یک کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری معتقد است اگر چند شرکت بنیادی در بازار سرمایه حضور داشته باشند، به‌طور قطع شرکت آریاساسول یکی از آن‌ها خواهد بود بنابراین برای سهامداران حقوقی و حقیقی داشتن سهام این شرکت در پرتفوی توصیه می‌شود.

محبوبه سیف الحسینی درباره افزایش تمایل سهامداران در خرید سهام‌های بنیادی به خبرنگار بورس امروز گفت: در چند وقت اخیر به‌دلیل افتی که شاخص کل بورس داشته است، سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی به سمت شرکت‌های EPS محور و به‌عبارت‌دیگر شرکت‌های با بنیاد خوب تمایل پیدا کرده‌اند.

وی افزود: در دوره افت شاخص، شرکت‌هایی که پشتوانه بنیادی ضعیف‌تری داشتند و یا پیش‌بینی برای سود پایان سال آن‌ها چندان قوی نبود اصلاح قیمتی زیادی داشتند و این سبب شد سرمایه‌گذاران در جستجوی سهم‌هایی با ریسک کمتر و پشتوانه بنیادی قوی باشند. یکی از شرکت‌هایی که در زمان افت مورد اقبال قرار گرفته است، شرکت آریاساسول است.

این کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری عنوان کرد: شرکت آریاساسول به دلیل اینکه خوراک گازی خود را بر اساس نرخ‌های تعیینی کسب می‌کند، نرخ خوراک ثابتی دارد. به‌طورکلی شرکت‌هایی مانند آریاساسول که به خوراک گازی به‌ویژه اتان دسترسی دارند نسبت به شرکت‌هایی که از خوراک مایع، استفاده می‌کنند از حاشیه سود بیشتری در تولید اتیلن بهره‌مند هستند.

دو نرخ اثرگذار بر سودآوری «آریا ساسول»

این کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری با بیان اینکه محصولات این شرکت که شامل اتیلن، پلی تلیلن سبک و سنگین است، گفت: این محصولات با دو نرخ جهانی و نرخ دلار نیمایی قیمت‌گذاری می‌شوند بنابراین هرگونه افزایشی در نرخ دلار نیمایی و نرخ جهانی این محصولات سبب افزایش قیمت محصولات و به تبع آن رشد سود شرکت می‌شود.

سیف الحسینی تصریح کرد: با بررسی‌های انجام شده در سال‌های اخیر مشخص شده است که تغییرات قیمت نفت اثر بالایی بر قیمت اتیلن و پلی‌اتیلن دارد. انتظار می‌رود پس از کاهش قیمت جهانی این محصولات در ماهای اخیر با بهبود وضع اقتصاد جهانی و بازگشت قیمت نفت به محدوده ۴۰ تا ۵۰ دلار و افزایش مصرف محصولات شیمیایی و پلیمیری در دنیا شاهد رشد نسبی قیمت جهانی محصولات این شرکت باشیم.

وی افزود: از طرف دیگر، همانطور که می‌دانید نرخ دلار بازار آزاد در محدوده قیمتی ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان و نرخ دلار نیمایی نیز رو بالا ارزیابی می‌شود. این رخداد بر فعالیت شرکت‌هایی که دلار محور هستند و از صادرات برخوردار می‌باشند همچون آریا ساسول (که موجودی ارزی مناسبی دارد) اثر مثبت می‌گذارد.

ایجاد EPS مطلوب تا پایان سال

این کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری گفت: با بررسی گزارش‌های ارائه شده این شرکت از ابتدای سال و گزارش عالی این شرکت در مردادماه، و همه عوامل مطرح شده بالا انتظار داریم آریا ساسول در پایان سال EPS مطلوبی را ایجاد کند.

سیف الحسینی در پایان تأکید کرد: اگر چند شرکت بنیادی در بازار سرمایه حضور داشته باشند، به‌طور قطع شرکت آریاساسول یکی از آن‌ها خواهد بود بنابراین برای سهامداران حقوقی و حقیقی داشتن سهام این شرکت در پرتفوی توصیه می‌شود.