: ریزش اخیر قیمت نفت که ناشی از جنگ اقتصادی میان امریکا و ایران است تا حدودی ریسک کاهش قیمت کامودیتی ها را بالا برده است. در حال حاضر آمریکا از تمام ظرفیت های موجود در جهت فشار بر ایران استفاده می کند.

میثم اصولیان،تحليلگر بازارهاي مالي تامين سرمايه سپهر در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: سنگ آهن یکی از فراوان ترین عناصر پوسته زمین است که در دو نوع کانی هماتیت و مگنتیت یافت می شود. حدود ۹۸درصد از این محصول به عنوان ماده اولیه در تولید فولاد استفاده می شود، لذا روند عرضه، تقاضا و قیمتی فولاد نقش مهمی در تعیین قیمت این ماده دارد. در سال گذشته، سیاست های زیست محیطی چین مبنی بر کاهش تولید فولاد باعث گردید تا قیمت این محصول و به تبع آن قیمت سنگ آهن در جهان بالا رود. از ابتدای امسال قیمت سنگ آهن چین با حدود ۲۰درصد رشد به محدوده ۷۵ دلار رسید.

وی افزود: در ایران اما این افزایش نرخ با افزایش نرخ ارز نیز همراه و موجب بالا رفتن سود و ارزش بازار شرکت های تولید کننده شد. به عنوان مثال شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در شش ماهه اول سال ۹۷ حدود ۱،۶۵۰ میلیارد تومان سود ساخت که این رقم برای دوره مشابه در سال ۹۶ تنها حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بود. به تبع این افزایش سودآوری، ارزش بازار این شرکت نیز از ۱۱هزار میلیارد تومان در ابتدای سال ۹۷ به حدود ۲۶،۵۰۰میلیارد تومان رسید.

تحليلگر بازارهاي مالي تامين سرمايه سپهر خاطرنشان کرد: این وضعیت برای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو هم به همین ترتیب بود. سود شش ماهه اول سال ۹۷ به بالای ۱،۰۰۰ میلیارد تومان رسید، در صورتی که در دوره مشابه سال ۹۶ این مبلغ در حدود ۴۰۰میلیارد تومان بود. ارزش بازار این شرکت نیز از ابتدای امسال تا کنون از ۷،۰۰۰ میلیارد تومان به حدود ۱۸،۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

بیشتر بخوانید:  افزایش تولید کنسانتره آهن شرکت‌های بزرگ

وی تاکید کرد: ریزش اخیر قیمت نفت که ناشی از جنگ اقتصادی میان امریکا و ایران است تا حدودی ریسک کاهش قیمت کامودیتی ها را بالا برده است. در حال حاضر آمریکا از تمام ظرفیت های موجود در جهت فشار بر ایران استفاده می کند. هر چند که این فشار نمی تواند در بلندمدت اعمال شود اما ظرفیت¬های اقتصادی ایران نشان می دهد که عبور از این برهه به راحتی امکان پذیر نمی باشد.

پیش بینی ها نشان میدهد که کاهش ادامه دار قیمت نفت موجب ریزش قیمت سایر کامودیتی ها نیز خواهد شد. در حال حاضر می توان گفت کاهش مستمر قیمت های جهانی، کاهش مقداری فروش، بالا رفتن هزینه حمل ناشی از فشار تحریم ها ریسک های موجود در این صنعت برای سرمایه گذاران بورسی باشد.