معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که میانگین قیمت مسکن ۲۶ استان کشور زیر ۱۰میلیون تومان است، گفت: گزارش واقعی قیمت مسکن به‌زودی منتشر می‌شود.

به گزارش بورس امروز، محمود محمودزاده در پاسخ به پرسشی درباره اینکه که چرا در ماه‌های مرداد و شهریور امسال گزارش متوسط قیمت مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی منتشر نشده و آیا این عدم انتشار با هدف کنترل قیمت‌ها صورت گرفته است، اظهار کرد: بر اساس قولی که داده‌ایم به‌زودی متوسط قیمت مسکن ۲۹ استان کشور را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: دو روز پیش برای نخستین بار در شورای‌عالی مسکن این قیمت‌ها ارائه شد که بسیار به صحت نزدیک است و می‌تواند قیمت واقعی مسکن را در کشور نشان دهد، به جای این که میانگین قیمت مسکن یک شهر را ــ تهران ــ برای کشور ملاک قرار دهیم.

وی با بیان این که طی یکی دو روز آینده میانگین قیمت مسکن ۲۹ استان کشور در سایت معاونت مسکن و ساختمان بارگذاری می‌شود، افزود: اگر قیمت‌های درست و صحیح را اعلام کنیم در بازار مسکن راهنماست، اما اگر فقط آمار خام را منتشر کنیم طبیعی است که گمراه‌کننده خواهد بود، به‌عنوان نمونه در شهر تهران متوسط قیمت مسکن را بیست و چند میلیون تومان اعلام می‌کنند، اما از نظر علمی وقتی از یک جامعه‌ای می‌خواهیم آماری را استخراج کنیم باید بخشی را که قیمت غیرطبیعی دارد خارج کنیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: اگر در تهران عدد منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، میانگین قیمت مسکن پایتخت به ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خواهد رسید.

محمودزاده گفت: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته در هفت استان کشور (در شهرهای مرکز استان) میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی (طی مرداد ۹۹) زیر ۵ میلیون تومان بوده است. در ۱۹ استان متوسط قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان، در ۲ استان بالای ۱۰ میلیون و زیر ۱۵ میلیون تومان و فقط در یک استان (شهر تهران) متوسط قیمت مسکن بالای ۲۰ میلیون تومان بوده است.

وی با تأکید بر این که در ۲۶ استان کشور میانگین قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان است، اضافه کرد: اگر برای این استان‌ها متوسط‌گیری کنیم، میانگین قیمت مسکن کشور ۲۴ میلیون تومان نیست بلکه ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان خواهد بود.

تحول ویژه در عملکرد بازار مسکن

وی یادآور شد: یکی از دلایلی که اعلام می‌شد آمار مربوط به متوسط قیمت مسکن گمراه‌کننده است همین مورد بوده است، با انتشار متوسط قیمت مسکن واقعی در واقع شاهد شفافیت و ارائه دقیق اطلاعات در بازار مسکن خواهیم بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با ابراز این‌که «نتوانستیم ممیانگین قیمت مسکن ۲ استان را جمع‌آوری کنیم»، اظهار کرد: میانگین قیمت در این دو استان نیز بی‌شک زیر ۵ میلیون تومان است.

محمودزاده در پاسخ به این پرسش که انتشار آمار واقعی قیمت مسکن در کشور چه‌تأثیری در بازار می‌گذارد، افزود: وقتی قیمت‌های واقعی اعلام می‌شود روی همه چیز تأثیر مثبتی می‌گذارد. نمی‌توانیم قیمت مسکن یک شهر را ملاک کل کشور کنیم و همه بخواهند خودشان را با یک خط‌کش غیرواقعی مقایسه کنند.

وی با تأکید بر این‌که انتشار قیمت واقعی مسکن بی‌شک تحولی ویژه در عملکرد بازار مسکن خواهد داشت، گفت: طی امروز و فردا متوسط قیمت مسکن مرداد ماه ۹۹ و بلافاصله میانگین قیمت مسکن شهریور ۲۹ استان کشور منتشر می‌شود.

  • منبع خبر : تسنیم