شواهد حاکی از آن است که نرخ دلار تاثیر تحریمها را پیشخور نموده است و در حال حاضر تحریمها تاثیر چندانی بر نرخ دلار نخواهند داشت.
  • نیما جوادیان کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

جوادیان عنوان کرد:همزمان با شروع تحریمهای آمریکا بازار سرمایه درگیر بیم و امیدها گشته است . اغلب فعالان بازار با انتشار اخبار مثبت از معافیتهای تحریمی سعی دارند بر کم اثر بودن تحریمها تاکید ورزند اما همگی بیم کاهش فروش شرکتهای صادرات محور پس از شروع تحریمها را دارند.

وی افزود: مساله اینجاست که مشکلات ما یکی دو تا نیست. از یافتن خریداری که تحریمها را زیر پا گذارد گرفته تا مشکلات جابجایی محموله های صادراتی به خاطر تحریم کشتیرانی و مشکلات بیمه و نقل و انتقال پول و …همچنین خود تحریمی ها و بی کفایتی و دانش پایین برخی مسئولین همگی می تواند بر فروش شرکتها تاثیر گذار باشد .

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: از آنجا که در ایران اغلب مواقع صبر میکنیم تا مشکل ایجاد شود و بعد به دنبال راه چاره برای آن می گردیم ، انتظار می رود طی یکی و ماه آینده فروشهای صادراتی تحت تاثیر تحریمها کاهش یابد و از آنجا که حدود ۵۰ درصد ظرفیت فولاد، ۸۰ درصد ظرفیت اوره و متانول و ۵۰ درصد ظرفیت پلی اتیلن کشور و… مازاد بوده و صادر میگردد ، این امر می تواند چالش مهمی برای شرکتهای بورسی به حساب آید.

جوادیان در ادامه افزود: ازطرفی شواهد حاکی از آن است که نرخ دلار تاثیر تحریمها را پیشخور نموده است و در حال حاضر تحریمها تاثیر چندانی بر نرخ دلار نخواهند داشت. گویا بانک مرکزی مجوز تسعیر داراییهای ارزی بانکها با دلار ۸۴۰۰ تومانی را صادر نموده است که در این صورت می توان این نرخ را کف قیمت ارز آزاد قلمداد نمود.

بیشتر بخوانید:  سوالات متداول در خصوص طرح جدید بیمه سهام

وی تاکید کرد:طی هفته گذشته زمزمه ی افزایش بالای ۵۰ درصدی قیمت خودرو پس از انتصاب وزرای جدید اقتصاد و صنعت به گوش میرسید که چندان دور از انتظار نمی باشد و با توجه به پیش فروش محصولات تولیدی یک سال آینده دو خودروساز بزرگ (به قیمت روز) میتواند تسکینی بر درد بی درمان صنعت خودروی کشور باشد و موجب اقبال اهالی بازار به سهام خودروسازها گردد.

همچنان صنایعی که با دلار آزاد منطبق نگشته اند از صنایع پر پتانسیل و رشدی بازار سرمایه به شمار می آیند.