اصرار دولت بر ارز ۴۲۰۰ تومانی مدتی وقفه در رشد این گروه انداخت، اما سرانجام منطقی شدن قیمت ها باعث شد تا رکوردهای جدیدی در تولید و فروش این شرکت ها ثبت شود؛ به گونه ای که این گروه به یکی از پربازده ترین سهام بازار بورس لقب گرفتند و نقش بسیار موثری در رشد کل بازار سهام داشتند.

علی ابتهاج،تحلیل گر بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: طی ماه های اخیر که بازار سرمایه رشد مطلوبی را تجربه کرده است، شرکت های حاضر در صنعت فلزات اساسی، پیشروترین صنایع در رشد بازار سهام بوده اند.  بطوریکه سهام فولاد مبارکه، بزرگ ترین شرکت این گروه، رشد خود را حدود یک سال و نیم پیش از قیمت های ۱۴۰ تومان آغاز کرد و پس از پایان دوره اول رشد خود، رشد سریعتر و شدیدتر خود را حدودا ۶ ماه پیش از حدود ۲۹۰ تومان آغاز کرد و در نهایت سقف قیمت ۶۶۰ تومانی را فتح کرد.

وی افزود: در این میان، رشد قیمت های جهانی و همچنین رشد قیمت دلار در داخل، شدیدترین تاثیر را بر رشد سودآوری و قیمت این سهم داشتند. اما نکته جالب تر آنکه در این دوره رشد بازار، این سهم به پرچمدار رشد بازار و شاخص کل تبدیل شده بود و سایر سهام بازار در بسیاری از مواقع، پیرو رشد فولاد، رنگ سبز را در تابلو معاملات بر پیکر خود می دیدند!

تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در این میان هرچند اصرار دولت بر ارز ۴۲۰۰ تومانی مدتی وقفه در رشد این گروه انداخت، اما سرانجام منطقی شدن قیمت ها باعث شد تا رکوردهای جدیدی در تولید و فروش این شرکت ها ثبت شود؛ به گونه ای که این گروه به یکی از پربازده ترین سهام بازار بورس لقب گرفتند و نقش بسیار موثری در رشد کل بازار سهام داشتند.

ابتهاج اضافه کرد: با نگاهی به نمودار بلند مدت شاخص فلزات اساسی، می بینیم که این گروه پس از شکست سقف کانال صعودی ۱۰ ساله خود، موفق شده تا به تمام اهداف مورد نظر خود دست یابد. شرایط به گونه ای پیش رفته است که عملا سهم بی وقفه به  محدوده ۲۶۱% اکسپنشن فیبوناچی در حدود ۱۳۹۰۳۴ دست یافته است. پس از این دوره رشد و با نزدیک شدن به تاریخ اجرایی شدن تحریم های یک جانبه آمریکا، بازار به فاز اصلاحی رفت که البته امری طبیعی بود و از منظر تکنیکال پس از اینگونه رشد های بی وقفه، همواره انتظار اصلاح های سنگین و سریع نیز می رود.

بیشتر بخوانید:  نوسان‌گیری روزانه سهام دوباره برقرار می‌شود/زمان پیش گشایش بازار به 15 دقیقه می‌رسد

وی یادآور شد: با این اوصاف در حال حاضر شاخص این گروه، اصلاحی در حدود ۳۰% را تجربه کرده است که اصلاح سنگینی در یک بازه ۲ ماهه محسوب می شود! چرا که بازار سهام از حدود ۹ مهرماه روند اصلاحی خود را آغاز کرده است. هرچند که چنین افتی در چنین زمان کوتاهی در بازار ما کم سابقه است اما غیر معمول هم نیست و اغلب بعد از رشد های شدید و سریع رخ می دهد. با دقت به نمودار ماهانه شاخص فلزات اساسی می بینیم که یک کانال صعودی داخلی در دل صعود اخیر شکل گرفته بوده که سقف آن در محدوده ۹۴۴۰۰ شکسته است و به سمت قله های تاریخی پیش رفته است. اما پس از آغاز فاز اصلاحی، اکنون شاخص گروه مجددا به سقف کانال فوق بازگشت کرده و این محدوده در ۱۰۵۳۴۰، حمایت مهم و نیرومندی برای گروه محسوب می شود.

تحلیلگر بازار سرمایه اشاره کرد: شاید انتظار یک رشد، حداقل در کوتاه مدت از این منطقه دور از ذهن نباشد و البته باید توجه داشت که  به فاصله ۱۰% پایین تر، یک حمایت بسیار نیرومند در ۹۴۶۵۶۰ خودنمایی می کند که فعلا از آن فاصله داریم و در درجه بعدی اهمیت قرار دارد. با توجه به نشانگرهای تکنیکال، برگشت قیمت ها از این محدوده دور از ذهن نیست و اگر فضای ترس و فروش هیجانی از بازار فاصله گیرد این گروه می تواند مجددا رشد خوبی را پی گیرد و حداقل تا محدوده ای نزدیک به سقف قبلی خود پیش رود. در این میان حمایت سهامداران عمده از سهام گروه، می تواند به آرمش و ثبات گروه کمک شایانی کند تا این سهام بتواند پتانسیل های خود را آزاد کنند.

بیشتر بخوانید:  واگذاری 2 درصد از سهام شستا به بازنشستگان ایراد حقوقی دارد

ابتهاج در انتها افزود: در این میان نگاهی به سهم اصلی این گروه یعنی فولاد مبارکه هم خالی از لطف نیست. سهم پس از شکست روند صعودی خود، افت شدیدی را پی گرفته است و اکنون با برخورد به حمایت ها، جان تازه ای یافته است. با وجود نفوذ اولیه قیمت فولاد به پایین تر از کف کانال نزولی خود، در آخرین روز معاملاتی اخیر، قیمت مجددا خود را بالا کشیده است لذا اگر موفق به تثبیت قمیت هایی بالای ۵۱۰ شود، شرایط برای سهم مطلوب تر خواهد شد، ایجاد شرایط اشباع از فروش، عکس العمل به سطح ۳۸% فیبوناچی و ایجاد واگرایی مثبت در نمودار کوتاه مدت و همچنین شکست روندهای کوتاه مدت نزولی، نشانه های اولیه برگشت سهم را پدیدار کرده است. لذا اگر سهم بتواند بالاتر از ۵۶۰ تومان خود را تثبیت کند می توان به ادامه صعود فولاد  و شاخص فلزات اساسی نیز امیدوار بود.