ظرف شش ماه آینده عملیات اجرایی بهره برداری از آن معدن را که در نزدیکی مرز ایران در منطقه آسارجیک قرار دارد، را آغاز کنیم.

دکتر محمود اسکندری نسب،مدیرعامل هلدینگ توسعه معادن روی ایران عنوان کرد: معدنی که از سوی شرکت در ترکیه سرمایه‌گذاری شده و پروانه آن مشمول گذر زمان شده و در شرف ابطال بود،را مجددا تمدید کردیم. با فعال شدن این معدن، عملیات فنی و اجرایی در مورد آن انجام شد. امیدواریم ظرف شش ماه آینده عملیات اجرایی بهره برداری از آن معدن را که در نزدیکی مرز ایران در منطقه آسارجیک قرار دارد، را آغاز کنیم.

وی افزود: تاکنون چیزی حدود دو و نیم میلیارد تومان در این معدن هزینه شده که هیچ‌گونه بهره‌برداری از آن صورت نگرفته بود. ذخیره این معدن به صورت قطعی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن پیش‌بینی شده است؛ امّا برآورد می‌شود که تا ۱۰ میلیون تن نیز امکان برداشت داشته باشد.هم اکنون برنامه ما برداشت سالانه ۱۰۰ هزار تن از این معدن است. عیار سرب و روی این معدن حدود ۸ درصد است.

اسکندری نسب اشاره کرد: محصول این معدن سولفیدی است و با توجه به این‌که معادن روی سولفیدی و یا اکسیدی هستند و فرآیند ما در مجموعه، اکسیدی هست؛ لذا هزینه فرآوری به ازای هر تن ۸۰ دلار است.به‌ موجب برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ظرف یکسال آینده عملیات اجرائی آن آغاز و یک سال پس از بهره‌برداری، هزینه‌های آن جبران می‌شود.

تنها ۳۰ درصد از خوراک کارخانجات ما، مواد اولیه سولفیدی است که تقریبا پوشش داده می‌شود. در حال برآورد هزینه‌ها هستیم تا خاک سولفیدی برداشتی از آن محصول را در ترکیه بفروشیم و به‌جای آن خاک اکسیدی برای تامین خوراک کارخانجات خود خریداری و به کشور وارد کنیم.

بیشتر بخوانید:  عرضه اولیه سهام تاصیکو در بورس