مدیرعامل سازمان بنادر از پیشرفت طرح‌های توسعه بندر امام خمینی خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری شرایط بهتری برای تردد به این بندر ایجاد می‌شود.

به گزارش بورس امروز، محمد راستاد در حاشیه بازدید از مجتمع بندری امام خمینی، تصریح کرد: پروژه بهسازی، تعمیر اساسی و تعریض بزرگراه بندر امام مربوط به بهبود دسترسی پسکرانه بندر و پروژه‌های احداث جاده کمربندی و تقاطع غیرهمسطح که منجر به اتصال بزرگراه بندر امام به بزرگراه خلیج‌فارس می‌شود، عمل به مسئولیت‌های اجتماعی سازمان بنادر و دریانوردی است.

وی درباره اعتبارات پروژه‌های عمرانی بندر امام خمینی نیز افزود: مجموع اعتبارات این طرح‌ها بیش از ۱۴۰۰ میلیارد ریال است که اغلب بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و بر اساس برنامه زمان‌بندی انتظار می‌رود بخشی از این طرح‌ها تا پایان سال و در نهایت، در خرداد سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسند.

آغاز عملیات لایروبی در آبراه استراتژیک خورموسی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص مزایای طرح‌های عمرانی بندر امام، گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها شرایط بسیار مناسب‌تر و بهتری برای تردد در بندر امام حاصل می‌شود و همچنین به واسطه استفاده از جاده کمربندی، از بار ترافیک کاسته می‌شود.

راستاد با اشاره به آغاز عملیات لایروبی در آبراه استراتژیک خورموسی، افزود: این طرح با اعتباری در حدود۴ هزار و ۲۰۰میلیارد ریال است که سبب ارتقای ایمنی و تسهیل تردد کشتی‌های با تناژ بسیار بالا در آبراه خورموسی و واردات کالا‌های اساسی است.

وی با اشاره به لزوم بهسازی، اصلاح و تعمیرات زیربنا‌های بندری، تعمیرات اساسی اسکله‌های ۲۷ تا ۳۴ مجتمع بندری امام را مناسب دانست.

احداث برج کنترل ترافیک دریایی بندر امام

همچنین معاون راه و شهرسازی از احداث برج کنترل ترافیک دریایی بندر امام با اعتباری بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال خبر داد و تصریح کرد: این امر به منظور مدیریت ورود و خروج کشتی‌ها و ارتقای ایمنی دریانوردی ضرورت دارد.

راستاد با بیان اینکه میزان موجودی کالا‌های اساسی در حال حاضر در بندر امام بیش از ۸/۲ میلیون تن است، گفت: همه اسکله‌های این مجتمع بندری توسط کشتی‌هایی که در حال تخلیه و بارگیری هستند، اشغال و خدمات بندری و دریایی به صورت شبانه‌روزی در حال ارائه است.

وی با اشاره پیشرفت مطلوب طرح‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر امام، افزود: این سرمایه‌گذاری‌ها بخشی در زمینه احداث انبار‌های نگهداری کالا و بخشی در زمینه فعالیت‌های تولیدی و ایجاد ارزش افزوده انجام می‌پذیرد.

  • منبع خبر : وزارت راه و شهرسازی