد تومانی به پایان رساند و یکی از شرکت‌های موفق و برتر بود؛ امسال نیز با برنامه مدونی که تدوین شده، این رکورد شکسته و حتی می‌توان گفت ۴۰ درصد بالاتر از هدف‌گذاری انجام شده در حوزه فروش، محقق خواهد شد.

وی افزود: هدف فروش امسال ۲۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و در شرایط فعلی به دلیل افزایش نرخ ارز و همچنین افزایش میزان تولید به مقدار ۳۰ تا ۳۵ درصد، می‌توانیم این عدد را به ۳۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

تولید برای ۱۵ درصد بالاتر از برنامه «جهش تولیدی»

مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: برنامه تولید سال ۱۳۹۹ که در انتهای سال ۹۸ تدوین شد، اما با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه جهش تولید، برنامه تولید را تغییر دادیم و میزان تولید کاتد مس را  ۲۶۵ هزار تن در نظر گرفتیم که قطعا محقق خواهد شد و حتی ممکن است تولید تا ۱۵ درصد بالاتر از رقم اتفاق بیفتد. این افزایش تولید منجر به درآمدزایی برای شرکت ملی مس شده و به سود ذی‌نفعان و سهامداران فملی است.

عبدی گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر نگاه به توان داخلی، خوشبختانه شرکت مس نیز اکثر قطعات اورهالی اعم از ذوب، لیچینگ، تغلیظ، پالایشگاه و.. که مصرف و گردش بالایی دارند را بومی‌سازی( ساخت داخل) کرده است.

وی ادامه داد: در واقع از این لحاظ شرکت مس بر توان نیروهای داخلی و متخصص خود تکیه کرده و هیچ نیروی متخصص خارجی در طرح‌های توسعه‌ای و پروژه‌های خود نداشته است. بنابراین می‌توان گفت که شرکت مس در استفاده از توان داخلی پیش تاز بوده است و در این زمینه آموزش‌های حین انجام کار و آموزش‌های آکادمیک برای متخصصان و نیروهای انسانی خود در نظر گرفته است.

برنامه ارتقا «فملی» در بازار بورس

مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران همچنین در خصوص بازار سرمایه و وضعیت این شرکت در این بخش نیز گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی یکی از بهترین شرکت‌های بورسی بوده و در رده سوم قرار دارد؛ البته نگاه ما بالا رفتن جایگاه شرکت ملی صنایع مس ایران در میان شرکت‌های بورسی است. از طرفی با توجه به حجم فروش و درآمد، می‌توان این نوید را به سهامداران و ذی‌نفعان داد که این تلاطم بازار قابل پیش‌بینی بوده و شرکت مس در این زمینه این اطمینان را می‌دهد که افق روشنی در انتظاران سهامداران این شرکت معدنی است.

به گفته عبدی ، تا یک ماه دیگر افزایش سرمایه اتفاق افتاده و شرکت مس تقریبا ۲ برابر خواهد شد؛ همچنین باید اشاره شود که ذخایر مس این مجموعه نسبت به سال ۲۰۱۰ دو برابر شده و حتی تا ۶۰ سال آینده ذخیره مس و برخی  معادن نیز تا ۱۰۰ سال آینده ذخیره معدنی دارند.

وی افزود: برنامه جامع شرکت مس نیز که از آن رونمایی شده اقدامات و برنامه‌های این شرکت را سال ۱۴۱۰ ترسیم کرده و بر اساس آن هرساله به تولید شرکت اضافه می‌شود.

بیشترین میزان بهره‌برداری از معان سولفوره

مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران توضیح داد: همانگونه که می‌دانید معادن سولفوره و روباز زمانی که به عمق می‌رسند عیار ماده معدنی آنها پایین می‌آید، اما ما با تلاش و بهره‌برداری بیشتر تولید را از این دست از معادن ادامه می‌دهیم.

عبدی گفت: تولید کاتد شرکت مس تا چند سال پیش حدود ۱۹۴ هزار تن بود، اما در سال ۹۷ این عدد به ۲۴۷ هزار تن و در سال ۹۸ به ۲۵۰ هزار تن رسید و امسال نیز از ۲۶۵ هزار تن عبور خواهیم کرد. همچنین در زمینه تولید کنسانتره نیز که ظرفیت شرکت ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن است، مقدار تولید از این میزان عبور خواهد کرد و همه این اقدامات امیدی است برای سهامداران که در شرکتی سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند که رو به توسعه حرکت می‌کند.

به گفته وی، ذخیره معدنی برای شرکت‌های معدنی یک سرمایه مهم به شمار آمده و شرکت مس نیز دارای مدیریت پویا و آشنا با علم روز است و زنجیره ارزش تولید را از معدن تا محصول کامل کرده، بنابراین می‌توان گفت این شرکت و سهام آن هیچ‌وقت ضررده نخواهد بود.

  • منبع خبر : ایراسین

بیشتر بخوانید: اخبار نماد فملي