یک کارشناس بازار سرمایه گفت: حرکت گروه خودرو ارتباط مستقیمی با قیمت ارز دارد، افزایش قیمت دلار سبب بی‌تمایلی بازار به گروه خودرو می‌شود، کاهش قیمت دلار همیشه به نفع گروه خودرو بوده است به این دلیل که مواد اولیه را به قیمت دلار خریداری می‌کنند.

علی ندیمی به خبرنگار بورس امروز گفت: دیدگاه‌های یک سرمایه‌گذار موفق در خرید‌، انتخاب سهام یک یک شرکت از صنایع پیشرو و داشتن نگاه میان مدت و بلندمدت در سهامداری است.

وی افزود: بازار سرمایه بازاری است که دیدگاه‌های کوتاه‌مدت در آن جایی ندارد، افرادی که درگیر نوسان‌های روزانه هستند از چرخه معاملات حذف می‌شوند، اشخاص با دیدگاه کوتاه مدت در بازار سرمایه تنها براساس شانس یا رانت می‌توانند موفق شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد، اشخاصی در بازار موفق می‌شوند که پول مازاد خود را در بازار سرمایه برای بلندمدت  سرمایه‌گذاری کنند.

ارزشمندی سهام خودرو

وی درباره ارزشمندی سهام گروه خودرویی‌ها گفت: توصیه به خریدن سهام خودرویی‌ها با دیدگاه بلندمدت به دلایل مختلف انجام می‌شود و روند شاخص خودرو روندی صعودی همراه با شیب ملایم و معقول است.

کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت دلار جهش بسیار زیادی داشته است (حدود ۹ برابر)، هر روند صعودی یک روند کاهشی را در دل خود دارد، قیمت بالای ارز در واگذاری دولت کنونی به دولت بعدی چالش بزرگی ایجاد خواهد کرد و از طرفی زندگی مردم نیز بر اثر افزایش قیمت دلار با چالش‌های شدیدی روبه‌رو شده است.

ندیمی افزود: کشور ما حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمدهای خود را از فروش نفت و گاز به دست می‌آورد، از این رو احتمال می‌رود در آینده مذاکراتی نه الزاما با آمریکا وجود داشته باشد، بر این اساس طبق مسائل کلی کشور، امید به کاهش قیمت دلار در آینده وجود دارد.

تاثیر نرخ ارز بر گروه خودرو

وی عنوان کرد: حرکت گروه خودرو ارتباط مستقیمی با قیمت ارز دارد، افزایش قیمت دلار سبب بی‌تمایلی بازار به گروه خودرو می‌شود.

ندیمی ادامه داد: زمانی که دلار از حدود ۱۵ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسید، سهم ایران خودرو از ۸۰۰ تومان به ۲۰۰ تومان کاهش یافت، به این دلیل که مواد اولیه را به قیمت دلار خریداری می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه گفت: رول فولاد مورد نیاز در صنعت خودرو از فولاد مبارکه با ارز نیمایی خریداری می‌شود. قطعاتی مثل ECU، کیسه هوا، انژکتور، سنسورها و …  با قیمت دلار خریداری می‌شود. در تکمیل این فرآیند تولید، فروش محصول نهائی آن به صورت ریالی است.

ندیمی گفت: وقتی دلار پایین بیاید، ریال قدرت پیدا می‌کند و  این موضوع بیشتراز همه به نفع گروه خودروست، البته در تورم اخیر، این گروه رشد خوبی داشته ولی منظور از صحبت‌های یاد شده، ادامه رشد مناسب در آینده است.

وی در ارتباط با برداشتن تحریم‌ها گفت: در صورت ایجاد توافق‌ها و باز شدن راه و امید به حضور شرکت‌های خارجی سرانجام سبب رشد گروه خودرو می‌شود افزون بر آن گروه‌های بانکی نیز در صورت برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند رشد کنند.

دلایل دیگر برای خرید سهم خودرویی‌ها

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از جمله دلایل دیگر که این خرید را توجیه می‌کند نسبت فروش به بازار بسیار مناسب آن است.

ندیمی گفت: برای نمونه فروش سالانه سهم مهرکام پارس (خمهر) در سال ۹۹ به حدود هزار میلیارد تومان می‌رسد در حالی‌که بازار آن حدود ۱۳۰۰ میلیارد است.

وی افزود: یا فروش سالانه الکتریک خودرو (خشرق) در سال ۹۹ به حدود ۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد در حالی‌که بازار آن حدود ۱۱۰۰ میلیارد است. (بازار= تعداد سهم ضربدر قیمت تابلو معاملات) البته در سال ۱۴۰۰ با گرفتن افزایش نرخ دوباره، فروش سالانه بسیار بالاتر خواهد رفت. وقتی فروش وارد حاشیه سود می‌شود، بدلیل بالا بودن رقم فروش این شرکت‌ها، سود بسیار زیادی را نصیب آنها می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: صورت‌های مالی ۶ ماه سایپا مشخص می‌کند، که پراید هنوز با قیمت ۲۸ میلیون تومان فاکتور می‌خورد. این مسئله بسیار زیان‌ده است، در اینجا این مسئله مطرح است که اگر فروش خودرو وارد بورس کالا شود  اگر پراید را برای نمونه ۸۰ میلیون تومان فاکتور کند نسبت‌های فروش جهش بسیار بالایی خواهد داشت. این مسئله سبب می‌شود حاشیه سود مناسبی ایجاد شود.

کارشناس بازار سرمایه گفت: درباره عرضه صندوق خودروئی گفت: این مسئله نیز تاثیر بسیار مثبتی روی این گروه دارد و مهمترین مسئله وجود مشتریان زیاد پشت درهای خودروسازان برای ثبت نام خودروست.

در خرید سهم خودرویی‌ها عواملی باید مدنظر قرار گیرد

ندیمی در توضیح مباحث خود، سهام گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو (خگستر) را مثال زد مواردی از جمله زیرمجموعه‌های قطعه‌سازی، زیر مجموعه بانکی و زیر مجموعه خودرویی را از ویژگی‌های آن برشمرد.

وی عنوان کرد: مزیتی که در ارتباط با گروه خودرو وجود دارد واگذاری زیرمجموعه‌ها و حذف معاملات ضربدری است. برای نمونه ، خگستر سهامدار ایران خودرو و ایران خودرو سهامدار خگستر است‌، اگر بفرض خگستر سهام ایرانخودرو یا بانک پارسیان را بفروش برساند (حذف معاملات ضربدری) در صورت‌های مالی تغییرات بسیاری شگرفی رخ می‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: نکته دیگر ورود زیر مجموعه‌هایی همچون ایساکو و سرمایه‌گذاری سمند، اوپال پارسیان و فولاد سبزوار به‌صورت عرضه اولیه می‌تواند تاثیری بسزا در رشد گروه خودرو به‌ویژه زیر مجموعه‌های ایرانخودرو داشته باشد.

ندیمی گفت: تغییرات ایجاد شده در معادلات منطقه نهاد های نظامی را بسمت صنعت سوق خواهد داد. حضورنهادهای نظامی در صنعت خودرو (با توجه به تخصص‌های بالای این نهادها) می‌تواند تحولات مثبتی در صنعت خودرو نیز ایجاد کند. عمده محصول نهایی کشور ما (FINISH GOOD) خودروست.

وی افزود: در صنایع فولاد و پتروشیمی محصول نیمه ساخته صادر می شود. برای نمونه صادرات فولاد به‌صورت رول همان محصول نیمه ساخته است، این محصول نیمه ساخته زمانی به محصول نهایی تبدیل می‌شود که در صنعت خودرو مورد استفاده قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد اقتصاد ایران اگر بخواهد کامل نفت‌محور نباشد باید خودرو محور هم باشد و خودرو می‌تواند هبر اقتصاد کشور باشد.

ندیمی گفت: اقبال به سمت گروه‌های خودرویی به وجود خواهد آمد، این گروه هنوز رشد چندانی نکرده است، با بررسی شاخص کل این گروه مشخص می‌شود شاخص خودرو طی چند سال گذشته، هنوز جای بسیاری برای رشد دارد که این موضوع  اقبال به گروه خودرویی را تضمین می‌کند.