شاخص بورس پس از اصلاح سنگینی که داشت دو هفته ای است که متعادل شده است. صف های فروش سنگین در اکثر نماد از بین رفته و بسیاری از نماد ها به قیمت های جذابی رسیده اند. اما پیش بینی تحلیل گران و کارشناسان از روند این هفته بورس در آخرین روزهای مهر چیست؟

پیش بینی روند بورس طی هفته آینده

احمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده معتقد است، بازار به‌طور میانگین در قیمت‌گذاری سهام با دلار ۲۲ هزار تومان هماهنگ شده باشد. به‌نظر من از دید احتیاط و محافظه کاری این ارقام مناسب است. فکر می‌کنم به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های معدنی، فلزی و شیمیایی افت قیمت چندانی را شاهد نبوده‌اند. به‌نظر من بازار سرمایه می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بازده مصون از تورم ایجاد کند.

بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری برای دو سال آینده

مهدی رباطی، مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران می گوید: با توجه به روند رشد پایه پولی و پیش بینی تورمی که برای دو سال آینده داریم انتظار می‌رود که بورس بهترین بازار برای دو سال آینده باشد و بازار از اوایل دی ماه یا اواخر آذرماه وارد روند افزایشی شود.

تصمیمات شبانه، اعتماد به بازار را خدشه دار می کند

به اعتقاد محمد گرجی‌آراف، کارشناس بورس تصمیمات شبانه‌ای که پشت درهای بسته گرفته می‌شود از قبیل ممنوعیت معامله برخی نمادها، محدود کردن دامنه نوسان سکه و جابه‌جایی نمادها بدون اطلاع‌رسانی به فعالان این حوزه و هرگونه تصمیماتی که از این جنس به بهانه حمایت از بازار گرفته می‌شود اعتماد سرمایه‌گذار نسبت به بازار را خدشه‌دار و پیش‌بینی‌پذیر بودن آن را از سرمایه‌گذار سلب می‌کند. در چنین شرایطی مردم در جهت حفظ ارزش سرمایه خود سراغ بازارهای مالی موازی می‌روند.

امید به برگشت روند بازار بدون حمایت دولت

علیرضا تاجبر، مدیرعامل کارگزاری تأمین سرمایه نوین می گوید، درحالی‌که دولت و سهامداران حقوقی عمده از هر فرصتی برای خروج پول استفاده می‌کنند، نمی‌توانیم بگوییم حمایتی در حال انجام است. سیاست‌گذاری‌های حقوقی‌ها نشان می‌دهد آنها به‌دنبال حمایت از همه سهامداران نیستند که در نهایت منجر به بی‌اعتمادی سهامداران خرد از بازار می‌شود. بازارسرمایه دو ماه سخت و طاقت فرسا را پشت‌سر گذاشت، اما هم‌اکنون روند بازار در حال برگشت است و این برگشت ربطی به حمایت دولت ندارد. دولت هیچ حمایت و برنامه‌ای برای بهبود وضعیت بازار سهام نداشت و عامل اصلی بسیاری از صفوف طولانی فروش، حقوقی‌ها هستند. اصلاح شدید قیمت ها، جذابیت بنیادی سهام و گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها، بازار را به سمت تعادل هدایت کرده این در حالی است که حقوقی‌ها جز به‌هم ریختن بازار نقش دیگری ایفا نکردند.

رشد میانگین هفتگی معاملات خرد

ارزش معاملات هفته سوم مهر ماه ۱۳۹۹ با ۱۳۱۴۶ میلیارد تومان به کار خود پایان داد نمودار زیر رشد ارزش معاملات را در هفته ای که گذشت نشان می دهد. که می تواند نشانه خوبی از بهتر شدن روند بازار در هفته آینده باشد.