در روزهای اخیر تصمیم دولت به قیمت گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای قیمت دلار نیما و همچنین تعیین نرخ نیما به عنوان نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده های تحویلی از پالایشگاه ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، اخبار خوبی بودند که برای آینده بازار بسیار تعیین کننده و مثبت خواهند بود.

محمدرضا صادقی،کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

صادقی عنوان کرد:با پایان یافتن نسبی انتشار گزارش ۶ ماهه شرکتها (برخی گزارشات هنوز منتشر نشده است)، رفتار فعالان بازار سرمایه نشان داد انتظارش بیش از این ها بود و شاهد یک عقب نشینی و حاکمیت جو منفی در کل بازار و افت ارزش معاملات در روزهای اخیر هستیم. شاید غیر منتظره ترین گزارشات منفی ۶ ماهه را گروه خودرویی روانه کدال کردند.

وی افزود: بدیهی است گروه های مختلف بازار تحت تاثیر عوامل متفاوت از جمله نرخ ارز، رشد یا کاهش مقادیر و قیمت های فروش در ماههای گذشته و ارزیابی از شرایط پیش رو گزارشات واقعی، محتاطانه یا بدبینانه ای را منتشر کرده اند اما با گزارشات تولید و فروش مهر ماه که در روزهای آینده روی کدال می نشیند و همچنین گزارشات ۹ ماهه،بازار میتواند ارزیابی بهتری از آینده داشته باشد خصوصا اینکه با نزدیک شدن به ۱۳ آبان و تشدید تحریم های آمریکا و همچنین ۱۵ آبان که انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکاست،نگرانی هایی از محدودیت در فروش صادراتی و انتقال وجوه ارز حاصل از صادرات بر بازار مستولی می شود اما نتیجه انتخابات و پیروزی احتمالی دموکراتها می تواند دامنه فشارهای آمریکا را احتمالا کاهش دهد.

کارشناس بازارسرمایه اشاره کرد: نکته ای که در اخبار اخیر منتشره، متفاوت از قبل ، توجهات را به خود جلب کرده است تصمیمات دولت در جهت حمایت از صنایع پیشرو و مهم بازار هست. در روزهای اخیر تصمیم دولت به قیمت گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای قیمت دلار نیما و همچنین تعیین نرخ نیما به عنوان نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده های تحویلی از پالایشگاه ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، اخبار خوبی بودند که برای آینده بازار بسیار تعیین کننده و مثبت خواهند بود.

بیشتر بخوانید:  پایان دغدغه های چندین ساله بازار سرمایه/ افزایش شفافیت در بازار

وی در ادامه افزود:در روزهای آینده انتشار گزارش های تولید و فروش مهر ماه را در پیش داریم که از هم اینک شروع شده است. در هفته پیش رو ، رای اعتماد وزرای کلیدی اقتصادی را در پیش داریم که وزیر پیشنهادی اقتصاد فعلا قول حمایت از بازار سرمایه و ایفای نقش فعال تر بازار سرمایه در تامین مالی بنگاهها بجای سیستم بانکی را داده است و امیدواریم زودتر تکلیف این وزیر و سایر وزرا در روزهای آینده مشخص شود.باز هم تاکید مجدد ما بر انتخاب سهام بنیادی و شرکتهایی است که روند سود آینده آنها ، رشد قیمت را توجیه کنند.