رئیس جمهور از برنامه‌های دولت برای ایجاد تعادل میان منابع و مخارج خبر داد و گفت: می‌خواهیم سرمایه مطمئنی برای مردمی که به آینده نگاه می‌کنند، ایجاد کنیم.

به گزارش بورس امروز، حسن روحانی امروز (چهارشنبه ۲۲ مردادماه) در نشست هیئت دولت گفت: طرح‌های دولت جان تازه‌ای به بورس می‌دهد.

وی ادامه داد: دولت در حال تلاش برای کنترل نقدینگی، مقابله شدید با تحریم نفتی، ایجاد تعادل بودجه‌ای بین درآمدها و هزینه‌ها و ایجاد سرمایه مطمئن برای مردم است و این مجموع مفاد طرحی است که دولت به دنبال آن است و به تصویب رسانده و در جلسه سران قوا نیز کلیات آن تصویب شده است. ما می‌خواهیم بگوییم سکه و دلار جای سرمایه‌گذاری نیست، اما بورس و خرید نفت، سرمایه‌گذاری مطمئن است.

روحانی توضیح داد: این مجموعه طرحی است که ستاد اقتصادی دولت در هفته‌های گذشته روی آن بحث کرده و به تصویب رسانده و موضوع را به جلسه سران قوا برده در دو جلسه سران قوا در آن بحث شده و کلیات آن در نشست سران قوا به تصویب رسیده و بعد از مراحل نهایی این مصوبه دولت هم آیین‌نامه‌های اجرایی آن را خواهد نوشت و حتما در زندگی مردم هم تاثیرگذار خواهد بود.

دولت با شرایط رشد منفی ۵ درصد رشد داشت

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط ما یک شرایط عادی و معمولی نیست، گفت: شرایط سختی داریم و دشمنان فکر می‌کردند ظرف چند ماه قدرت تاب‌آوری نخواهیم داشت. درحالی‌که امروز دو سال و نیم است که ملت و دولت در کنار هم در برابر این فشار و تهدید و فضای تحریم اقتصادی تروریستی علیه ملت ایران، پابرجا ایستادند و مسیر و راه خود را ادامه می‌دهند.

روحانی با خطا دانستن مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح، گفت: اگر آمار رشد اقتصادی دولت با نفت را در سال ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ باهم مقایسه کنیم رشد ۱۴ درصد هم در یکی از این سال‌ها داشته‌ایم و به طور متوسط ۵ درصد رشد اقتصادی با نفت را شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: وقتی یک روزنامه و موسسه می‌گوید این دولت رشد اقتصادی نداشت، باید گفت دولت کشور را در شرایط رشد اقتصادی منفی ۷.۴ تحویل گرفته و با رشد متوسط ۵ درصد آن را اداره کرده است.

۱.۱ درصد رشد اقتصادی بدون نفت

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر نفت را کنار بگذاریم که تحریم عمدتا روی نفت است، رشد اقتصادی بدون نفت را محاسبه کنیم، در همین سال ۹۸ رشد کشور بدون نفت مثبت و ۱.۱ درصد بود. باید کاملا توجه داشته باشیم و در زمین دشمن بازی نکنیم. دشمن می‌خواهد به مردم ما القا کند که از لحاظ اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به پیروزی رسیده است و ما در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم دشمن شکست خورده است.

روحانی عنوان کرد: فقط در همین امسال ۱۷ پتروشیمی بزرگ را افتتاح می‌کنیم. ما همه خادم مردم هستیم. این دولت منتخب مردم است دولت بعدی هم منتخب مردم است. ما باید کشور را در شدیدترین شرایط تحریم اداره کنیم و با کسی شوخی نداریم.

وی افزود:دولت همه توان خود را امروز به کار گرفت تا نقدینگی را کنترل و با تحریم نفتی شدیدا مقابله کند و بتواند فروش نفت را با چارچوبی که درحال نهایی کردن است به فروش برساند.

۵۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان دوره دولت تمام می‌شود

رئیس‌جمهور درباره وضع مسکن در دوره خود گفت: ما در این دولت علیرغم اینکه برخی‌ها می‌گویند چرا دولت در زمینه مسکن برنامه‌ریزی نکرده و علیرغم اینکه خود من هم می‌خواستم در مسکن وضعیت بهتری می‌داشتیم، ولی این دولت تا پایان دولت دو میلیون واحد مسکونی را در ۸ سال تحویل می‌دهد. این را با دولت‌های قبلی مقایسه کنید. ما کار عظیم و بزرگی انجام داده‌ایم. یک میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن ناقصی که چیزی نداشته را تکمیل کردیم و تحویل دادیم.

روحانی یادآوری کرد: ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را در طرح اقدام ملی تا پایان دولت نهایی می‌کنیم. ۱۷۰ هزار واحد مسکونی را در سیل و زلزله سال‌های اخیر تکمیل کردیم و تحویل دادیم، البته غیر از مواردی که مرمت شده است. بحث این دولت و آن دولت یکی از حرف‌های بسیار زشت، بی‌منطق و کودکان است و ما این دولت و آن دولت نداریم.

وی یادآوری کرد: ما به مردم عزیزمان قول دادیم که در شرایط تحریم تسلیم نمی‌شویم و به این قولمان عمل کردیم. ما به مردم خودمان قول دادیم که آمریکا در طرح شکست ملت در بخش اقتصادی ناموفق خواهد بود و این کار را هم انجام می‌دهیم.

  • منبع خبر : سنا