سهم حوزه صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری به بخش‌های مختلف در چهار ماه نخست امسال حدود ۳۱ درصد اعلام شد.

به گزارش بورس امروز، در چهار ماه نخست امسال، از مجموع ۳ هزار ۶۶۴ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های مختلف اقتصادی کشور، حدود یک هزار و ۱۶۴ میلیارد ریال تسهیلات به بخش صنعت و معدن اختصاص یافته است.

در این گزارش حجم تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسه‌هایی اعتباری به بخش بازرگانی ۷۴۱ میلیارد ریال اعلام شده که حدود ۲۰ درصد از مجموع تسهیلات پرداختی است.

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تعداد واحد‌های صنعتی مشمول تامین مالی طرح‌های اقتصاد مقاومتی را در مجموع هزار و ۷۱۵ واحد اعلام کرد که در قالب تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) و در قالب طرح رونق تولید در ۵ ماهه اول سال ۹۹ تسهیلات دریافت نموده اند.

در این مدت، بیش از ۲۷ هزارو ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸ قانون بودجه) به ۴۶۳ واحد پرداخت شده همچنین در قالب طرح رونق تولید نیز ۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و در مجموع حدود ۵۵ هزار ۱۰۰ میلیارد ریال به هزار و ۲۵۲ واحد تسهیلات ارائه شده است.

بر اساس این گزارش و در قالب تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸)، از ابتدای اسفند ماه ۹۷ تا پایان مرداد ۹۹، مبلغ ۵۹ هزار و ۹۷۴ میلیارد ریال تسهیلات به ۱۰۴۰ واحد پرداخت شده است.

افزایش ۷۰ درصدی سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌برداری

معاونت طرح و برنامه وزارت صمت همچنین درصد تغییرات شاخص‌های اصلی صنعت، معدن و تجارت کشور را در پنج ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام کرد که بر این مبنا میزان سرمایه گذاری پروانه‌های بهره برداری صادره ۶۹.۹ درصد افزایش داشته و همچنین تعداد جواز‌های تاسیس صادره نیز رشد ۴۰.۳ درصدی را ثبت نموده است.

بر اساس این گزارش، حجم سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌برداری صادره در پنج ماه نخست ۹۹ بیش از ۳۲۶ میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با سال گذشته افزایش ۶۹.۹ درصدی در این بخش را نشان می‌دهد.

میزان اشتغال ثبت شده پروانه‌های بهره برداری صادره در این مدت ۴۱ هزار و ۸۵۸ مورد بوده که نشان از افزایش ۳.۷ درصدی این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

در این گزارش تعداد جواز‌های تاسیس صادره در پنج ماه نخست امسال، ۱۴ هزار و ۸۰۶ فقره اعلام شده که رشد ۴۰.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی سرمایه‌گذاری جواز‌های تاسیس صادره ۱۷۵۹.۶ هزار میلیارد ریال بوده است که می‌تواند زمینه اشتغال ۳۲۲ هزار و ۳۷۱ نفر را فراهم کند.

بر اساس این گزارش، رقم رشد سرمایه‌گذاری جواز‌های تاسیس صادره در پنج ماه نخست امسال ۳۱.۵ درصد و همچنین افزایش میزان اشتغال این بخش ۲۹.۴ درصد بوده است.

طبق گزارش اعلام شده از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در پنج ماه نخست امسال، تعداد ۲۳۸ هزار فقره جواز صنفی صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۶۰.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

  • منبع خبر : وزارت صمت