فضای پیشین بازار که بر محور رشد بی مهابا پیش میرفت تغییر کرده و یک فضای نوسانی اما در مجموع مثبت، جایش را گرفته است.

علی ابتهاج کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز در رابطه با وضعیت شاخص کل به گفتگو پرداخت.

ابتهاج عنوان کرد: بازار سهام در حال حاضر در وضعیت سخت و پیچیده ای به سر میبرد،تلفیق گزارشات مثبت و منفی از شرکت های مختلف به بازار میرسد و با اینکه وزنه گزارش های مثبت سنگین تر است اما ابهانات پیش رو در خصوص تحریم ها و وضعیت صنایع نیز بر دوش بازار سنگینی میکند، در این بین عرضه های شدید حقوقی و حقیقی نیز فشار مضاعفی بر پیکره بازار سهام آورده است. اما شاخص کل که پیشتر در خصوص وضعیت اصلاحی آن صحبت کردیم هم پیرو همین قضایا همچنان درگیر اصلاح های میانی است.

وی افزود: با وجود اینکه بر اساس نمودارها، کلیت بازار در میان مدت صعودی است اما همانطور که انتظار داشتیم فضای پیشین بازار که بر محور رشد بی مهابا پیش میرفت تغییر کرده و یک فضای نوسانی اما در مجموع مثبت، جایش را گرفته است. شاخص کل پس از اصلاح با فرمت زیگ زاگ از سقف تاریخی خود، مدتی با رشد مواجه شد. این رشد سناریو های متفاوتی را شامل میشد.

کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: از آنجا که برگشت قیمتی پس از اصلاح اولیه تا سطح ۱۹۰ هزار با ساختار ۵-۳-۵ از منظر امواج الیوت همراه بود ، هم می توان انتظار موج حرکتی در ادامه را داشت که در نهایت تبدیل به ۵-۳-۵-۳-۵ کامل شود و بعد مجدد به اصلاح برود و هم با توجه به اینکه موج فوق تکمیل نشده ممکن است نقش یک موج میانی صعودی در دل اصلاح بزرگتر را ایفا کند و یا با دو سناریوی اصلاحی مواجه شود، که دو سناریوی اصلاحی، یکی می تواند منجر به زیگ زاگ دوگانه شود که عمق اصلاح بیشتری را شامل میشود و دیگری فرمت اصلاح مثلث است که معمولا کم عمق تر ولی زمانبر تر است.

بیشتر بخوانید:  مدیرعامل فرابورس ایران ابقا شد

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به نرخ های فعلی شاخص، هنوز هر سه سناریو پابرجاست اما چیزی که مسلم است اینکه افت اخیر از ۱۹۰ هزار واحدی یک ۵ گانه نزولی است که پس از یک رشد نسبتا کوتاه که احتمالا از امروز آغاز خواهد شد، حداقل یک ۵گانه نزولی دیگر را به همراه خواهد داشت و البته با نگاهی به روند صعودی شاخص کل، حمایت مهم ۱۷۵ هزار در مرحله اول می تواند پیش روی قیمت قرار گیرد و البته این حالت شرایط را با سناریوی صعودی و یا اصلاح کم عمق تر به فرم مثلث همراه خواهد کرد و حمایت مهم بعدی در حدود ۱۶۷ هزار قرار دارد که هم سطح تارگت فیبوی نزولی است و هم خط روند صعودی شاخص کل است که ترکیب حمایتی نیرومندی را ایجاد کرده و البته اگر شاخص به این منطقه برسد، به احتمال بسیار زیاد سناریوی زیگ زاگ دو گانه شکل گرفته است!

ابتهاج در انتها تاکید کرد: نکته مهم اینکه هر دو حمایت ۱۷۵ و یا ۱۶۷ هزار واحدی، اهداف بازوی دوم اصلاح خواهند بود که پس از رشدی کوتاه از همین منطقه فعلی، شروع به شکل گیری خواهد کرد!