رئیس شورای رقابت اظهار کرد: شورای رقابت درباره کالاهای انحصاری وظیفه دارد قیمت‌ها را منصفانه اعلام تا به دست مصرف کننده واقعی برسد اما زمانی که قیمت خودرو در بورس کشف شود با قیمت منصفانه فاصله زیادی خواهد داشت.

به گزارش بورس امروز، رضا شیوا ضمن اشاره به اینکه بازار خودرو در کشور یک بازار انحصاری است، اظهار کرد: یکی از وظایف شورای رقابت این است که بر بازارهای انحصاری نظارت داشته باشد تا انحصارگر نتواند به قیمت انحصاری به مصرف کننده کالا بفروشد.

وی با اشاره به اینکه شورای رقابت با قیمت دستوری مخالف است، اظهار کرد: اگر بازار آزاد و رقابتی باشد به هیچ وجه این شورا در بازار مداخله نمی‌کند زیرا سازوکار عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تنظیم می‌کند.

رئیس شورای رقابت گفت: وظیفه شورای رقابت در مورد کالاهای انحصاری تدوین دستورعمل قیمت منصفانه با در نظر گرفتن همه شرایط تولید برای مصرف کننده است.

وی افزود: ورود خودرو به بورس با وجود محدودیت عرضه نه تنها نمی‌تواند مشکل این بازار را حل کند بلکه ممکن است با توجه به حجم گسترده تقاضا، قیمت‌های بالاتری در بورس کشف شود.

شیوا گفت: شورای رقابت موظف است با ورود به بازار انحصاری در قیمت گذاری مداخله کند تا قیمت کالا برای مصرف کننده منصفانه باشد.

وی ادامه داد: بازار خودرو اکنون با ممنوعیت واردات کاملاً انحصاری است و در این شرایط باید شورای رقابت برای قیمت‌گذاری منصفانه وارد عمل شده تا شرایط بازار بر اساس منافع تولید کننده و مصرف کننده ساماندهی شود.

رئیس شورای رقابت ضمن اشاره به اینکه طرح عرضه خودرو در بورس کالا دارای ابهام‌ها و بحث‌های زیادی است، گفت: بورس محلی برای عرضه کالاهای غیر انحصاری است از این رو مشمول خودرو نمی‌شود.

وی افزود: کشف قیمت خودرو در بورس با توجه به عرضه محدود به قیمت حاشیه بازار نزدیک می‌شود در این حالت به هیچ عنوان به نفع مصرف کننده واقعی نیست.

شیوا با بیان اینکه اکنون عرضه خودرو به مراتب پائین تر از تقاضاست، اظهار کرد: کالاهایی که در بورس معامله می‌شوند مقدار عرضه و تقاضایشان با هم برابری می‌کند.

وی یادآورشد: شورای رقابت درباره کالاهای انحصاری وظیفه دارد قیمت‌ها را منصفانه اعلام تا به دست مصرف کننده واقعی برسد اما زمانی که قیمت خودرو در بورس کشف شود با قیمت منصفانه فاصله زیادی خواهد داشت.

  • منبع خبر : رادیو اقتصاد