طی هفته جاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا با افزایش تقاضا و افزایش قیمت مواجه گشتند که این امر توجه سرمایه گذاران را به سهام شرکتهای پتروشیمی پس از افت قیمت اخیر جلب نمود.برخی صنایع بورسی مانند ک بانکها، بیمه ها ، پالایشیها و نیروگاه ها همچنان درگیر دلار ۴۲۰۰ تومانی می باشند که افزایش امید به آزاد سازی نرخ ارز در مبادلات انهاموجب توجه بازار به سهاماینگروه ها گشته است.

نیما جوادیان کاشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز در رابطه با وضعیت بازار به گفتگو پرداخت.

جوادیان عنوان کرد:قیمت سهام کم و بیش خود را با دلار حدود ۸۰۰۰ تومانی منطبق ساخته است و افت قیمت دلار آزاد از محدوده ۱۸۰۰۰ تومانی انتظار افت بیشتر ارزش پول ملی را کاهش داده است که این امر ترمز رشد افسار گسیخته شاخص سهام را کشید و اصلاح قیمت سهامرا رقم زد.

وی افزود:هم اکنون در بورس شاهد بازاری نوسانی می باشیم ، در چنین شرایطی کسب بازده کوتاه مدت از بازار برای حقیقی های غیر حرفه ای دشوار گشته و عدم توجه کافی به مقوله ی ریسک موجب زیان آنان می گردد. عدم سرمایه گذاری مستقیم و خرید یونیت صندوقهای سرمایه گذاری یا استفاده از خدمات سبد گردانی کارگزاری ها در چنین مواقعی پیشنهاد خوبی برای غیر حرفه ای ها می باشد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد:قیمت دلار در بازار آزاد حدود ۱۴۰۰۰ تومان می باشد درحالیکه دلار مبنای محاسبه قیمت کالا ها ۸۰۰۰ تا۱۰۰۰۰ تومان است و میتوان ادعا نمود که اقتصاد و صنایع کشور در حال حاضر کشش قیمتهای بالاتر ارز را ندارند.

وی در ادامه گفت:هم اکنون سهام صنایع صادرات محور با لحاظ دلار ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومانی و نست قیمت به درآمد تحلیلی ۴ تا ۵ مرتبه مورد معامله قرار می گیرند که با توجه به سود حدود ۲۵ درصدی اوراق خزانه منطقی به نظر می رسد و نمی توان انتظار افت قیمت چندانی از سهام اغلب شرکتهای بزرگ بازار از قیمتهای فعلی داشت ، اما برای رشد بیشتر، نیاز به محرک هایی مانند کاهش ریسک سیستماتیک بازار منجمله ریسک تحریم ها ، گزارشات خوب شرکتها و … می باشد.

بیشتر بخوانید:  نوسان گیری اوراق تسهیلات مسکن ممنوع شد

جوادیان اشاره کرد:طی هفته جاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا با افزایش تقاضا و افزایش قیمت مواجه گشتند که این امر توجه سرمایه گذاران را به سهام شرکتهای پتروشیمی پس از افت قیمت اخیر جلب نمود.برخی صنایع بورسی مانند ک بانکها، بیمه ها ، پالایشیها و نیروگاه ها همچنان درگیر دلار ۴۲۰۰ تومانی می باشند که افزایش امید به آزاد سازی نرخ ارز در مبادلات انها موجب توجه بازار به سهاماینگروه ها گشته است.

کارشناس بازار سرمایه در انتها تاکید کرد: گرچه همچنان بازار سهام از معدود بازارهای سرمایه گذاری غیر حبابی در حال حاضر به حساب می آید اما افزایش ریسکهای سیاسی پس از رشد چند ده هزار واحدی شاخص کل انتظار رشد بالای شاخص سهام در کوتاه مدت را تعدیل نموده است و امید می رود تا اواخر آبان ماه با مشخص شدن آثار تحریم ها وانتشار صورتهای مالی ۶ ماهه شرکتها ، بازار از حالت نوسانی خارج شود و روند جدیدی را آغاز نماید.