مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اصلاح دامنه نوسان از سوی نهاد ناظر بازار سرمایه در دستور کار قرار دارد اما برای تحقق آن باید بحث بازارگردانی تقویت شود.

به گزارش بورس امروز، در دومین جلسه هم‌اندیشی کارگروه اندیشه ورزی مدیریت بازار با موضوع بررسی ریز ساختارهای بازار سرمایه امروز (دوشنبه، ۲۴ شهریورماه) در قالب وبینار برگزار شد.که با حضور سیاوش وکیلی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس، محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار و محمود گودرزی، معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد، فعالان بازار سرمایه پیشنهادهای خود را درباره ریزساختارهای بازار سرمایه مطرح کردند.

پویا شدن دامنه نوسان، تغییرات زمان پیش گشایش، حفظ اعتماد در بازار و تلاش برای حذف صف از فرآیند خرید و فروش از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.

زانیار احمدی، مدیر گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست عنوان کرد: در حوزه ریزساختارهای بازار سرمایه به‌ویژه حجم مبنا و دامنه نوسان مطالعات گسترده‌ای انجام شده و بر اساس این مطالعات، دامنه نوسان در بسیاری از کشورها اعمال و از چهار درصد تا ۵۰ درصد هم قابل مشاهده است بنابراین، مهمترین ویژگی دامنه نوسان در کشورهایی با بورس پیشرفته نیز برخورداری از دامنه نوسان پویاست.

وی ادامه داد: باید توجه کرد که در بورس‌های پیشرفته با دامنه وسیع‌تر نهاد بازارگردانی نیز توسعه قابل توجهی داشته و هیجان در این بازارها قابل کنترل است، از طرف دیگر در اکثر کشورها افراد به شکل غیرمستقیم به بازار سرمایه وارد می‌شوند و حجم معاملات آنلاین حدود ۲۰ درصد است، بنابراین پیش فرض اصلاح دامنه نوسان در مرحله اول تقویت نهاد بازارگردانی است.

احمدی افزود: اصلاح ریزساختارهای بازار سرمایه کشور در دستور کار قرار دارد، اما باید فرآیند آن با مطالعه و دقت انجام شود.

در این نشست مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار نیز عنوان کرد: مهمترین ویژگی بازار سرمایه نقدشوندگی آن است. بنابراین اصلاح ریزساختارهای بازار سرمایه نیز با این پیش فرض انجام می‌شود و با رعایت و حفظ نقدشوندگی می‌توانیم درباره این مسائل به اجماع برسیم.

وی با بیان اینکه سازمان بورس به دنبال اصلاح ساختارها است، افزود: اصلاح دامنه نوسان از سوی نهاد ناظر بازار سرمایه در دستور کار قرار دارد اما برای تحقق آن باید بحث بازارگردانی تقویت شود.

خدابخش افزود: افزایش دامنه نوسان بدون ارتقای سواد مالی و فراگیری فرهنگ سرمایه گذاری از سوی عموم جامعه امکان پذیر نیست.

در پایان نشست کارگروه اندیشه‌ورزی مدیریت بازار، مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار هم اظهار کرد: سازمان بورس چنین نشست‌هایی را به‌منظور تبادل دیدگاه‌های دوطرف برگزار می‌کند و همیشه گوش شنوای فعالان بازار سرمایه خواهد بود.